Dünya:
ABD'deki saldırının ikinci saldırganı yakalanamadı

ABD'nin başkenti Washington'daki donanma binasında meydana gelen saldırıda ölü sayısı 13'e çıktı. Washington Belediye Başkanı Vincent Gray, yaptığı açıklamada, ölü sayısının saldırgan da dahil olmak üzere 13'e çıktığını bildirdi.

Ölü ele geçirilen saldırganın adının Aaron Alexis olduğunu belirten Gray, diğer bir saldırganın ise henüz yakalanamadığını kaydetti.

Saldırıyı "korkunç bir trajedi" olarak nitelendiren Gray, "ABD'nin başka bölgelerinde daha önce de yaşandı ancak Washington DC'de böyle olaylara alışık değiliz" dedi.

Görgü tanıkları, saldırganı, "50 yaşlarında, 178 santimetre boylarında, Afrikan-Amerikan" olarak tarif etti.

Gray ve diğer yetkililer, saldırganların neden bu saldırıyı gerçekleştirdikleri ve nasıl bir motivasyona sahip oldukları konusunda henüz bilgi sahibi olmadıklarını belirtti.

FBI ise Alexis'in kimlik belgesi ve parmak izlerinden kimliğinin tespit edildiğini ifade etti. Amerikalılardan Alexis konusunda araştırma yapabilmek için yardım isteyen FBI'ın Washington bölgesi Direktör Yardımcısı Valerie Parlave, "Hiçbir bilgi küçük değil. Alexis'in son dönemlerdeki hareketlerini bulabilmek için her şeye bakıyoruz, bağlantıları, yakınları..." değerlendirmesinde bulundu.

ÇATIŞIRKEN HAYATINI KAYBETTİ

Washington DC Polis Şefi Caty Lainer de Alexis'in polisle çatışırken hayatını kaybettiğini bildirdi.

FBI, ayrıca askeri tarzda giyinen bir kişiyi daha aradıklarını kaydetti. Yetkililer daha önce 2 kişiyi aradıklarını açıklamıştı ancak birinin olayla ilgisinin olmadığı öğrenildi.

İKİNCİ SALDIRGAN YAKALANAMADI

Öte yandan, olay yerinde sabah saatlerindeki hareketlilik azaldı. Binanın çevresindeki güvenlik önlemleri devam ederken, giriş çıkışlar halen yasak.

Washington Polis Şefi Lainer de "Araç trafiğini ve insanları bölgeden uzaklaştırmaya devam ediyoruz. M Sokağı'nın ise olay yerine yakın olan bölgesi trafiğe kapalı kalacak'' dedi.

Medstar Washington Hospital Center Hastanesi yetkilisi Janis Orlowski de yaralılarla ilgili olarak, tedavileri devam eden 3 kişinin bilincinin açık olduğunu ve yetkililerle bilgi paylaşımında bulunduklarını açıkladı.

Orlowski, bir kadının başından yaralanmasına rağmen, şans eseri kurşunun tehlikeli bölgeye isabet etmediğini, 3 yararlının da hayati tehlikelerinin bulunmadığını kaydetti.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney ise henüz netlik kazanmadığı için olaya yönelik yorum yapmazken, "Olayı yakından izliyoruz" demekle yetindi.

Anahtar Kelimeler
AnkaraBeyin

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner65

Camiye saldırı: 32 ölü
Yemen'in başkenti Sana'da bulunan el-Müeyyed camisine düzenlenen bombalı saldırıda ölü sayısı 32'ye...

Haberi Oku