Dünya:
BBC, Fethullah Gülen hakkında bakın ne yorum yaptı...

Son döneme damgasını vuran yolsuzluk ve rüşvet operasyonu, hem içte hem de dışta büyük yankılara sebebiyet veririken, İngiliz haber ajansı BBC'den konuya ilişkin ilginç bir haber geldi. Türkiye'de de fakto olarak çok konuşulan ancak yazılı basında dillendirilmeyen Fethullah Gülen ismi, yolsuzluk davasının fişini çeken olarak yazıldı. Üstelik, Fethullah Gülen'den 'Yaralı müttefik' olarak da bahsedildi.

BBC'nin Gülen hakkında yaptığı yorum dikkatlerden kaçmadı...

OPERASYON DÜNYA BASININDA GENİŞ YER TUTTU

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonu ve sonrasında yaşanan gelişmeler dünya basınınında da geniş yankı uyandırdı. 


'ERDOĞAN'IN YARALI MÜTTEFİKİ TEHDİT ETTİ'

BBC, internet sitesinde yayınladığı bir yazıda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "yaralı müttefiki" tarafından tehdit edildiğini belirtti.

Haberde, Erdoğan ve partisinin çok iyi organize olabildiğini ve bunu Gezi Parkı eylemleri sırasında kanıtladığını yazan BBC, ancak bu defa Erdoğan'ın kendisi kadar iyi organize olan Fetullah Gülen ile karşı karşıya olduğuna dikkat çekildi. BBC, "İki adam arasındaki mücadele Erdoğan'ın henüz açıklanmamış olan 2014'te cumhurbaşkanlığı planlarını tehdit ediyor" ifadesine de yer verdi.

Financial Times gazetesi ise "Türkiye'de yolsuzluk soruşturması Müslümanlar arasında bir siyasi kavganın patlamasına yolaçtı" başlıklı haberinde, Erdoğan ile Fetullah Gülen arasındaki kavganın uzun zamandan beri beklendiğini kaydetti.

Gazete, Başbakan Erdoğan'ın destekçilerinin bu soruşturmadan Gülen cemaatini sorumlu tuttuğunu ifade etti.

Soruşturmada önde gelen üç bakanın oğullarının ve hükümete yakın iş adamlarının gözaltına alındığını hatırlatan gazete, "En az iki kuşaktır Türkiye'nin en güçlü lideri" olarak tanımladığı Erdoğan'ın da 32 üst düzey polis şefini transfer ederek misillemede bulunduğunu bildirdi.

The Guardian gazetesi, Erdoğan'ın yolsuzluk soruşturmasını hükümete karşı yapılan bir "kirli operasyon" olarak tanımladığını belirtti.

Gazete, Türkiye'de çok sayıda yorumcunun bu üst düzey gözaltıları ülkedeki muhafazakar güç odakları arasındaki çatlağın gittikçe açıldığına işaret ettiklerini belirtti. The Times gazetesi ise "Türk Başbakan Recep Tayyip Erdoğan misillemede bulundu ve polis şefleri kovuldu" başlığını kullandı. The Times, bu gelişmelerin Erdoğan ile Gülen arasındaki kavgayı iyice su yüzüne çıkardığına dikkat çekti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

İran IŞİD'e karşı uluslararası işbirliği...
İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD yönetiminin terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)...

Haberi Oku