Diğer:
TÜRKSOY'un 20. yılı UNESCO'da kutlandı
Birleşmiş Milletler Bilim Kültür ve Eğitim Örgütü (UNESCO), Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı'nın (TÜRKSOY) 20. yıl kutlamaları kapsamında düzenlenen önemli bir etkinliğe ev sahipliği yaptı.
Azerbaycan müziğinin yaratıcısı ve ilk profesyonel bestecisi olan Üzeyir Hacıbeyli'nin ünlü eseri "Arşın Mal Alan" opereti, TÜRKSOY'un organizasyonuyla bestelenişinin 100. yılında Paris'te sanatseverlerle buluştu.
Paris'teki müzikal ziyafetten önce ziyaretçiler, TÜRKSOY'un son 20 yılını konu alan fotoğraflardan oluşan sergiyi de görme fırsatını yakaladı.
Operet ve serginin ardından Parisli sanatseverler için bir resepsiyon düzenlendi.
Unesco Genel Merkezinde 2011 yılında yüzlerce sanatçının katılımıyla gerçekleştirilen Nevruz kutlamalarından sonra, bir kez daha aynı yerde sanatseverlerle buluşan TÜRKSOY'un etkinliği, Paris'in ardından Strasbourg'da da yapılacak.
Alanındaki en önemli eserlerden biri olan "Arşın Mal Alan" opereti, bugüne kadar birçok dile çevrilerek büyük ün kazanmış bir sanat eseri olarak biliniyor. 1913 yılında yazılan operet, 70 dile çevrildi ve 78 ülkede sahnelendi. 1937'de ABD'de filme çekilen operet, Londra, Paris, Berlin, Moskova gibi pek çok önemli sahnede sergilendi.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner65

7. Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu
Tepebaşı Belediyesi tarafından bu yıl 7'ncisi düzenlenen "Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu"nun...

Haberi Oku