Eğitim:
2013 Kasım ayı 750 öğretmen alımı hangi branştan olacak? KPSS 2013

2013 Kasım ayı öğretmen ataması kapsamında 1000 öğretmen ataması yapılacağı kesinleşti. Çeşitli tahminlere göre sınıf öğretmenliği bölümünde 200 kişilik büyük bir kontenjan ayrılacak olsa da, henüz hangi branştan kaç öğretmen atanacağı hiç belli değil. Şubat 2014 ataması içinse düğmeye basıldı.


KPSS öğretmen atamaları sürecinde son sıralarda takılıp kalmış adaylara müjdeli bir haber var! Bugün 16 Kasım 2013, MEB Müsteşarı Yusuf Tekin Kasım ayında tamı tamına 1.000 öğretmen adayının öğretmen olarak atanacağı açıklaması yaptı. Kasım ayı öğretmen ataması ne zaman yapılacak?

Bugünlerde bir çok sınırda takılıp kalmış öğretmen adayınını umudu olan Kasım ayı bin kişilik öğretmen atamasının detayları Spothaber.com'da. MEB Müsteşarı Yusuf Tekin tarafından verilen müjdeye göre, Eylül ayında kazanıp da yerleşmeyen kişilerin boş kalan kontenjanlarını dolduracak olan bu ek yerleştirme öğretmen adaylarını havaya uçurdu. Ancak bu kadar yetmez diyen atanamayan öğretmenler, Şubat 2014'te atama bekliyor.

İŞTE O LİSTE TIKLA!

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin tarafından yapılan açıklamaya göre, Kasım ayında tamı tamına 1000 kişilik bir öğretmen ataması yapılacak. Özellikle Şubat atamasından umudunu kesmiş ve sınır puanda takılıp kalmış öğretmen adayları için harika olan bu haberin detayları Spothaber.com'da. 

Milli Eğitim Müsteşarı Yusuf Tekin'in Twitter'dan yaptığı açıklamaya göre, Kasım ayında 1000 öğretmen atanacak. Eylül atamasında başvurularını yapmayan öğretmenlerin yerini dolduracak olan bu yeni öğretmen ataması kısmi de olsa sevinç yarattı. 2014 Şubat atamasında ise durum hala aynı.

Yusuf Tekin: Kasım ayında bin öğretmen ataması yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, kasım ayında 1000 öğretmen ataması ve şubatta özre bağlı yer değiştirme işlemi yapılacağı müjdesini verdi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Yusuf Tekin, “Kasım ayı içinde, 9 Eylül'de atanıp başlamayan arkadaşların yerine atama yapacağız. Bugün itibariyle tahminimiz 1000 (bin) civarında. Kesin rakam 9 Kasım'da belli olur.” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, resmi Twitter sayfasından atama bekleyen öğretmenlere iki iyi haber verdi. Kasım ayında bine yakın öğretmen ataması yapılacağını belirten Tekin şunları söyledi: “Arkadaşlar iki konu üzerinde yoğun soru var. Çok kısa bir cevap vermek istiyorum. Kasım ayı içinde, 9 Eylül'de atanıp başlamayan arkadaşların yerine atama yapacağız. Bugün itibariyle tahminimiz 1000 (bin) civarında. Kesin rakam 9 Kasım'da belli olur. İkinci konu Şubat ayında özre bağlı yer değiştirme işlemi yapıp yapmayacağımız. Evet inşallah Şubat ayında özre bağlı yer değiştirme yapacağız. Bu kez il içinde mağdur olan arkadaşların mağduriyetlerini gidermeye çalışacağız. İl dışı için de başvuru alacağız tabiki, ama önceliğimiz bu kez il içi özre bağlı yer değiştirmeler."

YA ŞUBAT ATAMASI?


Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geçen sene gerçekleştirilmeyen, bu sene de sürekli bir şekilde gerçekleştirilmeyeceği tekrar edilen 2014 Şubat ataması ne alemde? Özellikle öğretmen atamaları sürecinde bir hedefe ulaşamamış olan atanamayan öğretmenler, sosyal medyada Şubat ayında atama istiyoruz kampanyaları düzenliyor.

Atanamayan öğretmenlerin en büyük sorunu atanamamak. İnsanın hem sosyal, hem ekonomik, hem de ruh sağlığına etki ediyor. Her yıl bir de Şubat ayında alım gerçekleştirilirdi. Ancak geçen sene ilk kez alınmadı. Bu sene 2014 yılının Şubat ayında öğretmen ataması gerçekleştirilecek mi? Şubat ataması 2014.

Atanamayan öğretmenlerin KPSS 2013 öğretmen atamalarından yüzü gülmeden ayrılmış olması, yeni umutlara ihtiyaç duymalarına neden oluyor. KPSS sınavının geçerliliğin 1 yıl olması nedeniyle, aynı sınav puanlarıyla Şubat 2014 öğretmen ataması sürecine girip giremeyeceklerini merak ediyorlar. Öğretmen adaylarını ve atanamayan öğretmenleri uyarıyoruz: Şuabt 2014 ataması ile ilgili yalan haberlere inanmayın. Şuan Bakan Nabi Avcı asla bir müjde vermiyor.

Bugünlerde en yapılması gereken olaylardan biri de atanamayan öğretmenlerin atamalarını gerçekleştirmek. Toplamda 125 bin öğretmen ihtiyacı olduğunu kabul eden Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 250 bin mezun öğretmen olduğunu açıklamıştı. Kaldı ki, 125 bin öğretmen ataması bile yapılmazken, bu kadar çok atanamayan öğretmenler ne yapacak? Zaten dershaneler de kapatılıyor... 2014 Şubat ataması son durum Spothaber.com'da.

İşte MEB'den son öğretmen açığı rakamları...

162 bin 105 olan öğretmen açığının 2013 yılındaki 40 bin 342 atamayla 121 bin 763’e düşürüldüğünü açıklayan Milli Eğitim Bakanlığı, 2014’te bu sayıyı 100 binin altına düşürmeyi hedefliyor. Maliye Bakanlığı’nın 2014’te yapacağı 74 bin memur atamasının 20 bin civarındaki bölümünün öğretmenleri kapsayacağı bildirilirken, kulislerde seçim yılı olması nedeniyle bu sayının ikiye katlanabileceği ifade ediliyor. MEB, 2013’te 113 bin 973 personelin yer değişikliğinin gerçekleştirildiğini belirtirken, 2014’te bu sayının 70 bin civarında olmasını beklediklerini açıkladı.


En çok yakınılan konuların başında gelen atama konusuna da değinen MEB, “2013-2014 eğitim öğretim yılına esas öğretmen ihtiyaç sayısı 162 bin 105’tir. 2013’te 40 bin 342 öğretmen ataması yapıldığından 2014’te öğretmen ihtiyacı 121 bin 763’tür. Maliye Bakanlığı’nın öngördüğü kadro sayısı kadar atama yapılması planlanmaktadır” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

GAzi üniversitesi taban puanı 2014 Üniversitelerin...
Üniversitelerin taban puanları 2014 Gazi Üniversitesi- ODTÜ- Akdeniz Üniversitesi taban puanları. Gazi Üniversitesi...

Haberi Oku