Eğitim:
2013 KPSS tercih ve yerleştirme kılavuzu ÖSYM - 2013/2 Tercih robotu tıkla

ÖSYM, Kamu Personel Seçme Sınavı KPSS-2013/2 Tercih Kılavuzu'nu internet adresinde yayımladı. Ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeyleri ayrı olmak üzere tercih yapılabilecek kadro ve pozisyonların bulunduğu tercih kılavuzu ile Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik hükümleri uyarınca bazı kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarına yerleştirme yapmak amacıyla adaylardan tercih alınacak. Bugünden itibaren başlayan tercihler, 27 Kasım günü sona erecek.

KPSS TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

 Kılavuzda yer alan kadro ve pozisyonları tercih edilebilmesi için 7-8 Temmuz 2012 ve 22-23 Eylül 2012 tarihlerinde yapılmış olan Kamu Personel Seçme Sınavlarından (2012-KPSS Lisans ve 2012-KPSS Ortaöğretim/Önlisans) birine girmiş ve bu sınavların en az birinden ilgili KPSS puanı almış olması şartı gerekiyor. Yerleştirme işlemlerinde ortaöğretim mezunları için KPSSP94, ön lisans mezunları için KPSSP93 ve lisans mezunları için KPSSP3 puanı kullanılacak. 

    Adaylar, kadro ve pozisyonları belirlendikten sonra 30'u geçmemek üzere istek sırasına göre tercihlerini yazacak. Kadro ve pozisyonun uygunluğu ve bunlara verilecek öncelikler sıralama için çok önemli. Sadece elektronik ortamda yapılan tercihler geçerli olacak. Adaylar tercihlerini, 27 Kasım Çarşamba gününe kadar, kılavuzda yer alan kurallara göre, ÖSYM'nin internet adresinden TC kimlik numaraları ve şifrelerini kullanarak yapabilecek. ÖSYM'ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacak. Tercih süresi uzatılmayacak.2013 KPSS/2 TERCİH KILAVUZU 18 KASIM'DA YAYINLANACAK

ÖSYM, bazı kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarına yerleştirme yapmak için adaylardan 18 Kasım'da tercih almaya başlayacak. Adaylar, 27 Kasım'a kadar tercih yapabilecek.
ÖSYM'den yapılan açıklamaya göre, "Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik" hükümleri uyarınca bazı kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarına yerleştirme yapmak amacıyla adaylardan tercih alınacak. Bu amaçla hazırlanan Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS-2013/2) Tercih Kılavuzu'nda, ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeyleri ayrı olmak üzere tercih yapılabilecek kadro ve pozisyonlar yer alıyor. Kılavuz, 18 Kasım'dan itibaren ÖSYM'nin "http://www.osym.gov.tr" internet adresinden yayımlanacak.
Adayların kılavuzda yer alan kadro ve pozisyonları tercih edebilmeleri için, 7-8 Temmuz 2012 ve 22-23 Eylül 2012'de yapılan Kamu Personel Seçme Sınavlarından (2012-KPSS Lisans ve 2012-KPSS Ortaöğretim/Önlisans) birine girmiş ve bu sınavların en az birinden ilgili KPSS puanını almış olmaları gerekiyor. Yerleştirme işlemlerinde ortaöğretim mezunları için KPSSP94, ön lisans mezunları için KPSSP93 ve lisans mezunları için KPSSP3 puanı kullanılacak.
Adaylar tercihlerini, 18-27 Kasım tarihlerinde, kılavuzda yer alan kurallara göre, ÖSYM'nin "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden TC kimlik numaraları ve şifrelerini kullanarak yapabilecek. ÖSYM'ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacak. Tercih süresi uzatılmayacak.
KPSS-2013/2 Tercih Kılavuzuna göre yapılacak yerleştirmeye başvuracak adayların, kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekiyor.

 

2013/2 KPSS Yerleştirmelerinde tercihte bulunacak adaylara kolaylık sağlaması amacıyla Başkanlığımız http://euygulama.dpb.gov.tr/tercihrobotu internet adresinde ve ayrıca https://www.turkiye.gov.tr/dpb-kpss-is-sorgulama internet adresinde 2013/2 KPSS Tercih Bilgi Sistemi hizmete açılmıştır.

2013/2 KPSS TERCİH ROBORU İÇİN TIKLAYINIZ....

Adaylar sorgulama yaparak kendi öğrenim durumlarına ve özel koşullarına uyan kadro ve pozisyonları bu programlar ile öğrenebilecek ve “DPB Talep No” sunu aldıkları kadro ve pozisyonları 18/11/2013 tarihinde www.osym.gov.tr internet adresinde yayımlanacak olan Tercih Kılavuzundan rahatlıkla bulabileceklerdir. 

Bu programlar tercihte bulunacak adaylara yapacakları tercihlerde yardımcı ve bilgilendirmeye yönelik olup, 18/11/2013 tarihinde www.osym.gov.tr internet adresinde yayımlanacak olan 2013/2 KPSS Tercih Kılavuzunu dikkatlice okumaları ve tercihlerini bu Kılavuza göre yapmaları gerekmektedir.

 KPSS Tercih Bilgi Sisteminin kullanmaktan dolayı doğabilecek hatalardan, hukuki sorunlardan ve mağduriyetlerden Başkanlığımız sorumlu değildir.

KPSS Tercih Bilgi Sisteminin her hakkı saklı olup, Devlet Personel Başkanlığından izin alınmadan yayımlanamaz.

 

Merkezi memur yerleştirmelerinde 7 bin civarı memur ve sözleşmeli personel için başvurular 19-28 Kasım arasında yapılacağı duyurulmuştu. KPSS çalışmalar halen devam ettiği için tercih kılavuzu henüz yayımlanmadı.

Ancak en az 11 bin 915 kişiye de devlet kapısında iş imkanı açıldı. memur Hangi kurum kaç memur ve sözleşmeli personel alacak?

KPSS sonuçlarına göre personel alımı yapacak kurum ve kuruluşlar şöyle:

Diyanet’e 4 Bin 110 Personel: Diyanet Başkanlığı bünyesinde isdihdam edilecek personel sayısı; 200 Kur’an kursu öğreticisi, 3 bin 760 imam hatip, 150 müezzin-kayyım olarak belirlenmiştir. 2012 KPSS (B) grubu puan sırası dikkate alınacak olup, her bir gruba boş kadro sayısının 3 katına kadar aday, sözlü sınavla alınacak. Başvuru 13 Kasım’da sona eriyor.

Cezaevlerine 100 İdare Memuru: Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nce 100 idare memurluğu öğrencisi alınacak. Sözlü sınav ve mülakata, 2012 KPSS LİSANS’a katılıp KPSSP-3 puan türünden 70 ve daha yukarı puan alanlardan, en yüksek puandan başlamak üzere belirlenen kadro sayısının 5 katı aday çağrılacak. Başvuru 26 Kasım’da başlıyor.

TSE’ye 110 Uzman: Türk Standardları Enstitüsü, 110 uzman yardımcısı alacak. Sınava başvuru için, 9-10 Temmuz 2011 veya 7-8 Temmuz 2012′de yapılan KPSS’den, mühendislik, fizik, kimya mezunlarının KPSSP-7, bilgisayar öğretmenliği, eğitim iletişimi ve planlaması ile yönetim bilişim sistemleri mezunlarının KPSSP-5, hukuk mezunlarının KPSSP-103, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler mezunlarının KPSSP-65 puan türünden en az 70 puan almış olması gerekiyor. Başvurular 16 Kasım’da sona eriyor.

MEB 100 Uzman Yardımcısı: Milli Eğitim Bakanlığı’na 100 uzman yardımcısı alınacak. MEB bünyesinde görev almak isteyenlerin 9 Kasım’a kadar başvuru yapmaları gerekmektedir.

Maliye’ye 242 Uzman Yardımcısı: mali denetimlerde görevlendirilmek üzere 242 uzman yardımcısı alınıyor. Sınavla alınacak adaylar 4 yıllık lisans eğitimi veren hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakülteleri veya bunlara denkliği kabul edilen öğretim kurumlarının mezunu olmak durumundadır. Temmuz 2011 veya Temmuz 2012 KPSS’den KPSSP39, KPSSP40, KPSSP42, KPSSP56 ve KPSSP118 puan türlerinin herhangi birinden 75 ve üzeri puan almış olmak gerekiyor. Başvuru 9 Kasım’da bitiyor.

Başka Kurumlarda Alım Yapacak

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na 30 uzman yardımcısı (Son Başvuru 15 Kasım), Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na 35 denetçi yardımcısı (Son Başvuru 13 Kasım), Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na 40 müfettiş yardımcısı (Başvurularda 9 Kasım son tarih), Kültür ve Turizm Bakanlığı’na 50 uzman yardımcısı (Son Başvuru 23 Kasım), Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’na 30 uzman yardımcısı (Son tarih 16 Kasım), Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na 20 bankalar yeminli murakıp yardımcısı ve 30 bankacılık uzman yardımcısı (Başvurularda 8 Kasım son tarih), PTT Genel Müdürlüğü’ne 8 müfettiş yardımcısı (Başvurularda 28 Kasım son tarih), Emniyet Genel Müdürlüğü’ne sözleşmeli 10 avukat (Son Başvuru 16 Kasım).

 

ÖNLİSANS MEZUNLARI DÜŞÜK PUANLA HANGİ KURUMLARA ATANABİLİRLER ?

Başlayan kpss tercihleriyle birlikte adayların merak ettiği konuların başında, düşük puanla atanıp atanamayacakları gelmektedir. 

Düşük puan alıp da atanabileceğiniz kurumlar bulunmaktadır. Sizler için bu kurumları, gerektirdiği şartlar ile birlikte araştırdık. Bu makalemizde sadece lisans mezunları için olan yerleri inceledik. 
İşte düşük puanla atanabileceğiniz kadrolar ve bölümler:
1- Sağlık sektörü
Hemşireler, sağlık memurları, ebeler, veteriner hekimler, çocuk gelişimcileri(lisans) düşük puanlarla memur olarak atanmaktadırlar. Bu bölümlerde atama puanları 60 altına düşmektedir. 
2- Kütüphanecilik
Mezunlarından “Bilgi ve Belge Yönetimi, Dokümantasyon ve Enformasyon, Arşivcilik veya Kütüphanecilik lisans programından mezun olmak.” şartı aranır.
Bu bölümde atamalar 70’e kadar düşmektedir. Bazı şehirlere tercih bile yapılmadığından kadroları boş kalmıştır.
3-Diyetisyen:
Bu bölümde de açık bir hayli fazladır. 57 puan ile atamaların olduğu bu bölümde, boş kalan kadrolar da mevcuttur. Diyetisyen olarak atanmak için  “Beslenme ve Diyetetik lisans programından mezun olmak” şartını sağlamanız gerekir.
4-Sosyal Çalışmacı:
Mezun sayısı az ama ihtiyacı fazla olan bölümlerden birisidir. 70 altı puanla gidilecek birçok kurum ve şehir bulunmaktadır.
Mezunlarından “Sosyal Hizmet, Sosyal Hizmetler lisans programlarından birinden mezun olmak” şartı aranır.
5-Mühendis(Bitkisel Üretim)
Bazı mühendis kadrolarına farklı bölümlerden atamalar olmaktadır. Gıda ve Tarım Bakanlığının alımlarında puanlar 75 civarlarına düşmüştür. Mezunlarından “Bitkisel Üretim, Bahçe Bitkileri, Bitki Koruma, Tarla Bitkileri, Toprak, Bahçe ve Tarla Bitkileri lisans programlarından birinden mezun olmak” şartı aranır.
6-Psikolog
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı alımlarında 70’e kadar puanları düşmüştü psikolog puanları.  Tercih edeceklerin “Psikoloji lisans programından mezun olmak” şartını taşıması gerekmektedir.
7-Restoratör
Kpss’nin belki de en efsane atamalarından birine imza atmış bir bölümdür. 38 puanla ataması olmuştur. Tercih edeceklerden “Restorasyon lisans ya da Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım, Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım lisans programlarından birinden mezun olmak” şartı aranır.
8-Memur(Halkla ilişkiler)
“Halkla İlişkiler, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, Reklamcılık ve Halkla İlişkiler, Halkla İlişkiler ve Tanıtım lisans programlarının birinden mezun olmak.” şartını taşıyan adaylar da 80 altında puanlarla atanabilmektedirler.
Tercih dönemlerinde yeni kadrolar açıldıkça değişik bölümlere de şans doğmaktadır. İhtiyaca göre puanlar da doğal olarak değişmektedir. Puanı düşük adaylar, bunlar dışında açıktan atamalarla şansını deneyebilirler. Özellikle Adalet Bakanlığının açıktan alımlarında puandan çok mülakat performansı öne çıktığı için düşük puanla atanma şansınız daha fazladır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

GAzi üniversitesi taban puanı 2014 Üniversitelerin...
Üniversitelerin taban puanları 2014 Gazi Üniversitesi- ODTÜ- Akdeniz Üniversitesi taban puanları. Gazi Üniversitesi...

Haberi Oku