Diğer:
TSK ve TİKA'dan, Kırgızca eğitimine destek
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) işbirliğiyle Kırgızistan Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı Askeri Enstitüsü'nde Kırgızca dershanesi açtı.
Sovyetler Birliği Korgeneral Kalıynur Usenbekov Askeri Enstitüsü'nün ana ve yabancı dil bölümünde, asker ve subayların Kırgızca'yı daha iyi ortamda öğrenebilmesi için onarım ve dekore edilen sınıf törenle açıldı.
TSK ile TİKA ortaklaşa bir Türk yüklenici firma aracılığıyla Kırgız Dili Dershanesini komple onararak ve sınıfın bilgisayar, masa, santalye, yazı tahtası ve tefrişatını temin etti. Türkiye'nin Bişkek Büyükelçiliği yetkilileri ve müşavirlerin katıldığı törende konuşan Askeri Ataşesi Kurmay Albay Nebi Gazneli, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'in bu yılın başında, devlet dairelerinde çalışanların Kırgız dilini öğrenmelerini teşvik etmeye yönelik kararname imzaladığını anımsatarak, Kırgız dilinin öğretilmesi ve öğrenilmesine katkı sağlamak istediklerini belirtti.
Büyükelçilik Birinci Katibi İlhan Atuş, anadilinin öğrenerek yaygılaşmasının önemine değinerek, Kırgız dilinin okutulacağı dershanelerin artması dileğinde bulundu.
Kırgız dili sınıfından hayran kaldıklarını dile getiren Askeri Enstitüsü Yöneticileri de Türk yetkililerine minnetar olduklarını belirterek, ülkede 23 Eylül Devlet Dili Günü dolayısıyla yapılan bu hediyenin kendileri için ayrı bir özelliği bulunduğunu kaydetti.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner65

7. Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu
Tepebaşı Belediyesi tarafından bu yıl 7'ncisi düzenlenen "Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu"nun...

Haberi Oku