Dünya:
İsrail'e Filistin tepkisi
 BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İsrail'in demokratik bir ülke olarak devam etmesinin tek yolunun Filistin topraklarından çıkmak olduğunu bir kez daha dile getirdi. 

BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, gazetecilere yaptığı açıklamada, Genel Sekreter Ban'ın, İsrail halkının iradesini yansıtan bir hükümetin kısa zamanda kurulmasını umduğunu belirtti.
Genel Sekreter'in, İsrail'de yeni kurulacak hükümetin, işgali sonlandıracak ve İsrail ile yan yana yaşayacak bir Filistin devletinin kurulmasıyla neticelenecek, nihai barış anlaşması için uygun ortamı oluşturma sorumluluğu olduğuna inandığını belirten Haq, bunun için İsrail'in uluslararası toplumla aktif diyalog içinde olması gerektiğini söyledi.
Bu ortam için İsrail'in işgal altındaki Filistin topraklarında illegal yerleşim birimi kurmayı durdurmasının önemli olduğunu vurgulayan Haq, "Genel Sekreter Ban, bunun İsrail'in demokratik bir ülke olarak kalmasının tek yolu olduğuna sıkı biçimde inanmaktadır" dedi.
Genel Sekreter'in, İsrail Hükümeti'nden Filistin'e ait vergi gelirlerini biran önce transfer etmesini istediğini de kaydeden Haq, bunun Paris protokolü altında yasal zorunluluk olduğunu hatırlattı.
İsrail Başbakanı Netanyahu, seçim kampanyası çerçevesinde yaptığı konuşmada, yeniden seçilmesi halinde, "iktidarı döneminde Filistin devleti diye bir şey olmayacağını ve uluslararası baskılara rağmen Kudüs'te binlerce yeni ev (Yahudi yerleşim yeri) inşa edeceğini" belirtmişti.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner65

Camiye saldırı: 32 ölü
Yemen'in başkenti Sana'da bulunan el-Müeyyed camisine düzenlenen bombalı saldırıda ölü sayısı 32'ye...

Haberi Oku