Eğitim:
2014 YGS başvuruları başladı mı? YGS başvurularında son gün ne zaman. 2014 YGS sınavı başvuru tarihi 2 ocak

YGS sınavı başvuru tarihleri belli oldu. Başvurular 2 Ocak'ta başladı. ÖSYM'nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamalara göre YGS sınavı başvuru tarihleri 2-15 ocak tarihleri arasında olacak. ÖSYM Başkanı Ali Demir başvuru merkezlerinin yoğunluk yaşanmaması için hafta sonlarıda açık olacağını söyledi.

YGS sınavı başvuruları başladı. 2 Ocak'ta başlayan başvuruların son günü 15 Ocak. Sınav takvimi ÖSYM tarafından resmi internet sitesinden yayınlandı. 2014 YGS sınavı başvuruları 2 Ocak 2014'de başladı. Milyonlarca öğrencinin beklediği gün geldi çattı. Öğrenciler başvuruları nasıl yapacaklar. YGS sınvaı başvuru tarihi kaç gün sürecek. 2014 YGS sınavı başvuru tarihi.

 Öğrencileirn başvuruları son güne bırakmamaları konusunda öneriler var. YGS başvuru süresinde herhangi bir uzatma yapılmayacağı belirtildi.

DİKKAT!  Öğrencilerin sabırsızlıkla beklediği başvuru tarihleri sonunda geldi. ÖSYM tarafından açıklanan başvuru tarihleri ve sınav tarihleri belli oldu. Sınav tarihleri ÖSYM tarafından değiştirilebilir sitemiz sizin için bütün ayrıntıları an be an paylaşacaktır.

Başvurular 2 Ocak'ta başladı. Öğrencilerin akıllarında bir sürü soru var nasıl başvuru yapacağız, başvuru ücreti var mı, sınav ücretleri ne kadar hesinin cevabı haberimizin devamında..

YGS sınavı başvuruları için merak edilen soruların cevapları Spothaber.com'da olacak. 2014 YGS sınavı hakkında herşey....Öğrencilerin akıllarında ise pek çok soru var başvuruları nereden yapacağız, sınav ücreti ne kadar, başvuru sırasındda nasıl bir yol izleyeceğiz, sınav tarihi ne zaman ve daha pek çok sorunun cevabı haberimizin içinde yer almakta'dır YGS sınavı ile ilgili güncel haberler için sayfamızı takip edin Spothaber.com

Ösym 2014 yılının sınav takvim'ini açıkladı. ÖSYM'nin resmi internet sitesinden verdiği bilgiye göre YGS başvuru tarihi yarın başlayacak 15 Ocak çarşamba gününe kadar devam edecek.2014 Ygs sınav tarihleri. Başvurular ne zaman yapılcak Ygs sınavı hakkında bütün merak edilenler haberimizin devamında

2014 yılı YGS sınavı başvuru tarihleri geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. ÖSYM'nin resmi internet sitesinden yaptığı açıklamaya göre sınav tarihleri ve başvuru zamanı . Ygs sınavı başvuru tarihleri.Başvurular ne zaman başlayacak. Sınav kaç aşamada yapılacak.  2014 yılı Ygs sınavı ne zaman yapılacak

YGS başvuruları 2 Ocak 2014 tarihi itibari ile başlıyor. Başvurular nasıl yapılacak?Başvuru sırasında izlenecek yollar neler? öğrenciler başvuruları nereden yapacaklar? Milyonlarca öğrencinin akıllıarındaki soruların cevabı spothaber.com'da.

2014 Ygs sınav tarihleri açıklandı. Ösym 2014 yılının sınav tarihlerini açıkladı. 2014 ÖSYM sınav takvimi ÖSYM'nin resmi internet sitesi kanalıyla açıklandı. 2014 yılı sınav takvimi açıklandı.2014 ÖSYM takvimini açıklandı. YGS sınavı başvuru tarihleri...

Sınav takvimleri
ÖSYM'nin internet sitesinde yayımlanan Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) kılavuzuna göre, ÖSYS'nin ilk sınavı olan YGS'ye başvurular 2-15 Ocak, Lisans Yerleştirme Sınavları'na (LYS) başvurular ise 21-30 Nisan tarihleri arasında yapılacak.  2014-ÖSYS Kılavuzu ile aday başvuru formuna ÖSYM'nin ''http://www.osym.gov.tr'' adresinden ulaşabilecek adaylar, dağıtımı ve satışı yapılmayacak kılavuzun örneğini başvuru merkezlerinde inceleyebilecek.
Kılavuza göre, YGS'de ortak müfredata dayalı Türkçe testi, Sosyal Bilimler testi, Temel Matematik testi ve Fen Bilimleri testi yer alacak. Adaylar, Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) öğretim programlarından (müfredat) sorumlu olacak. YGS'de Türkçe'den 40, tarihten 15, coğrafyadan 12, felsefeden 8 ve din kültürü ve ahlak bilgisi veya ilave felsefe sorularından 5, temel matematikten 40, fizikten 14, kimyadan 13, biyolojiden ise 13 soru sorulacak.
LYS'de ise adaylara matematik sınavında (LYS-1) matematikten 50, geometriden 30; fen bilimleri sınavında (LYS-2) fizikten 30, kimyadan 30, biyolojiden 30, edebiyat-coğrafya sınavında (LYS-3) Türk dili ve edebiyatından 56, coğrafya-1'den 24, sosyal bilimler sınavında (LYS-4) tarihten 44, coğrafya-2'den 14, felsefe grubu ile din kültürü ve ahlak bilgisi testinde ise 32 soru bulunacak. Yabancı dil sınavında da adaylara (LYS-5) 80 soru sorulacak.

-Kimler başvurabilecek-

ÖSYS'ye, sınavsız geçiş dahil 2013-2014 öğretim yılında ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açıköğretim lisesi) son sınıfında okuyan öğrenciler, ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında beklemeli durumda bulunanlar, ortaöğretim kurumlarını bitirmiş olanlar, ortaöğretimlerini yabancı ülkelerden yapanlardan durumları bu belirtilenlere uyanlar başvurabilecek. YGS'ye girmeden sadece sınavsız geçiş hakkından yararlanmak isteyen adaylar da başvurularını kılavuzda belirtildiği şekilde yapmak zorunda olacaklar.  Durumları bu şartlara uyan yabancı uyruklu veya hiçbir devletin uyruğunda olmayan adaylar da ÖSYS'ye başvurabilecek. Ancak bu adaylar ÖSYS yükseköğretim programları tercih süresinin son gününe kadar TC uyruğuna geçmedikleri takdirde, 2014-ÖSYSYükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nda yer alacak yükseköğretim kontenjanlarına yerleştirilemeyecek. Doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenlerin 5203 sayılı Kanun ve Türk Vatandaşlığı Kanunu ile saklı tutulan hakların kullanılmasına ilişkin belge sahibi olmaları durumunda, ÖSYS'ye başvurabilecek. Bu adaylar, kontenjan kılavuzunda yer alacak yükseköğretim programlarına yerleşme hakkı kazanmaları durumunda yerleştirilecek.  Meslek yüksekokulları ve açıköğretim ön lisans programlarına sınavsız geçiş hakkı olan adayların haricinde, tüm yükseköğretim programlarına girmek isteyenlerin 2014-YGS'ye girme zorunluluğu bulunuyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

GAzi üniversitesi taban puanı 2014 Üniversitelerin...
Üniversitelerin taban puanları 2014 Gazi Üniversitesi- ODTÜ- Akdeniz Üniversitesi taban puanları. Gazi Üniversitesi...

Haberi Oku