Diğer:
Suriye'de kimyasal silah kullanılmasına ilişkin BM raporu
BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) daimi üyeleri ABD, Rusya, Fransa, İngiltere ve Çin'in temsilcileri Suriye'nin kimyasal silahlarına ilişkin çıkarılması planlanan BMGK karar taslağını görüştü.
ABD'nin BM Misyonu'nda gerçekleşen ve yaklaşık 1 saat süren gayriresmi toplantının ardından herhangi bir açıklama yapılmadı.
Görüşmede Rusya ve ABD arasında Suriye'nin kimyasal silahlarının imha edilmesi anlaşmasına ilişkin çıkarılması planlanan BMGK kararının detaylarının ele alındığı öğrenildi.
Çıkarılması planlanan BMGK kararının BM Şartı'nın 7. bölümü kapsamında olup olmayacağı ve kimyasal silah kullanımının Uluslararası Cea Mahkemesi'ne sevk edilmesinin metne girmesi konusunda görüş ayrılığı bulunduğu ifade edildi.
Tarafların, toplantıda tartışılan konuları başkentleriyle paylaşacakları ve yarın tekrar bir araya gelmelerinin planlandığı belirtildi.
Suriye'de kimyasal silah kullanıldığının BM raporuyla teyit edilmesi üzerine başta BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun olmak üzere dünya liderleri BM Güvenlik Konseyi'ne bir an önce harekete geçme çağrısında bulunmuştu.

Anahtar Kelimeler
Işıd çocuk Kampı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner65

7. Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu
Tepebaşı Belediyesi tarafından bu yıl 7'ncisi düzenlenen "Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu"nun...

Haberi Oku