Eğitim:
2014 Şubat ayı öğretmen ataması 10 bin kadro atanacak! Şubat atamaları son durum

Önceki gün canlı yayın programında öğretmen adaylarına çok önemli bir haber veren Başbakan Erdoğan, özellikle aylardır merak edilen bir konuya noktayı koydu. Şubat ayı öğretmen ataması geçen sene yapılmamıştı, ancak bu sene tamı tamına 10 bin kadroluk öğretmen atanacak. İşte Başbakan Erdoğan'ın o açıklamaları Spothaber.com'da.

Bugün gündemin en önemli maddelerinden biri de, 2014 yılının Şubat ayındaki öğretmen atamaları mevzusu. Aylardır merak edilen ve MEB Bakanı Nabi Avcı'nın umutsuz konuştuğu Şubat atamaları olacak mı? Dün akşam canlı programda Başbakan Erdoğan tarafından yapılan açıklamalara göre, 2014 Şubat öğretmen ataması gerçekleştirilecek, hem de 10 bin kadroyla. Kasım ayında da 750 öğretmen atanıyor.

Aylardır Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Şubat ayı öğretmen atamaları hakkında umutsuz umutsuz konuşuyordu. Ancak son yapılan açıklama öğretmen adaylarına yepyeni bir umut ışığı oldu. Kasım ayında yapılan 750 öğretmen atamasının ardından, şimdi de Şubat ayında tamı tamına 10 bin kadro öğretmen ataması yapılacağı bizatihi Başbakan Erdoğan tarafından açıklandı. 201 Şubat ayı öğretmen ataması olacak mı diye soranlar için, evet Şubat atamasında 10 bin öğretmen atanacak. Hem de aynı KPSS puanı ile Şubat ataması yapılacak olması öğretmen adaylarını sevindirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ATV ve A Haber'in ortak canlı yayınına katıldı. Erdoğan, öğretmen atamaları hakkında bilgi verdi.

Erdoğan şöyle konuştu:

"Eğitimde biliyorsunuz bir reform yaptık, 4+4+4. Bunu niye yaptık? Hiçbir iktidar 12 yıl zorunlu eğitime imza atamadı ve biz bu adımı attık. İstiyoruz ki kaliteyi arttıralım. Bu nedenle o iddiaları ortaya atanlara diyoruz ki madem bu işi iyi yaptığınızı söylüyorsunuz gelin. 10 yılda 400 bin öğretmeni Milli Eğitim’e kazandırdık. Bütçemizi dikkatli bir şekilde değerlendireceğiz, kullanacağız. Şubat ayında 10 bin öğretmen atamayı öngörüyoruz. Önümüzdeki 4-5 yıl içinde öğretmen açığımızı sıfırlamış olacağız”


Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geçen sene gerçekleştirilmeyen, bu sene de sürekli bir şekilde gerçekleştirilmeyeceği tekrar edilen 2014 Şubat ataması ne alemde? Özellikle öğretmen atamaları sürecinde bir hedefe ulaşamamış olan atanamayan öğretmenler, sosyal medyada Şubat ayında atama istiyoruz kampanyaları düzenliyor.

Atanamayan öğretmenlerin en büyük sorunu atanamamak. İnsanın hem sosyal, hem ekonomik, hem de ruh sağlığına etki ediyor. Her yıl bir de Şubat ayında alım gerçekleştirilirdi. Ancak geçen sene ilk kez alınmadı. Bu sene 2014 yılının Şubat ayında öğretmen ataması gerçekleştirilecek mi? Şubat ataması 2014.

Atanamayan öğretmenlerin KPSS 2013 öğretmen atamalarından yüzü gülmeden ayrılmış olması, yeni umutlara ihtiyaç duymalarına neden oluyor. KPSS sınavının geçerliliğin 1 yıl olması nedeniyle, aynı sınav puanlarıyla Şubat 2014 öğretmen ataması sürecine girip giremeyeceklerini merak ediyorlar. Öğretmen adaylarını ve atanamayan öğretmenleri uyarıyoruz: Şuabt 2014 ataması ile ilgili yalan haberlere inanmayın. Şuan Bakan Nabi Avcı asla bir müjde vermiyor.

Bugünlerde en yapılması gereken olaylardan biri de atanamayan öğretmenlerin atamalarını gerçekleştirmek. Toplamda 125 bin öğretmen ihtiyacı olduğunu kabul eden Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 250 bin mezun öğretmen olduğunu açıklamıştı. Kaldı ki, 125 bin öğretmen ataması bile yapılmazken, bu kadar çok atanamayan öğretmenler ne yapacak? Zaten dershaneler de kapatılıyor... 2014 Şubat ataması son durum Spothaber.com'da.

İşte MEB'den son öğretmen açığı rakamları...

162 bin 105 olan öğretmen açığının 2013 yılındaki 40 bin 342 atamayla 121 bin 763’e düşürüldüğünü açıklayan Milli Eğitim Bakanlığı, 2014’te bu sayıyı 100 binin altına düşürmeyi hedefliyor. Maliye Bakanlığı’nın 2014’te yapacağı 74 bin memur atamasının 20 bin civarındaki bölümünün öğretmenleri kapsayacağı bildirilirken, kulislerde seçim yılı olması nedeniyle bu sayının ikiye katlanabileceği ifade ediliyor. MEB, 2013’te 113 bin 973 personelin yer değişikliğinin gerçekleştirildiğini belirtirken, 2014’te bu sayının 70 bin civarında olmasını beklediklerini açıkladı.


En çok yakınılan konuların başında gelen atama konusuna da değinen MEB, “2013-2014 eğitim öğretim yılına esas öğretmen ihtiyaç sayısı 162 bin 105’tir. 2013’te 40 bin 342 öğretmen ataması yapıldığından 2014’te öğretmen ihtiyacı 121 bin 763’tür. Maliye Bakanlığı’nın öngördüğü kadro sayısı kadar atama yapılması planlanmaktadır” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

GAzi üniversitesi taban puanı 2014 Üniversitelerin...
Üniversitelerin taban puanları 2014 Gazi Üniversitesi- ODTÜ- Akdeniz Üniversitesi taban puanları. Gazi Üniversitesi...

Haberi Oku