3. Sayfa:
Temmuz KPSS Soru ve Çözümleri 2013 KPSS Soru ve Cevapları Online pdf İndir

6 Temmuz Cumartesi günü sabah oturumunda gerçekleştirilecek olan KPSS Genel Kültür soruları ve cevapları , ÖSYM ile eş zamanlı olarak bu başlık altında verilecektir.
Sorular ve cevaplar açıklanana kadar bu başlık altında yorum yapabilirisiniz...


Genel Kültür bölümünde ;


- Tarih bölümünün ağırlığı yüzde 45, 


- Türkiye coğrafyasının ağırlığı yüzde 30,

 

- temel yurttaşlık bilgisinin ağırlığı yüzde 15,


- Türkiye ve dünyayla ilgili genel kültürel ve güncel sosyoekonomik konuların ağırlığı yüzde 10 olacak.
Tarihte,


- Anadolu Selçuklu Devleti ve öncesindeki Türk devletlerinden yüzde 5,


- Osmanlı Devleti'nden yüzde 15, 

- Atatürk İlke ve İnkılapları'ndan yüzde 20,


- Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi'nden yüzde 5 ağırlığında sorular yönetilecek.


Türkiye coğrafyasında ise sorularda;


- Türkiye'nin fiziki özellikleri yüzde 12,


- Türkiye'nin beşeri özellikleri yüzde 5,


- Türkiye'nin ekonomik özellikleri yüzde 13 ağırlığında yer alacak.


Temel yurttaşlık bölümünde ise hukuk başlangıcı ve genel kamu hukuku, anayasa ile idare konularında yüzde 5'er ağırlığında soru yöneltilecek.


Sınava girecek tüm adaylara Kpsscafe.com olarak başarılar diliyoruz...

06-07 Temmuz 2013 KPSS (Sınav günü)

Kesinlikle yatıştırıcı ilaç almayın. Sınav saatini dikkate alarak her zamankinden biraz daha erken kalkın. Ilık bir duş alabilirsiniz. Dengeli ve doyurucu bir kahvaltı yapın. Yorucu olmayan fizik egzersiz yapabilirsiniz.

Sınava girmeden önce zihinsel bir hazırlıkla kendinizi gireceğiniz sınavda başarılı olmaya hazırlamalısınız. Sınavdan önce olumsuz sonuçları düşünerek kendinizi belki de farkında olmadan başarısızlığa itiyor olabilirsiniz. Bunun tersini yapmanız sizin için daha faydalı olacaktır.

En geç 08.50'de sınav yerinde olacak zamanlamayla yola çıkın. Evden çıkmadan önce sınavda gerekli olan belgeleri (sınava giriş ve kimlik belgesi, fotoğraflı ve onaylı kimlik belgesi ve bir fotoğraf) yanınıza almayı unutmayın. 

"Matematik' ten şu kadar, Türkçe'den bu kadar soru yapmalıyım" gibi koşullar üretmeyin. Koşullar, sınav sırasında sizi zorlayabilir. Bunun yerine "Önce genel yetenekten başlayacağım, soruları seçerek yanıtlayacağım, elimden geleni yapacağım" gibi stratejiler oluşturun.

Sınav öncesinde diğer adaylarla ve kişilerle sınavla ilgili konuşmayın. Sınav öncesi dakikaları sakinlik içinde geçirin. Başkalarıyla olan konuşmalarınız kadar kendinizle olan konuşmalarınıza da dikkat edin. Sınav salonunda ve sınav başlamadan önce heyecanlandığınızı fark ettiğinizde paniğe kapılmayın. Hissettiğiniz heyecanın doğal olduğunu ve sınava giren her aday gibi bu heyecanı sizin de hissettiğinizi kendinize hatırlatın. Heyecanı kendinize yasaklamayın. 

Dağıtılan cevap kartındaki basılı bilgilerin size ait olup olmadığını kontrol edin. Yazılması ve kodlanması gereken yerleri yazıp kodlayın. Soru kitapçıkları dağıtıldığında kitapçık türüne dikkat edin ve kitapçık türünü yanıt kağıdındaki ilgili yere kodlayın. Soru kitapçığının kapağındaki ad, soyad ve TC KİMLİK NO bölümlerini doldurun. Soru kitapçığının sayfalarını inceleyin, eksik yada hatalı sayfa olup olmadığına dikkat edin. "Kendime güveniyorum. Bu sınavı başaracağım" deyip, güçlü olduğunuz bölümden yanıtlamaya başlayın.

Sınav Sırasında

Sınava gerekli düzeyde hazır olduğunuzu düşünmelisiniz. Uzun bir hazırlık programını değerlendirdiniz. Her bir dersten öğrendiklerinizi bir gözden geçirdiğinizde kendinize güven duyuyor olmalısınız.

* Bazen soruları çok hızlı okumaya çalıştığınızda, yanlış ve eksik okuma nedeni ile soruyu doğru algılayamayabilirsiniz. Her soruyu ayrı bir birey kabul edip soru ile iyi iletişim kurmayı hedeflemelisiniz ve zamanla daha doğru okumaya başladığınızı fark edeceksiniz.

* Birbirini takip eden soruları bazen birbirine karıştırırsınız. Örneğin, 12. soruyu yaparken daha önce çözemediğiniz 7. soru aklınıza geliyor ise, 12. soruya dikkatinizi veremiyorsunuz demektir. Çözümü her soruyu kendine özgü kabul edip "sınavda bunun gibi çözümü farklı 120 tane soru var" diye bir yargı geliştirmelisiniz. Zaten 12. soruya gereken dikkati verdiğinizde 7. soruyu hatırlamadığınızı göreceksiniz.

* Sınavda sizin dışınızda da etkili bazı faktörler olduğunu unutmayınız. Bunları siz de biliyorsunuz; dışarıdan gelen sesler, (burnunu çekenler, ritmik hareketler yapanlar, gürültü vb.) salon gözlemcisinin tavırları insan
)bazen rahatsız edebilir.Dışarıdan gelen bir gürültüye karşılık öfke, kızgınlık gibi olumsuz duygularla tepki veriyorsanız o zaman bunlar dikkatinizi bozuyor demektir. Değiştiremeyeceğiniz dış seslere duyarsız kalarak onlarla baş edebilirsiniz.

Özetle:

 

• Sınavdan bir gün önce ders çalışma bırakılmalı, dinlenmeye geçilmelidir. Hatırlatıcı mahiyette bazı konu ve formüllere bakılabilir.
• Temiz havada sınavla ilgisi olmayan ama güzel düşünceler içeren faaliyetlerde bulunun. 
• Spor karşılaşmaları gibi yorucu faaliyetlerden kaçının.
• Yakın çevrenizle sinir bozucu tartışmalardan uzak durun.
• Yiyeceklerinize dikkat edin, sağlığı bozucu, mide, bağırsak rahatsızlığı verici yiyeceklerden uzak durun.
• Sınav Giriş ve Kimlik Belgesi ve özel kimlik belgenizi (Nüfus cüzdanı) hazırlayınız. (cep telefonu, bozuk para ve her türlü takı ile sınav salonuna girilemeyecek).
• Rahat ortamları tercih ediniz.
• Akşamın serinliğinde 1 saat kadar yürüyüş yapmanız sizi rahatlatacaktır.
• Akşam yemeğinin hafif olmasına dikkat ediniz.
• Heyecan verici konuşmalar yapmayınız.
• Son günlerde kendinizi alıştırdığınız saatte yatınız. Uyku kaçırıcı ilaç ve içeceklerden uzak durun. Sınavı başardığınızı ve hedefinize ulaştığınızı hayal edebilirsiniz.

• Yatmadan önce son kez belgelerinizi kontrol ediniz

»Geleceğin Mesleği İçin Tıklayın! 2013 KPSS Genel Kültür Genel Yetenek sınavı bitti. ÖSYM nin sınava 80 gün kala yaptığı değişiklikten sonra soruların nasıl olacağı merak konusuydu. Adayların ortak kararı soruların çok zaman alması ve sürenin yetersiz olmasıydı. Adayların büyük çoğunluğu 1dk da yetiştirilmesini imkansız gördükleri vitamin sorusuna dikkat çekmek için @kpsscafe #vitaminsizler Hashtagıyla birleşmeye başladı... İşte adaylardan gelen tepkiler... @mügebsr : kpssye suç bulmayalım lütfen siz kültürsüzsünüz diyenler var ah cınım ya iyi ki amour filminin yönetmenini biliyosun yüz puan sana @ynrirm: Hasan Ahmet Zafer vitaminsiz kalın inşallah geberesicikler. 1 saatimi yediniz serseriler @ayseoztoprak: en o guncelleri cozemedim diye kotu ogretmen mi olcam bi tarafinizdan uydurdugunuz sorulari yetistiremedm diye atamicak misiniz beni. @byukkara: Ask filmi izleyen kamu personeli mi olur lan? Kamu personeli dedigin gider evinde cay icer, aksam bimden yogurt alir, erkenden yatar.Kamu personeli olabilmen icin 2006 yilindaki Orhan'i, En buyuk gezegeni ve Ahmet'in A vitamininin degerini bilmelisin .Hasan, Zafer ve diger dallama umarim vitaminsizlikten islerinden olur, parasiz kalirlar ve acliktan olurler @sHaWoJuKo: KPSS diye "öğretmen almama sınavı" yapıldı. Güncel bilgi diye 2006 yılında ki babasının bavulunu soran bir zihniyetle karşı karşıyayız. @didemm13:amour yönetmenini sorup memur olur muyuz diye bakana kadar başbakana ingilizce öğretselerdi kaynaklar daha verimli harcanmış olurdu @ci_5789:KPSS he bide kim kımin hısmıdır sorusu var:)la ben bayramda akrabaları tanıyamıyorum neyın kafasında bunlar!!!

 

kaynak:spothaber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Tecavüz skandalı!
Tekstil atölyesinde işçi olarak çalışan 19 yaşındaki B.S., aynı işyerinde çalışan kadının kızına...

Haberi Oku