Dünya:
Kosava ile Arnavutluk biraraya geldi
Kosova Başbakanı İsa Mustafa, Arnavutluk'un başkenti Tiran'da, Başbakan Edi Rama ile bir araya geldi.

Göreve geldikten sonraki ilk resmi yurtdışı ziyaretini Arnavutluk'a gerçekleştiren Mustafa, Rama tarafından askeri törenle karşılandı.

Hükümet binasındaki görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Mustafa, Arnavutluk'un Kosova'yı bağımsız bir ülke olarak tanımasından ve uluslararası örgütlere üyelik konusunda desteklemesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Mustafa, iki ülke arasındaki işbirliğinin artması için çalışacaklarını söyledi.

Arnavutluk Başbakanı Rama da geçtiğimiz günlerde ülkenin güneyinde yaşanan sel felaketinde zarar görenlere gösterdiği duyarlılık için Kosovalı mevkidaşına teşekkür etti.

İki ülke arasındaki ilişkileri "mükemmel" olarak nitelendiren Rama, Arnavutluk ve Kosova'nın stratejik ortak olmasının, bölgedeki Arnavut nüfus için önemli olduğunu söyledi.

Rama, iki ülke dışişleri bakanlarının ortak bakanlar kurulu toplantısı için aralıksız çalışmaya devam ettiğini ifade ederek, 23 Mart'ta yapılması planlanan bu toplantıda birçok alanda işbirliği anlaşmasını imzalanmasını öngördüklerini sözlerine ekledi.

Mustafa, Tiran'daki temasları kapsamında ayrıca Cumhurbaşkanı Buyar Nişani ve Meclis Başkanı İlir Meta tarafından kabul edildi, ana muhalefetteki Arnavutluk Demokratik Partisi Genel Başkanı Lulzim Başa ile görüştü.

Mustafa'ya, Arnavutluk'taki temaslarında, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Haşim Taçi de eşlik ediyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner65

Camiye saldırı: 32 ölü
Yemen'in başkenti Sana'da bulunan el-Müeyyed camisine düzenlenen bombalı saldırıda ölü sayısı 32'ye...

Haberi Oku