Dünya:
Bosna'da hükümet kuruldu
Bosna Hersek'te 12 Ekim 2014'te yapılan seçimlerin ardından SDA'dan Denis Zvizdiç'in Bakanlar Konseyi Başkanı olduğu hükümet güven oyu aldı.


Toplam 42 milletvekilinden oluşan Temsiliciler Meclisi'nin bugünkü toplantısına katılan 34 milletvekilden 26'sı yeni hükümete destek verirken, 7'si karşı çıktı. Bir milletvekili de kararsız kaldı.

Koalisyonunun büyük ortağı ve aynı zamanda Boşnakları temsil eden SDA'dan Denis Zvizdiç Bakanlar Konseyi Başkanı olurken, Adil Osmanoviç Sivil İşler Bakanı, Semiha Borovats da İnsan Hakları ve Mülteciler Bakanı oldu.

Koalisyonun diğer ortağı Sırp Demokrat Partisi (SDS) önderliğindeki Değişim İçin Koalisyon'dan İgor Crnadak Dışişleri Bakanı, Mirko Şaroviç Dış Ticaret ve Ekonomi İşleri Bakanı, Dragan Mektiç de Güvenlik Bakanı oldu.

Koalisyon ortaklarından Hırvat Demokrat Birliği'nden (HDZ) ise Maliye Bakanlığına Vyekoslav Bevanda, Savunma Bakanlığına Marina Pendeş ve Adalet Bakanlığına Yosip Gubeşa getirildi.

Koalisyonun en küçük ortağı Demokrat Cephe'den (DF) de İletişim ve Ulaşım Bakanlığına Slavko Mataniç atandı.

Bosna Hersek Bakanlar Konseyi'nde, dokuz bakanlığın partiler arasındaki dağılımı konusunda 22 Şubat'ta uzlaşı sağlanmış, 13 Martta kabinede yer alacak 9 bakanın ismi açıklanmıştı.

Bu arada, Bosna Hersek'i oluşturan 2 entiteden biri olan Bosna Hersek Federasyonu Hükümetinin de bugün entite parlamentosunda güvenoyu alması bekleniyor.

Öte yandan Bosna Hersek'te dört sene önce gerçekleştirilen devlet başkanlığı ve parlamento seçimlerinde hükümet kurma çalışmaları 16 ay sürmüştü. 
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner65

Camiye saldırı: 32 ölü
Yemen'in başkenti Sana'da bulunan el-Müeyyed camisine düzenlenen bombalı saldırıda ölü sayısı 32'ye...

Haberi Oku