Eğitim:
e okul giriş..Merkezi sınav puan hesaplama .. TEOG puan hesaplama.. Lise puanları.. Yeni SBS sonuçları

e okul giriş ile bugün öğrenciler günlerdi bekledikleri sınav sonuçlarına ulaştı. İlk kez uygulanan sınav puanları kafada soru işaretleri bıraktı. Bu puanlar nasıl hesaplanacak? Dereceler nasıl öğrenilecek? Bu puanlar neye denk geliyor? PUanlar ile fen liselerine geçiş nasıl sağlanacak? 

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), bu yıl ilk kez 8. sınıflar için düzenlenen merkezi ortak sınav sonuçları açıklandı. Sonuçlar, bakanlığın e-okul veli bilgilendirme sisteminden öğrenilebilecek.

TEOG 2014 SINAV AÇIKLAMA SİSTEMİ TIKLA HEMEN ÖĞREN

 

2013 2014 eğitim yılında ilk yapılacak olan TEOG Ortak Sınavı 28 Kasım günü ilk oturumu yapıldı. TEOG 1.dönem Merkezi ortak sınavı ikinci oturumu da yapıldı. 8.Sınıf ögrencileri bu yıl SBS sınavı yerine TEOG Temel eğitimden orta öğretime geçiş sistemi sınavına girecekler.Sınava girecek ögrenciler İki dönemde toplamda 2 oturumda 4 ortak sınav yapıldı. 1.dönem ortak sınavlar 28-29 kasım 2013 tarihlerinde yapıldı. 2.dönem ise 28-29 nisan 2013 tarihlerinde yapıldı. TEOG Merkezi Ortak Sınav soruları ve cevap anahtarı yayınlandığında aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Birinci dönemin ortak sınavları, 28-29 Kasım'da tüm ülke genelinde olağanüstü haller ve özel durumlar dışında öğrencilerin öğrenim gördükleri okullarla, yurt dışında ise KKTC ve bakanlığa bağlı okulların bulunduğu, sınav yapılması uygun görülen merkezlerde Türkiye saatiyle 09.00, 10.10 ve 11.20'de başladı. Sınavlar saat 12.00'de tamamlanmış oldu.


İKİ SORU İPTAL EDİLDİ


Milli Eğitim Bakanlığı, 8. sınıf ortak sınavlarında 2 sorunun iptal edildiğini bildirdi. Açıklamada, sorulara ilişkin iptal gerekçelerine de yer verlidi. Matematik testi A kitapçığının 12, B kitapçığının ise 7. sorusunun D seçeneğindeki 3. adımda yer alan büyük üçgenin sol alt köşesindeki iki küçük üçgenin, grafik çiziminde sehven fazladan yer almasıyla fraktal oluşumunun bozulduğu ifade edilen açıklamada, bu bozulma ile sorunun kurgusundaki doğru cevap olan (A) seçeneği ile (D) seçeneğinin de ikinci bir doğru cevap oluşturduğu duyuruldu.Açıklamada, bu nedenle sorunun iptalinin uygun görüldüğü belirtildi. Fen ve teknoloji testi A kitapçığı ve B kitapçığı 3. sorusunda ise adı geçen orak hücreli anemi hastalığının, eşeye bağlı kalıtım göstermeyip, vücut kromozomu üzerindeki çekinik genlerle taşınan bir hastalık olduğuna işaret edilerek, "Soru kökünde sehven eşey kromozomunu ifade eden 'X' yazılması hatalı bilgi oluşumuna neden olmuştur. Bu durum sorunun çözümünü ve doğru cevaba (C seçeneği) ulaşmayı engellememektedir. Ancak öğrencilerin çelişkiye düşebileceği göz önüne alınarak iptali uygun görülmüştür" denildi. TEOG Merkezi Ortak Sınav soruları ve cevap anahtarı yayınlandığından aşağıdaki linkler aktif olacaktır. MEB  henüz duyuru yapmadı. 8.sınıf ortak sınav sonuçları Ocak 2014 'de açıklanacak ibaresi bulunmaktadır. Teog e-okul sınav sonuçları öğrenme işlemleri. E okul sistemi üzerinden teog sınav sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz

 

TEOG sonuçları. Merkezi Sınav Sonuçlarının açıklanmasına saatler kaldı. TEOG sonuçları burada. TEOG saat kaçta açıklanacak. Merkezi Ortak Sınav Sonuçları ne zaman açıklanacak? Merkezi Ortak Sınav sonuçları

Merkezi Ortak Sınav sonuçları. TEOG sonuçları, TEOG sonuçları burada. TEOG saat kaçta açıkalanacak.Milli Eğitim Bakanlığından son dakika bilgisi geldi. TEOG yani yeni SBS sınav sonuçları pazartesi açıklanıyor. Peki TEOG sonuçları saat kaçta açıklanacak? Yeni SBS sonuçları ne zama açıklanacak? MEB'in sınav sonuçlarını saat kaçta açıklancağı merak konusu. Pazatesi açıklanacak sınav sonuçları saat 00:00'da mı açıklanacak?TEOG Sonuçları spot haberde olacak.Teog sonuçları açıklandı...

TEOG Sınav sonuçları açıklamak üzere.TEOG Sınav Sonuçları bu gece bile açıklanabilir.MEB TEOG Sınav Sonuçları için geri sayım başladı.E okul TEOG Sınav Sonuçları. Merkezi Oratk Sınav sonuçları. MEB. 

TEOG Sınav sonuçları açıklamak üzere.TEOG Sınav Sonuçları bu gece bile açıklanabilir.MEB TEOG Sınav Sonuçları için geri sayım başladı.E okul TEOG Sınav Sonuçları...
 
Bu yıl ilk kez yapılan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınav (TEOG) sonuçları Pazartesi günü açıklanacak.Seviye belirleme sınavının yerine getirilen temel eğitimden ortaöğretime geçiş sınavına 1 milyon 300 bin öğrenci girdi.6 dersten yapılan merkezi yazılı sınavlardan alınan puanlar, hem karne notu olarak değerlendirilecek hem de liselere girişte esas alınacak.
 
Kasım ayında yapılan sınavın sonuçlarının yarı yıl tatiline bir hafta kala hala açıklanmamış olması veliler ve öğrencileri tedirgin etmişti.Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı sonuçların Pazartesi günü açıklanacağını söyledi.TEOG sınav sonuçları için öğrenciler sabırsızlıkla MEB ' den gelecek açıklamayı bekliyordu ve o açıklama sonunda dün geldi.
 

Danıştay tarafından iptal edilen SBS, yani TEOG sınav sonuçları, Milli Eğitim bakanlığının açıklaması ile pazartesi günü açıklanacak. İşte TEOG sonuçları ile ilgili olarak MEB'in açıklaması ve ayrıntıları.

Gündemi sarsan ve iptal edilen TEOG sonuçları ile ilgili olarak öğrenciler, yeniden sonuçların ne zaman belli olacağını merak ederken bununla ilgili olarak ise bilgilendirme yapıldı.

Buna ilişkin olarak Seviye belirleme sınavının yerine getirilen temel eğitimden orta öğretime geçiş sınavına 1 milyon 300 bin öğrenci girdi.

6 dersten yapılan merkezi yazılı sınavlardan alınan puanlar, hem karne notu olarak değerlendirilecek hem de liselere girişte esas alınacak.

Kasım ayında yapılan sınavın sonuçlarının yarı yıl tatiline bir hafta kala hala açıklanmamış olması veliler ve öğrencileri tedirgin etmişti.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı sonuçların Pazartesi günü açıklanacağını söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından yapılan bu son dakika açıklamasının tüm ayrıntılarına ve detaylarına ulaşmak isteyenler ise, ana sayfamızı takip edebilirler.

Dün gündeme bomba gibi düştü SBS yani Merkezi Ortak Sınav Sonuçlarının iptali. Çocuklar tedirgin, veliler tedirgin akıllarda soru işaretleri. SBS iptal mi edilecek? TEOG iptal mi? Merkezi ortak Sınavlar iptal ise yeni sınav ne zaman işte o soruların hepsinin cevabını bu gün Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı verdi.

Söz konusu yanlışlığın daha sınav sonuçlarının açıklandığı gün farkedilerek düzeltildiğini ve bunun diğer adayların sıralamasına hiç bir etkisi olmadığını söyleyen Bakan Nabi Avcı, "Çocuklarımız rahat olsun. Kazanılmış hakları korunacak" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Ankara 18. İdare Mahkemesinin SBS sonuçlarının yürütmesini durdurmasına ilişkin, "Bu sınav sonucunda okullara yerleşmiş olan çocuklarımız rahat olsunlar, aileleri rahat olsun, velilerimiz, öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz endişe etmesinler. Hiçbir çocuğumuzun hak kaybı söz konusu olmamıştır, olmayacaktır. Hiçbir çocuğumuzun yerleştiği okuldan bir başka yere gönderilmesi gibi bir şey söz konusu değildir, bunlar çocuklarımızın tümü için kazanılmış haktır, bu haklarının en büyük savunucusu Milli Eğitim Bakanlığıdır" dedi.


İşte Bakan Avcı'nın açıklamalarından satır başları...


Bu bir Danıştay kararı değil idari mahkeme kararı.


Yürütmeyi durdurma gecikmesi sakıncalı olan hallerde verilir.


Biz bakanlık olarak bir üst mahkemeye itirazımızı yapıyoruz.


Aileler endişer etmesinler, öğretmenler endişer etmesinler, çocuklarımız rahat olsun endişe etmesinler.


ÇOCUKLARIMIZ RAHAT OLSUN KAZANILAN HAKLAR KORUNACAK.


Her şey kontrolümüz altında. Hiç kimse okulundan mahrum olmayacak.Yerleştirilen hiç bir öğrenci okulundan alınmayacak, herkes okuluna devam edecek.


Bizim yasal olarak bir hafta süremiz var itiraz için. Kaos yaratılmaya çalışılıyor kimse bunlara itaat etmesin.
Mahkeme Temmuz'dan bu yana neden karar vermedi?


Şimdi sakince bölge idare mahkemesinin vereceği kararı bekleyeceğiz. Herkesi rahatlatacak bir karar olacağına inanıyorum. Ancak karar ne olursa olsun kimse mağdur edilmeyecek, herkes okulunda devam edecek.

Son yapılan SBS'nin yerleştirmesinin yürütmesi durduruldu. Bu sonuca göre 1 milyon 112 bin adayın sınav sonucu yeniden değerlendirilecek. 

Bu arada Dershanelerin dönüşümüne ilişkin yasa taslağında sona gelindi. Dershanelere yurt ya da anaokulu olma imkânı da tanınacak; açık liseler ise 4 yıllık olacak. 

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) dershanelerin özel okula dönüşümünü içeren yasa taslağı hazırlıklarında sona gelindi. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, taslağın son halini Başbakan Tayyip Erdoğan'a özel brifing ile sunacak. Erdoğan'n onay vermesi ya da isteyeceği değişiklikler yapıldıktan sonra tasarının bu hafta TBMM'ye gönderilmesi bekleniyor.

SON ŞEKLİ VERDİLER

MEB'in hazırladığı son taslakta Açık Liseler 4 yıl olurken, dönüşümde anaokulu ve yurtlar da kapsam içine alındı. Bakan Avcı'nın geçen hafta yaptığı, "Gelecek hafta biter" açıklamasının ardından MEB yetkilileri, dershane dönüşüm taslağına son şeklini verdi.

BAŞBAKAN'IN ONAYINI BEKLİYOR

Geçen ay, Bakan Nabi Avcı'nın 2 kez Bakanlar Kurulu gündemine getirdiği dershane düzenlemesinin son hali bu kez Başbakan Erdoğan'a özel brifingte sunulacak. Başbakan Erdoğan'ın programına göre bir iki gün içinde sunumun yapılması bekleniyor. Erdoğan onaylarsa hemen, değişiklik istemesi durumunda da gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra tasarı bu hafta içerisinde TBMM'ye gönderilecek.

Dershane temsilcileri ve sivil toplum örgütleri ile görüşülerek son hali verilen dershane düzenlemesinde, 2 yıl olarak düşünülen Açık Lise süresi 4 yıla çıkarıldı. Dershane sahipleri açık lisenin süresiz olmasını talep etti. Ancak Bakanlık bu formülün geçiş döneminde kullanılacağını aktardı, uzun vadeli eğitim politikalarında açık liseye yer olmadığını bildirdi.

ÇOK KAPSAMLI FORMÜL

Dershanelerin özel okula dönüşümünde sadece lise alternatifi yer almayacak. Dershanelerin dönüşümü 'ihtiyaca' göre sağlanacak. Bunun için de stratejik teşvik verilecek. Her il ve ilçede MEB'in en çok ihtiyaç duyduğu eğitim kurumuna dönüşün dershane daha çok teşvikten yararlanacak. İlkokul, ortaokul ve lisenin yanı sıra anaokullarını içeren okulöncesi eğitim kurumları ve üniversiteler için yurt da kapsam içerisine alındı.

SBS TEOG sonuçları ne zaman açıklanıyor 2014 meb.gov.tr

Son tarih altı ay uzatılabilir

MEB'in dershane yöneticileri ile yaptığı son toplantıda dershanelerin dönüşümü için verilen 1 Eylül 2015 tarihi de masaya yatırıldı. Dershane yöneticilerinin talepleri doğrultusunda, özel okula dönüşüm için verilen 1 Eylül 2015 son tarihinin 6 ay uzatılarak 2016 yılı Şubat sonuna ertelenmesine Bakan Nabi Avcı'nın sıcak baktığı öğrenildi. 

Nabi Avcı: Atamalar planlı, başka müdürler de gidecek!

e-Okul Nedir?
 
e-Okul Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2007 yılının Ocak ayında kullanıma açılmış olan bir okul yönetim bilgi sistemi yazılımıdır. Bir öğrencinin okula kaydından başlayıp, mezuniyetine kadar olan tüm süreci içerir. 
 
28-29 Kasım 2013 tarihinde ortaöğretimden liseye geçişte 8. sınıflar için bu yıl ilk defa yapılanmerkezi ortak sınavlar ile 14-15 Aralık 2013 tarihinde merkezi ortak sınavlara mazereti nedeniyle katılamayan 46 bin öğrencinin girdiği mazeret sınavları sonuçları Ocak ayında MEB'in internet sitelerinde açıklanacak.
 
Ortak sınavlara katılacak öğrencilerin puanı, tek puan türünde hesaplanacak. Her soru eşit ağırlığa sahip olacak. Her adayın cevap kağıdı, 2 optik okuyucu tarafından çift kontrol sistemiyle okutulacak. Her test için doğru cevap sayıları esas alınarak ham puanlar bulunacak. Yanlış cevap sayısı doğru cevap sayısını etkilemeyecek.
 
Her dönem yapılan ortak sınavlarda ağırlıklandırılmış puanların hesaplanmasında Türkçe,matematik, fen ve teknoloji dersleri için dört, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil ve din kültürü ve ahlak bilgisi için iki katsayısı o dersin puanıyla çarpılarak herbir dersin ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı hesaplanacak. Puanlama 700 tam puan üzerinden yapılacak.
 
Ortaöğretime yerleştirmeye esas puan hesaplamasında öğrencilerin, 6, 7 ve 8'inci sınıf yıl sonubaşarı puanlarıyla 8'inci sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanacak, elde edilen toplam ikiye bölünerek merkezi sistemle öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına yerleştirmeye esas puan hesaplamasında kullanılacak. Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılacak.
 
TEOG Puanları Nasıl Hesaplanır?
 
Binlerce öğrenci liseye geçiş sınavı TEOG sınav sonuçlarını merakla bekliyor. 2 dönemde 2 ayrı sınav olarak uygulanacak olan TEOG sınavında adayların puanları tek puan türünde hesaplanacak.MEB , TEOG hesaplamalarında her soruyu eşit puanda tutacak. TEOG sınavlarında yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemeyecek bu da öğrencilerin yanlış cevaplarında puan düşmelerine neden olmayacak. TEOG Sınavı iki dönem de uygulanırken öğrencilere her iki dönemde de Türkçe, matematik, fen ve teknoloji dersleri için 4 ,  T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil ve din kültürü ve ahlak bilgisi için ise 2 katsayısı o dersşn puanıyla çarpılarak hesaplanacak.
 
TEOG Puan Hesaplama
 
TEOG puanları 700 puan üzerinden değerlendirilecek. Ancak puanlama bu kadar ile sınırlı kalmayacak. TEOG'dan 700 üzerinden bir puan alan öğrencinin , 6,7,8. sınıf not ortlamaları  ve 8. sınıf ağırlıklı not ortalaması alınacak bu puanın üzerinde TEOG puanında eklenmesiyle beraber ortak puan hesaplanacak ve 500 puan üzerinden bir puan belirlenecek. 
 
Merkezi Sistem Ortak Sınavları'nın ikinci oturumları ülke genelindeki tüm 8. sınıf öğrencilerine bugün uygulandı. Saat 09.00’da başlayan ikinci oturumlar aralıklarla devam ederek 12.00’ye kadar sürdü.
 
Bugün gerçekleştirilen ikinci oturumlarda öğrencilere fen ve teknoloji, inkılap tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil derslerinden 20’şer soru soruldu ve her sınav için öğrencilere 40’ar dakika süre verildi. Bugün yapılan sınavlara geçerli bir mazeret sebebiyle katılamayan öğrenciler, mazeretlerini belirten resmi belge veya velisinin izni ile belirlenen tarihlerde mazeret sınavına girebilecek. Hem yılsonu başarı puanına hem de MESOS (Merkezi Sistem Ortak Sınavları) toplam puanına etki edecek olan Merkezi Sistem Ortak Sınavları’nın I. Dönem oturumlarının sonuçları Ocak 2014’te açıklanacak. Yerleştirme puanına yılsonu başarı puanı yüzde 30, MESOS puanı yüzde 70 oranında etki edecek. Yerleştirme puanıyla öğrenciler istedikleri liseleri tercih edebilecekler. II. Dönem yapılacak olan Merkezi Sistem Ortak Sınavları da bu puanlamada önemli rol oynayacak. İkinci dönem Merkezi Sistem Ortak Sınavları ise 28-29 Nisan 2014 tarihinde gerçekleştirilecek ve sonuçları Haziran 2014’te açıklanacak.
 
Sınavın geçmiş yıllarda uygulanan sınavlardaki soru tiplerine paralel hazırlandığını ifade eden Uğur Dershaneleri Liselere Hazırlık Fen ve Teknoloji Bölüm Başkanı Aslan Ayhan, “Fen ve teknoloji sınavında 1. ünitenin toplam ders saati 20 (29 kazanım), 2. ünitenin sınava kadarki toplam ders saati ise 5 (11 kazanım) olmasına rağmen soru sayıları ders saatine orantılı olarak dağıtılmamış. 1. üniteden 9 soru, 2. üniteden ise 11 soru sorulmuş. Ders saati ve kazanım sayısına dikkat edildiğinde 1. üniteden 14, 2. üniteden 6 soru sorulması beklenmekteydi. 1. ünite sorularında öğrenciler zorlandı. Özellikle A kitapçığı 6, 8 ve 9. sorular tartışmaya açık. Ayrıca 3. soruda verilen 'Orak hücreli anemi hastalığının X kromozomu üzerindeki çekinik genlerle aktarılan bir hastalık olduğu bilinmektedir' bilgisi bilimsel bir hata olarak tespit edildi. 2. ünite sorularından A kitapçığı 20. soru ayırt edici olmuş. Diğer sorularda öğrenciler zorlanmadı. Bu bölümde kazanım sayısının az olması nedeniyle aynı kazanım birkaç soruda sorgulanmış. Bu durum ölçme değerlendirme açısından sorun kabul edilebilir” dedi.
 
İnkılap tarihi ve Atatürkçülük testinin MEB’in Merkezi Ortak Sınavlar için belirlediği konu kapsamlarına uygun olarak hazırlandığını söyleyen Uğur Dershaneleri Liselere Hazırlık Sosyal Bilgiler Bölüm Başkanı Seda Kaya ise, “Sınavda 'Milli Uyanış; Yurdumuzun İşgaline Tepkiler' ünitesinden ağırlıklı olarak soru sorulmuş. Sorular önceki yıllarda Seviye Belirleme Sınavları’nda kullanılan yapılandırıcı yaklaşıma uygun olarak hazırlanmış. Paragraf yorumlama, kavram-madde eşleştirme ve bilgiyi kullanmaya dayanan sorular ağırlıklı idi. Sorular genel olarak kolay düzeyde. Ancak 2-3 soru öğrencileri zorlayan tarzda” diye konuştu.
 
Ders kitaplarındaki konular, konuların kelimeleri ve kalıpların aynen sınavda sorulduğunu söyleyen Uğur Dershaneleri Liselere Hazırlık Yabancı Dil Bölüm Başkanı Nesrin Girgin ise, “İngilizce testi MEB’in 13 Eylül 2013 tarihli yayın ve 3 Ekim 2013 tarihli güncellemesinde belirttiği konu kapsamlarına uygun olarak hazırlanmış. Müfredat dışına çıkılmamış. Daha çok öğrencinin okuduğunu anlama becerisi test edilmiş, gramer bilgisi ölçülmemiş. Sorularda görsel kullanılmamış. Paragraf soruları sınavın yüzde 30’unu oluşturmakta. Diyalog tamamlama soruları ağırlıklı. İngilizce testi ders kitabındaki konulara hakim olan öğrenci için zor bir sınav olmamakla birlikte çok kolay denilebilecek bir sınav da değil. Öğrencilerin kelime bilgisine, kalıplara hakim olması gerekmekte” şeklinde konuştu.
 
Rehberlik Koordinatörü Nazik Kösegil ise, “Merkezi Sistem Ortak Sınavları'nın birinci dönem son oturumunu tamamlayan öğrenciler rahat bir nefes aldılar. Bu sınavlar liselere yerleştirme puanında etkili olan; yılsonu başarı puanını ve MESOS puanını etkileyecek. Öğrenciler yerleştirme puanında sadece bu sınavların etkili olduğunu düşünmemeli, aynı enerji ve hazırlıkla tüm yazılılarını dikkate almalı. Dolayısıyla gerek bu dönemin son yazılılarına gerekse ikinci dönemin yazılılarına hazırlanmalılar. Ailelere yine burada büyük görev düşüyor. Öğrencilerin girdikleri bu sınavların sonuçları ne olursa olsun çocuklarını desteklemeli ve devam eden sınavlara karşı onları olumlu yönde motive etmeliler” ifadelerini kullandı.
 
Merkezi Sistem Ortak Sınavları ikinci oturumlarına giren ve soruların tümünü doğru cevapladığını düşünen 8. sınıf öğrencisi Ekin Deniz Sarıbaş, “Genel olarak sınavlar, sorular, müfredata uygun ve hazırlandığım tarzdaydı. Fen ve teknoloji dersinden de ‘Kutuptaki Hayvanların Uyumu’ ile ilgili olan soru alışılagelmişin dışındaydı. Bu sorunun çelişkili olduğunu düşünüyorum. İnkılap tarihi ve İngilizce sınavlarının soruları da hazırlık sürecindeki çalışmalarıma uygun olduğu için zorlanmadım. Sınavlara hazırlık sürecim devam etmekte, ikinci dönem sınavlarımın da başarılı geçmesini umuyorum” dedi.

2014 TEOG sınav sonuçları,Teog sonuçları açıklandımı.TEOG yerleştirme puanu sorgulama ekranı.TEOG Ortak sınavlar ilk dönem için yapıldı. TEOG Puan Hesaplama bu sayfada sizlerle. 28 Kasım Merkezi ortak sınavlarda bugün Türkçe, Matematik ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgi sınavları yapıldı. TEOG Merkezi Ortak Sınav Puanı Hesaplama, TEOG Puan Hesaplama TEOG lise yerleştirme puanı nasıl hesaplanır ? 

Sınav Öğretmenleri TEOG’u Görüştü

Sınav Eğitim Kurumları, 08.10.2013 Salı günü Ankaradaki İlköğretim öğretmenlerine yönelik bu yıl SBS yerine uygulanacak olan TEOG ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Sınavlara hazırlık sektörünün önde gelen markalarından olan Sınav Eğitim Kurumları, bu yıl Seviye Belirleme Sınavı’nın (SBS) yerine getirilen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi. Ankara’daki Sınav Dergisi Dershaneleri’nden şube öğretmenlerinin katıldığı toplantı,Ankara  Princess Otel’de gerçekleştirildi. Sınav Eğitim Kurumları Eğitim Koordinatörü Ömer Koçak’ın yönetimindeki toplantıda yeni sistem, sunum eşliğinde katılımcılara aktarıldı. Farklı branşlardaki öğretmenlerin görüşlerinin alındığı toplantıda örnek sorular üzerinde çalışma yapıldı. Eğitim Koordinatörü  Ömer Koçak Sınav Eğitim Kurumları’nın katılımcı bir anlayışa sahip olduğunu belirterek, öğrencilerin sınavlara hazırlanması sürecinde onlara en büyük desteği veren öğretmenlerin görüşlerine büyük önem verdiklerini vurguladı. Koçak, Sınav Eğitim Kurumları olarak Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi’ne (TEOG) hazır olduklarını söyledi. Dershaneler Koordinatörü Kenan Acar da Sınav Dergisi Dershaneleri’nde yıl boyunca yeni sistemin nasıl uygulanacağı ile ilgili öğretmenleri bilgilendirerek toplantıya katkı sunan herkese teşekkür etti.

Bakanlığın, Türkiye genelinde 8. sınıflar için düzenlediği birinci dönem merkezi ortak sınavları tamamlandı.

Sınavda yer alan Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi, fen ve teknoloji, T.C inkılap tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil sorularına ait kitapçıklar, bakanlığın internet sitesinde yayımlandı. Soruların cevaplarına da buradan ulaşılabilecek.

MEB 'in bildirisine göre 8.sınıf ortak sınav sonuçları Ocak 2014 'de açıklanacak ibaresi bulunmaktadır.


( Puanlar yaklaşık olarak hesaplanmaktadır. Resmi hesaplamada farklılıklar olabilir.)

TEOG PUAN HESAPLAMA ROBOTU İÇİN TIKLAYIN

TEOG PUAN HESAPLAMA KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ 


Bakanlık, ayrıca görme engelliler için hazırlanan soru kitapçıklarını da yayımladı.

1* : ORTALAMA HESABI: Sınavlar ve ödevlerden alınan puanların aritmetik ortalamasıdır. 
ORT=(SP1+SP2+SP3+PP+PRP)/5 
Ortalama(Türkçe) = ( 75 + 85 + 70 + 75 ) / 4 = 76.2500 


2*: AĞIRLIKLI ORTALAMA HESABI: Her ders için hesaplanan ortalamaların, o dersin haftalık ders 
saatine çarpımının, ders saatleri toplamına bölünmesi ile elde edilen değerdir. 
AORT=(ORTxDS)/Toplam Ders Saati 


Ağırlıklı Ortalama(Türkçe) = ( 76.2500 x 5 ) / 28 = 13.6161 


3* : YILSONU BAŞARI PUANI: Her iki dönemde, her ders için hesaplanan ağırlıklı ortalama 
toplamlarının, aritmetik ortalamasıdır. Puanlama 100 tam puan üzerinden yapılır. 
Yılsonu Başarı Puanı=(1.Dönem Ağırlıklı Ortalama Toplamı + 2.Dönem Ağırlıklı Ortalama Toplamı)/2 


1. Dönem Ağırlıklı Ortalama Toplamı = 76.4137 
2. Dönem Ağırlıklı Ortalama Toplamı = 80.0446 
Yılsonu Başarı Puanı = ( 76.4137 + 80.0446 ) / 2 = 78.2292 
 
AĞILIKLANDIRILMIŞ ORTAK SINAV PUANI:

Ortak Sınavlar kapsamında, sınavı gerçekleştirilen 
derslerden alınan puanlar kendi ağırlık katsayıları ile çarpılır. Çarpımların toplamından elde edilen 
değer, derslerin ağırlık katsayılarının toplamına bölünmesi suretiyle her bir dönem için dönemsel 
ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı elde edilir. Dönemsel ağırlıklandırılmış ortak sınav puanlarının 
aritmetik ortalaması ağırlıklandırılmış ortak sınav puanını oluşturur. Puanlama 700 tam puan 
üzerinden yapılır. 


1.Dönem Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı (OSP1) 


OSP1 = ((( (SPTürkçe x AKTürkçe + SPMat x AKMat + SPFen x AKFen + SPİnk.Tar.x AKİnk.Tar. + 
SPYab.Dil x AKYab.Dil + SPDin x AKDin) / AKTop.) / 100) x 700) 
= ((( (85x4 + 35x4 + 90x4 + 85x2 + 60x2 + 75x2) /18) / 100) x 700) 
= 497.7778 


2.Dönem Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı (OSP2) 
= ((( (90x4 + 75x4 + 70x4 + 80x2 + 70x2 + 75x2) /18) / 100) x 700) 
= 540.5556 
 
 
  Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı (AOSP) = (OSP1 + OSP2) / 2
= (497.7778 + 540.5556 ) / 2 
= 519.1667 
 
 
8.Sınıf Yılsonu Başarı Puanı 78.2292 
7.Sınıf Yılsonu Başarı Puanı 68.9700 
6.Sınıf Yılsonu Başarı Puanı 75.8700 
Ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı 519.1667 
Yerleştirmeye esas puan (YEP) 371.1179 
 
Yerleştirmeye Esas Puan: 6, 7 ve 8 inci sınıf yılsonu başarı puanları ile 8 inci sınıf ağırlıklandırılmış 
ortak sınav puanı toplanır. Elde edilen toplam ikiye bölünerek yerleştirmeye esas puan elde edilir. 
Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılır. 


Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) = ( YBP8 + YBP7 + YBP6 + AOSP ) /2 
= (78.2292 + 68.9781 + 75.8759 + 519.1667 ) / 2 
= 371.1179 

2013-2014 SBS-TEOG Fen Liseleri Taban Puanları


 

 

MEB 2013-2014 fen liseleri taban puanları, 2013-2014 SBS fen liseleri taban puanları

Tercih Kodu Okul Adı Yabancı Dili Öğretim Süresi Öğretim Şekli Pansiyon Durumu Kontenjanı Kayıtlı
Öğrenci Sayısı
Boş Kontenjanı 2013 YILI
TABAN PUANI
17968 ADANA / CEYHAN / Eczacı Bahattin-Sevinç Erdinç Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 150 144 6 446,547
28044 ADANA / KOZAN / Kozan Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 120 112 8 442,202
16542 ADANA / SARIÇAM / Bahtiyar Vahabzade Sosyal Bilimler Lisesi İngilizce Hazırlık + 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 120 119 1 374,643
15419 ADANA / SEYHAN / Adana Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 120 120 0 478,315
15725 ADIYAMAN / MERKEZ / Adıyaman Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 120 119 1 453,851
24985 AFYONKARAHİSAR / BOLVADİN / Ayfer-Ceylan EMET Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok 120 110 10 414,077
29567 AFYONKARAHİSAR / DİNAR / Dinar Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok 60 49 11 422,390
23529 AFYONKARAHİSAR / MERKEZ / Süleyman Demirel Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 120 116 4 459,934
23077 AFYONKARAHİSAR / MERKEZ / TOKİ Sosyal Bilimler Lisesi İngilizce Hazırlık + 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok 120 116 4 368,506
18706 AĞRI / MERKEZ / Ağrı Hüseyin Celal Yardımcı Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 90 89 1 423,755
15504 AKSARAY / MERKEZ / Ahmet Cevdet Paşa Sosyal Bilimler Lisesi İngilizce Hazırlık + 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 120 116 4 384,596
17575 AKSARAY / MERKEZ / Aksaray Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 90 90 0 459,910
25342 AMASYA / MERKEZ / Macit Zeren Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 90 90 0 458,204
18480 AMASYA / MERZİFON / Merzifon Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok 90 88 2 443,418
21873 ANKARA / ÇANKAYA / Ankara Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 120 116 4 488,812
15749 ANKARA / ÇANKAYA / Ankara Türk Telekom Mehmet Kaplan Sosyal Bilimler Lisesi İngilizce Hazırlık + 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 150 142 8 412,014
25765 ANKARA / PURSAKLAR / Ankara Pursaklar Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok 60 46 14 470,382
18450 ANTALYA / ALANYA / Hüseyin Girenes Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 120 118 2 442,258
25740 ANTALYA / DÖŞEMEALTI / Antalya Erünal Sosyal Bilimler Lisesi İngilizce Hazırlık + 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 120 116 4 391,194
22035 ANTALYA / DÖŞEMEALTI / Yusuf Ziya Öner Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 120 114 6 472,965
29558 ANTALYA / KEMER / Göynük Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok 120 117 3 435,702
28274 ANTALYA / KUMLUCA / Havva-Sedat Atilla Avcıoğlu Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok 120 112 8 419,958
29980 ANTALYA / MANAVGAT / Namık Karamancı Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 120 116 4 452,334
28148 ARDAHAN / MERKEZ / Ardahan Rekabet Kurumu Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 120 113 7 381,092
30389 ARTVİN / ARHAVİ / Arhavi Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 90 87 3 378,861
21911 ARTVİN / MERKEZ / Artvin Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 120 117 3 410,828
18994 AYDIN / MERKEZ / Aydın Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 60 59 1 482,553
24676 AYDIN / MERKEZ / Aydın Sosyal Bilimler Lisesi İngilizce Hazırlık + 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 60 60 0 417,858
23508 AYDIN / NAZİLLİ / Nazilli Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 60 59 1 463,506
24653 BALIKESİR / BANDIRMA / Enerjisa Bandırma Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 120 114 6 452,571
24629 BALIKESİR / MERKEZ / T.C Ziraat Bankası Balıkesir Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 120 119 1 470,060
15245 BARTIN / MERKEZ / Hasan Sabri ÇAVUŞOĞLU Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 90 89 1 441,967
27589 BATMAN / MERKEZ / Batman Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 120 119 1 449,862
18580 BAYBURT / MERKEZ / Bayburt Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 120 118 2 406,794
17725 BİLECİK / BOZÜYÜK / Bozüyük Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız) 90 89 1 436,152
17638 BİLECİK / MERKEZ / Refik Arslan Öztürk Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 90 85 5 444,450
16099 BİNGÖL / MERKEZ / Türkiye Büyük Millet Meclisi Vakfı Bingöl Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Erkek) 90 89 1 433,299
22606 BİTLİS / MERKEZ / Hikmet Kiler Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 90 88 2 433,431
17970 BOLU / MERKEZ / Bolu Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 120 118 2 449,377
28703 BURDUR / BUCAK / Bucak Adem Tolunay Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 90 85 5 450,886
17785 BURDUR / MERKEZ / Burdur Sosyal Bilimler Lisesi İngilizce Hazırlık + 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 60 58 2 384,454
17734 BURDUR / MERKEZ / Ercan Akın Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 120 114 6 450,649
16839 BURSA / İNEGÖL / İnegöl Mediha-Hayri Çelik Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 120 117 3 451,695
25185 BURSA / KARACABEY / Karacabey Ulviye Matlı Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok 90 90 0 433,236
17489 BURSA / NİLÜFER / Nilüfer İMKB Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 120 110 10 474,171
16438 BURSA / OSMANGAZİ / BTSO Ali Osman Sönmez Sosyal Bilimler Lisesi İngilizce Hazırlık + 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok 60 59 1 414,259
21723 BURSA / OSMANGAZİ / Bursa Ali Osman Sönmez Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 120 111 9 472,500
19131 ÇANAKKALE / ÇAN / Çan Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 60 55 5 435,279
23494 ÇANAKKALE / MERKEZ / Çanakkale Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 90 86 4 464,821
17470 ÇANKIRI / MERKEZ / Çankırı Süleyman Demirel Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 120 115 5 437,658
21416 ÇORUM / MERKEZ / Çorum Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 120 120 0 459,363
16853 DENİZLİ / MERKEZ / AYDEM Fen lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok 150 144 6 463,495
16643 DENİZLİ / MERKEZ / Denizli Erbakır Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 120 117 3 473,459
24910 DENİZLİ / MERKEZ / İbrahim Cinkaya Sosyal Bilimler Lisesi İngilizce Hazırlık + 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok 120 117 3 406,784
21894 DİYARBAKIR / SUR / Vali Aydın Arslan Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 120 118 2 451,765
18195 DİYARBAKIR / YENİŞEHİR / Diyarbakır Sosyal Bilimler Lisesi İngilizce Hazırlık + 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok 150 149 1 301,846
21803 DİYARBAKIR / YENİŞEHİR / Rekabet Kurumu Cumhuriyet Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 120 120 0 463,723
27945 DÜZCE / MERKEZ / Düzce Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 90 86 4 446,263
21650 EDİRNE / KEŞAN / Keşan Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok 60 60 0 436,264
21253 EDİRNE / MERKEZ / Edirne Süleyman Demirel Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 120 119 1 455,903
23651 ELAZIĞ / MERKEZ / Cemil Meriç Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok 90 89 1 450,208
19006 ELAZIĞ / MERKEZ / Elazığ Ahmet Yesevi Sosyal Bilimler Lisesi İngilizce Hazırlık + 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 150 147 3 332,839
15689 ELAZIĞ / MERKEZ / Kaya Karakaya Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 90 89 1 462,586
28153 ERZİNCAN / MERKEZ / Erzincan IMKB Nevzat Ayaz Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 90 90 0 450,515
15958 ERZURUM / PALANDÖKEN / Erzurum İbrahim Hakkı Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 150 144 6 456,470
25312 ERZURUM / PALANDÖKEN / Erzurum Türk Telekom Nurettin Topçu Sosyal Bilimler Lisesi İngilizce Hazırlık + 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 90 88 2 402,432
26778 ESKİŞEHİR / ODUNPAZARI / Eskişehir Eti Sosyal Bilimler Lisesi İngilizce Hazırlık + 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 120 117 3 399,292
19802 ESKİŞEHİR / ODUNPAZARI / Eskişehir Fatih Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 120 119 1 476,584
28027 GAZİANTEP / NİZİP / Nizip Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok 60 54 6 440,303
19942 GAZİANTEP / ŞEHİTKAMİL / Gaziantep Sabahattin Zaim Sosyal Bilimler Lisesi İngilizce Hazırlık + 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 90 88 2 384,724
20254 GAZİANTEP / ŞEHİTKAMİL / Vehbi Dinçerler Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 120 118 2 463,884
15858 GİRESUN / MERKEZ / Giresun Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 150 150 0 445,994
19698 GÜMÜŞHANE / MERKEZ / Gümüşhane Türk Telekom Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 90 90 0 426,250
19176 HAKKARİ / MERKEZ / Hakkari Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon Yok 90 85 5 333,459
19134 HATAY / İSKENDERUN / İskenderun Tosçelik Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 120 119 1 466,735
19803 HATAY / MERKEZ / Hatay Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 120 120 0 461,331
16585 IĞDIR / MERKEZ / Haydar Aliyev Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 120 119 1 412,231
17852 ISPARTA / MERKEZ / Isparta Gazi Sosyal Bilimler Lisesi İngilizce Hazırlık + 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 60 56 4 376,515
27420 ISPARTA / MERKEZ / Isparta Süleyman Demirel Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erkek) 150 144 6 459,972
29666 ISPARTA / YALVAÇ / Yalvaç Fen Lisesi İngilizce 4 yıl Kız/Erkek Pansiyon(Kız/Erke

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik