Bugün

19 °C

Yarın

27 °C
14.11.2012 00:00:00

2012 KPSS puanları..2012 KPSS tercihleri ne zaman başlıyor? KPSS tercihlerinde nelere dikkat edilmeli?

2012 KPSS’de başarılı olan adaylar tercihlerin yaklaşmasıyla memur olabilme yarışına girdi. Önümüzdeki günlerde başlayacak olan 2012 KPSS tercihleri için kadrolar belirlendi. Ortaöğretim (lise), Önlisans ve Lisans mezunlarına yönelik tercihler 28 Kasım günü sona erecek. KPSS tercihlerinizi nasıl yaparsanız yerleştirilme ihtimaliniz artar? 2012 KPSS ortaöğretim önlisans lisans tercihlerinde nelere dikkat edilmeli? 2012 KPSS puanları neydi? İşte 2012 KPSS tercihlerle ilgili merak edilen soruların cevapları. İşte size KPSS ortaöğretim ve önlisans tercihleri ile ilgili önemli bilgiler…
 2012 KPSS puanları..2012 KPSS tercihleri ne zaman başlıyor? KPSS tercihlerinde nelere dikkat edilmeli?

Gençler sürekli bir yarışın içerisinde…Önce KPSS yarışı şimdi de tercih yarışı..Kim öne geçerse memur olma şansını yakalayacak. Özel sektörün zorluğu gençleri memur olmaya itiyor.  Memur olmak için ise çok fazla çalışmak ve iyi bir strateji uygulamak gerekiyor.

ÖSYM' nin uyguladığı politika gereği adaylar sınava girerek ve belirlenen barajın üzerinde puan alarak tercih yapmaya hak kazanırsa, kamuda ki açık personel sayısına göre düzenlenen kılavuzu beklemek zorundadırlar. Bahsi geçen bu kılavuzun ise tercihlerin başlayacağı tarih olan 19 KASIM' da adayların ellerinde olacaktır. 19 Kasım günü başlayacak olan tercih maratonu 9 gün sürecek ve 28 Kasım günü adaylar tercih yaptıkları yeri ÖSYM' ye bildirmek zorundadır. Aksi taktirde başvuruları yani tercihleri geçersiz sayılacak ve 2 yıl daha beklemek zorunda kalacaklar.
 
İşte kararsız memur adayları için tercih yaparken nelere dikkat etmeleri konusunda işte ipuçları:
 
Nasıl Tercih Yapayım?
Öncelikle tercih kılavuzunu dikkatlice okuyun. KPSS-2011/1 Tercih kılavuzunda öğrenim seviyenizden niteliğinize uygun kadro ve pozisyonları tespit edip, bunları beyaz bir kağıda kodu ile birlikte alt alta yazın. Bu şekildeyazmanızın en önemli sebebi tercih yaparken Tercih Listesini doğru olarak doldurmanız kolay olacaktır.

Hayatınızı Sürdüreceğiniz İli Tercih Edin
Tercih yapacak adayların puanı yüksekse ve yerleşme imkanı yüksekse göz önünde bulunduracağı hususlar konusunda bilgi verelim. Bu şekilde olan memur adaylarının öncelikle tercih edecekleri iller konusunda karar vermesi gerekir.
Puanınız yüksekse bulunduğunuz il veya yaşamınızı sürdürmek istediğiniz ili düşünerek tercih yapmanızda fayda var. Oturduğunuz yer dışındaki illere tercih yaptığınızda o yerlere gerçekten gidecek misiniz? Bunu değerlendirin. Gitmeyecekseniz tercihte bulunmayın.
 
Maaşlarına Bakabilirsiniz
Tercih yaparken il dışında da kurumun olanaklarına mali ve sosyal haklarına bakabilirsiniz. Bu durumda ücreti ve sosyal imkanları daha iyi olan kurumları ilk tercihlere yazabilirsiniz.
 
Nakil Olanağını da İnceleyebilirsiniz
KPSS-2011/1 tercih kılavuzunda, yaşamak istediğiniz il veya görev yapmak istediğiniz kurum ve kuruluşa ait durumunuza uygun başvurabileceğiniz bir kadro yoksa, kılavuzda yer alan başka illerdeki kadroları tercih edeceksiniz. Ancak bu tercihleri yaparken kılavuzda yer alan kurumların nakil imkanlarını iyi araştırmanız gerekir. Belediyelerde, üniversitelerde ve bazı KİT’lerde nakil imkanı oldukça kısıtlıdır. Bu durumda tüm ülkede örgütlenmesi bulunan bakanlık, başkanlık ve genel müdürlük bünyesinde yer alan kurum ve kuruluşları tercih edebilirsiniz. Bu takdirde daha sonra istediğiniz ile kurum içi nakil yapma olanağınız mümkün olabilir.
 
Öncelikle Kendi Hizmet Sınıfınızı Tercih Edin
Memur adayları öncelikle kendi hizmet sınıfını tercih etmeliler. Çünkü atandıktan sonra bitirdiği öğrenim nedeniyle ihraz ettiği unvanlı kadrolara atanmak istediğinde karşısına sınav mekanizması çıkmaktadır. Örneğin sağlıkla ilgili okul mezunları, düz memur kadrolarını tercih ederse, sonra kendi görevlerine ait kadrolara atanabilmek için atandığı kurumda durumuna uygun bir kadronun olması ve kadro varsa da açılacak unvan değişikliği sınavına girmesi gerekmektedir.
 
Nelere Dikkat Etmeli?
Tercih yaparken öncelikle genel nitelikli (3001, 4001) yerler yerine kendi öğrenim dalı talep edilen (mühendis, tekniker, hemşire vb.) kadrolar yazılmalıdır. Sonra sertifika, bonservis, ehliyet, İngilizce gibi adayın sahip olduğu niteliklere uygun kadrolar yazılmalı son olarak da genel kodların olduğu kadrolar tercihler arasına alınmalıdır.
 
Püf Noktası Nedir?
Doğu ve Güneydoğu Bölgesi’nde yer alan kadro ve pozisyonlar kimsenin tercih etmeyeceği düşüncesiyle öncelikli tercih edildiği gözlenmekte. Doğu’daki kadro ve pozisyonların taban puanı yükselmekte batıda ise bazı kadro ve pozisyonların taban puanları düşük kalmaktadır. Bu nedenle memur adayların tercihlerini ülke geneline serpiştirmesi yararlıdır.
 
Koşullara Dikkat!
Tercih kılavuzunda ilan edilen kadroların karşısında yer alan nitelik kodunda mezun olduğunuz bölümün kodu yoksa tercihte bulunmayın. Eğer mezun olduğunuz bölümün kılavuzda ilan edilen bölümlere denk olduğuna dair YÖK’ten bir yazı almanız halinde tercih işlemlerinde bulunmanız ve ilgili kurumlarca atamanız yapılır. Tercih ettiğiniz yere daha yüksek bir aday başvurursa sizinki boşa çıkar.
 
Peki geçen yılın taban puanları ne. İşte önceki atamaların taban puanları;
 
Devlet Personel Başkanlığı Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Kadro ve Pozisyonlarına 1. Yerleştirme Sonuçlarına Göre En Büyük ve En Küçük Puanlar (Önlisans) TABAN PUANLARI tıkla!
 
Devlet Personel Başkanlığı Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Kadro ve Pozisyonlarına 1. Yerleştirme Sonuçlarına Göre En Büyük ve En Küçük Puanlar (Ortaöğretim) TABAN PUANLARI tıkla!
 
2012 KPSS PUANI NE ZAMANA KADAR GEÇERLİ OLACAK?
 
2012 KPSS Lisans, Ön Lisans ve Ortaöğretim sınavının sonuçları, 2014 yılında yapılacak sınava kadar açılacak bütün memur, işçi ve sözleşmeli personel alımlarında kullanılacaktır.

2013'TE SINAV VAR MI?
ÖSYM tarafından açıklanan 2013 sınav takvimine göre 2013 yılında sadece öğretmenlik ve müfetttiş, uzman, denetmen
yardımcılığı olarak adlandırılan KPSS-A kadroları için sınav yapılacaktır. Başkaca bir sınav yoktur.
 
2014 yılına kadar memur alımları ne zaman yapılacaktır ?
Memur alımları Devlet Personel Başkanlığı tarafından belirlenir. Bu yıl için ilk memur alımları Haziran ayında yapıldı, ikinci alımlar isebelirttiğimiz üzre KASIM"da yapılması bekleniyor. 2013 yılı için ise memur alımlarının OCAK 2013"te açıklanması beklenmekte.
 
Peki KPSS Memur Alımında Nasıl Bir Süreç İzleniyor ?
Açıklanan tarihler içerisnde belirlenen ihtiyaçlar çercevesinde ve KPSS puanınızla tercihinizi yaptıktan sonra sonuçları bekleme başlıyorsunuz, yüksek  puanların her zaman önceliği olmaktadır. 
 
Sonuç açıklandığında ek bir sözlü mülakat olmadan çalışmaya başlanıyor. Ancak, atama için öngörülen koşullara uymayan veya gerekli belgeleri süresi içinde getiremeyen adayların atamaları yapılmamaktadır.
 
 
ETİKETLER
» Okuyucu Yorumları
Güvenlik Kodu
» AA SON DAKİKA

Foto Galeri
Video Galeri
GAZETE MANŞETLERİ
ARKADAŞIMA GÖNDER
Adım Soyadım (*)

E-posta Adresleri


";" ile ayırarak birden fazla kişiye gönderebilirsiniz.
Yazacağınız e-posta adresleri başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Notum