Eğitim:
Fatih Projesi İflas Mı Etti?
Dönemin Başbakanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fatih Projesi kapsamında tabletlerin tüm öğrencilere 4 yıl içerisinde dağıtılacağını söyledi. Ancak şimdiye kadar sadece 9. Sınıf öğrencilerine tabletleri dağıtılabildi. Eğitim-Sen sendikası ise projenin iflas ettiğinden bahsetti. Tüm bunları hatırlatan gazeteciye Bakan Nabi Avcı,  “Önümüzde bununla ilgili büyük bir ihale var. O yüzden gecikti zaten. Uluslararası bir ihale. Biz Fatih Projesini çocuklarımıza sadece tablet dağıtan bir proje olarak görmüyoruz. Türkiye’de gerek donanım bakımından gerekse yazılım bakımından bilişim teknolojisinin gelişmesine öncülük edecek bir büyük proje olarak görüyoruz. Başlattığımız ihale sürecinde 10 milyon 600 bin tablet bilgisayar alımına ilişkin çok büyük bir ihale sürecidir” dedi. 

Bakan Avcı, “İhale sürecinin en önemli bileşeni yerlilik oranıydı. Yani bu ihaleye giren firmalara yüzde kaç yerlilik oranı vereceksiniz sorusuyla başlayan bir süreç. Dolayısıyla bazı çekilmeler oldu. komisyon toplanmasında gecikme oldu. Ama proje yolunda. Proje ile ilgili her hangi bir aksaklık söz konusu değil. Vazgeçmek söz konusu değil.” dedi. 

ÖĞRENCİLERİN TABLETLERİ OYUN MAKİNESİNE ÇEVİRMELERİ

Avcı, “Oyun içinde kullananlar var. Eleştirsem mi kızsam mı yoksa aferin mi desem diyemedim. Bu nitelikle bir araştırma gereken bir şey. Çocukların meraklı olması tabi güzel. Şimdi tabletler oyun amaçlı da kullanıldığını biliyoruz. O yüzden biz Başbakanımızla, Cumhurbaşkanımızla bütün ilgili arkadaşlarımızla tablet bilgisayar programlarında özellikle vurgu yapıyoruz. Bunu salt bir oyun aracı olarak görmeyin öncelikle bir eğitim aracı olduğunu unutmayın.” cevabını verdi.

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner65

Ankara Batıkent'te ilk Montessori Eğitimini...
Ankara Batıkent'te Özel Çağ Okulları gelenekselleşmiş eğitimin aksine Montessori eğitim sistemiyle ilk...

Haberi Oku