Dünya:
Papa Françesko:
 
Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Françesko, Vatikan'ın ünlü Aziz Petrus Bazilikası'nda yönettiği ayinde, 1915 Olayları'nın 100'üncü yıldönümüne ilişkin bir açıklamalarda bulundu. Papa Françesko ayine katılan Katolik Ermenilere yönelik konuşmasında 20'nci yüzyılda, Osmanlı İmparatorluğu Dönemi'nde yaklaşık 1,5 milyon Ermeni'nin öldürülmesinin yüzyılın ilk büyük 'soykırımı' olduğunu ifade etti. Papa Françesko pazar ayininde, "Geçen yüzyılın ilk soykırımına, Katolik ve Ortadoks Suriyeliler, Süryaniler, Keldaniler ve Yunanlarla birlikte siz Ermeniler maruz kaldınız" dedi.

Katoliklerin dini lideri 20'nci yüzyılın diğer iki soykırımının da Nasyonal Sosyalist ve Stalinist rejimler tarafından yapıldığını belirtti. Ayine, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Dünya Ermenileri ruhani lideri ve Ermeni Apostolik Kilisesi Katolikosu II. Karekin de katıldı.
Papa Françesko konuşmasında ayrıca insanlığın günümüzde de genel ve toplumsal bir kayıtsızlıkla bir nevi soykırıma maruz kaldığına dikkat çekti.

'Ankara, Papa'ya sert yanıt hazırlığında'
Resmi bir ziyaret için Moğolistan’da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Ankara’daki kurmayları ve Vatikan Büyükelçiliği ile irtibata geçerek Papa’nın konuşmasıyla ilgili ayrıntılı bilgi aldı. Ankara ile Moğolistan arasında kurulan telefon hattı sonucu Türkiye’nin Papa’nın konuşmasına sert bir açıklamayla karşılık verilmesi kararlaştırıldığı öne sürüldü. Ankara’da şu sıralar açıklanacak yazılı metin üzerinde çalışmalara başlandığı iddia edildi.

Papa Françesko kimdir?
Franciscus (okunuşu fransiskus, Latince: Franciscus PP., Almanca: Franziskus , Fransızca: François, İngilizce: Francis, Papa olmadan önceki adı: Jorge Mario Bergoglio , Türkçeleştirilmiş: Papa Fransis) (17 Aralık 1936'da Buenos Aires, Arjantin) taşıdığı papa unvanıyla dünya çapında 1,2 milyar üyesi bulunan Katolik Kilisesi'nin en büyük ruhanî lideridir. 13 Mart 2013'te saat 18:09 (UTC) papa olarak seçildiği, dünyaya Sistine Şapeli'nin bacasından yükselen beyaz dumanla duyurulmuştur.İki gün gibi kısa bir seçim süreci sonunda 115 kardinal arasından seçilmiştir. 266. papa olarak seçilen Franciscus, Latin Amerika doğumlu olup Amerika'dan ve Güney Yarıküre'den gelen ilk papadır. İtalyan kökenlidir.

Seçilmeden önce "Tanrı'nın sofu adamı“ ve "daha çok sessiz aydın“ olarak bilinen Franciscus,"tekrar tekrar (…) aktif olarak ülkesinin politik tartışmalarına katılmış (ve karışmış), ayrıca (…) daha fazla sosyal adâlet için (çalışan)“ olarak bilinirdi.
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner65

Camiye saldırı: 32 ölü
Yemen'in başkenti Sana'da bulunan el-Müeyyed camisine düzenlenen bombalı saldırıda ölü sayısı 32'ye...

Haberi Oku