Diğer:
Sınır ihlali yapan Suriye helikopterinin düşürülmesi
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, sınır ihlali yapan Suriye helikopterinin düşürülmesiyle ilgili, "Türkiye'ye yönelik bir saldırı mı başka amaçlar taşıyan bir girişim mi olduğu ayınca değerlendirilecektir ama nihayetinde bundan sonra Suriye'den Türkiye hattına uçak veya helikopterle bir sınır ihlali olduğunda kesin olarak düşürülecektir. Bu da uygulanmıştır" dedi.
Uşak temasları kapsamında valiliği ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ergün, Türkiye'nin bir kaç ay önce bu konudaki angajman kurallarını değiştirdiğini ve dünya kamuoyuna açıkladığını hatırlattı.
Ergün, şöyle konuştu:
"Bundan sonraki sınır ihlallerinde kesin olarak daha farklı davranılacağı ve ihalde ısrar edilmesi halinde uçak ve helikopterlerin düşürüleceği bu değişiklikle bildirilmişti. Bu çerçevede yapılan bir gelişmedir. Israrla sınır ihlali yapan bir Suriye helikopteri gerekli uyarılar yapıldıktan sonra Malatya'dan kalkan bir uçağımız tarafından havada füze atılarak düşürülmüştür. Bu, Türkiye'nin sınır güvenliği açısından önemlidir. Angajman kuralları değişmediği zaman uyarı, indirme gibi farklı yöntemler uygulanıyordu. Ama angajman kuralları değiştikten sonra Suriye'deki durum da dikkate alındığında, bunun Türkiye'ye yönelik bir saldırı mı başka amaçlar taşıyan bir girişim mi olduğu ayrıca değerlendirilecektir ama nihayetinde bundan sonra Suriye'den Türkiye hattına uçak veye helikopterle bir sınır ihlali olduğunda kesin olarak düşürülecektir. Bu da uygulanmıştır."
Bakan Ergün, Uşak'taki çevre sorunlarıyla ilgili soru üzerine ise OSB'ler dışında faaliyet gösteren fabrikaların taşınması için yönlendirmeler yapıldığını belirterek, "Çevreyi kirletmeden istihdam sağlamak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. İlerleyen dönemde bu konuda çok daha fazla mesafe alacağımıza inanıyorum" diye konuştu.
Öte yandan Bakan Ergün, Uşak Üniversitesi'nde bugün açılışı yapılacak Teknoloji Geliştirme Merkezi'ne "ben teknoloji geliştirdim bana destek olun" diyen herkesin başvurabileceğini, kabul gören projelere 100 bin lira hibe desteği sağlanabileceğini dile getirdi.
Ergün, teknoloji geliştirme dışındaki girişimlere de destek olunduğuna dikkati çekerek, "(Ben berber dükkanı, lokanta açmak istiyorum) diyen yeni girişimciler, girişimcilik eğitimi aldıktan sonra 30 bin lira hibe, 70 bin lira sıfır faizli kredi imkanlarından faydalanabiliyorlar. Bunu ülke genelinde uyguluyoruz" dedi.
Bakan Ergün, Uşak Valiliğinde aldığı brifing sonrası Karma Deri OSB'ye geçti.
Anahtar Kelimeler
Suriye

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner65

7. Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu
Tepebaşı Belediyesi tarafından bu yıl 7'ncisi düzenlenen "Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu"nun...

Haberi Oku