Bugün

21 °C

Yarın

21 °C
05.07.2013 00:00:00

Mısır Piramitleri

Mısır Piramitleri başlıklı yazımızda; Mısır Piramitlerinin sırrı, Mısır Piramitlerinin içi, Mısır Piramitleri resimleri ve Mısır Piramitleri hakkında bilgiler öğrenebilirsiniz.
Mısır Piramitleri

Mısır Piramitleri başlıklı yazımızda; Mısır Piramitlerinin sırrı, Mısır Piramitlerinin içi, Mısır Piramitleri resimleri ve Mısır Piramitleri hakkında bilgiler öğrenebilirsiniz.


Mısırlıların matematiğe duydukları sevdadan önce bahsetmek onların matematik de nasıl bu kadar geliştiği ve piramitlerin nasıl bu kadar büyüleyici özelliğinin ortaya çıktığını anlamamızda bize yardımcı olacaktır. Mısır iklimi yapısı itibariyle kurak bir yapıya sahiptir. Ancak burada bulunan Nil nehri mısırlılar için her şeyin şekil değiştirmesine neden olmuştur. Nil Nehri belirsiz zaman aralıkları ile taşkınlara neden oluyor bu taşkınlar neticesinde de hem birçok can hem de birçok mal kaybı meydana geliyordu. Mısırlılar ise matematik ile birlikte Nil nehrini kontrol etmeyi öğrenmişler. Elbette bu ilk başlangıçları basit olsa da sonradan dünyanın 7 harikasından birisi olarak kabul eden piramitleri meydana getirmişlerdir.


Piramitlerin o zamanlarda ki kullanım amacı firavun kralların anıt mezarı olmasıdır. Ancak içerisinde her şey piramitlerin dışından göründüğü kadar net değil. Çünkü içerisinde belki de hayatınızın en büyük sırlarını görebilmeniz mümkün. Öncelikle bu piramitlerin yapıldığı taşların nereden alındığı tamamen bir bilinmeyendir. Bu taşların en yakın toplanabileceği yer kilometrelerce ötededir. Bu taşların hepsinin getirilip toplanarak inşa edilmesi ise ortalama olarak 646 yıl kadar sürmektedir. Ancak mısırlı mimarlar bunları yalnızca 30 sene gibi bir zamanda yapmışlardır. Mısır piramitlerinin belki de en büyük sırrı bu olsa da daha birçok ilginç özelliği vardı. Mısır piramitleri yılda iki kere yalnızca güneş alan bir pencereye sahiptirler. Bunların ilginç olan yanı ise biri kralın doğum tarihidir, birisi ise kralın tahta çıktığı günlerdir. Piramitlerin içerisinde herhangi bir sondaj ya da radar makine cihazları çalışmamaktadır. Bir kirli suyu içerisinde bıraktığınızda ise beş gün sonra gizemli bir şekilde suyun arındığını görebilirsiniz.

haberdetay/misir-piramitleri-1.jpg" alt="" height="285" src="http://haberevet.com/fotograf/haberdetay/misir-piramitleri-1.jpg" style="color: rgb(0, 0, 0);" width="400" />

Piramitlerin elbette tek sırları bu değildir. Henüz hala piramitlerin içerisinde ki odaların tamamı keşfedilebilmiş değildir. Keşfetmek isteyen araştırmacıların ya bir kısmı kaybolmuştur ya da aynı şekilde başladıkları noktalara geri dönmüşlerdir. İlk mumyaları bulan 12 bilim adamının aşırı radyasyondan ölmesi ise diğer bir gizem konusudur. Piramitlerin en dikkat çekici özelliklerinden birisi ise yazın içlerinin sıcak kışın ise içlerinin soğuk olmasıdır.

ETİKETLER
» Okuyucu Yorumları
Güvenlik Kodu
» AA SON DAKİKA

Foto Galeri
Video Galeri
GAZETE MANŞETLERİ
ARKADAŞIMA GÖNDER
Adım Soyadım (*)

E-posta Adresleri


";" ile ayırarak birden fazla kişiye gönderebilirsiniz.
Yazacağınız e-posta adresleri başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Notum