Eğitim:
Koruma memuru alımı ne zaman yapılacak 2013? Koruma memuru alımı şartları nelerdir ?

İÇİŞLERİ Bakanlığı, 10 bin “koruma memuru” alımı için çalışma başlattı. Emniyet teşkilatı içinde polisin yürüttüğü görevleri üstlenecek olan “koruma memurları”, 6 yıl görev yaptıktan sonra polis olabilecek. Eşinden, ailesinden şiddet gören kadınları da artık tehdit edilen kişiden polis yerine “koruma memurları” koruyacak. 

EKİMDE MECLİS’TE

İçişleri Bakanlığı, polisin yürüttüğü birçok görevi üstlenecek “koruma memuru” alımı için taslak çalışmasını tamamladı. Ekim ayında Meclis’e sunulması planlanan taslakta ilk etapta 10 bin kişinin işe alınması hedefleniyor. “Koruma memurları” 6 yıl görev aldıktan sonra istemeleri durumunda polis olabilecek. Polisliğe başvurmak için gerekli olan boy, kilo, yaş gibi kriterlerin uygulanarak alınacak koruma memurları 6 aylık eğitimden geçirilecek.

POLİSLER EĞİTECEK

Alacakları görev yerine göre “koruma memurları” polis eğitmenleri tarafından eğitilecek. Koruma memurları, yakın koruma, toplumsal olaylara müdahale etme, yakın dövüş, gözaltı gibi konularda eğitime tabi tutulacak.

Tehdit alan sanatçıyı koruyup stadyumlarda görev alacaklar

Polislerin sahip olduğu birçok yetkiyi de kullanacak olan “koruma memurları”na geçecek görevlerin bazıları şu şekilde belirlendi: 
Şiddet gören kadınlar, mahkemelerin koruma kararının ardından artık polis yerine koruma memurları tarafından korunacak.
Tehdit edilen işadamları, sanatçılar, devlet memurları gibi polis koruması verilen kişilerin korumasını da üstlenecek.
Hassas bölgelerdeki güvenlik kulübelerinde de göreve başlayacaklar.
Başta emniyet müdürlükleri ve karakollar olmak üzere polisin görev aldığı nizamiyelerde de artık koruma memurları olacak.
Kritik öneme sahip tesislerde de koruma memurları görev alacak.
Üniversite yerleşkelerindeki özel güvenliğin yerini de koruma memurları alacak. Yerleşkenin içinde görev alacak koruma memurları, buradaki öğrenci eylemlerine de müdahalede bulunabilecek. Gözaltı, müdahale yetkisi bulunan koruma memurları, olayların büyümesi durumunda ise polisten takviye alacak.

Koruma Memuru Alım Şartları Değişti

Emniyet teşkilatında görev yapması için alınması düşünülen29 bin koruma memuruna yeni statüler getiriliyor. Uzman çavuş statüsü de sadece bunlardan biri. Detaylar aşağıda!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın üniversite ve statlarda polislerin görev yapacağını açıklamasından sonra, İçişleri Bakanlığı hazırladığı kanun tasarısı değişikliğini revize etti.

Bugün’ün haberine göre, İçişleri Bakanı Muammer Güler’in başkanlığında geçtiğimiz günlerde 29 bin koruma memuru alımına dönük toplantı gerçekleştirildi...

 

Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı ile İçişleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü bürokratlarının katıldığı toplantıda, koruma memurlarının alım kriterleri ile statüleri masaya yatırıldı.

KORUMA MEMURU ALIMINDA UZMAN ÇAVUŞ FORMÜLÜ

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar bu toplantıda, 29 bin koruma memurunun ‘kadrolu’ değil TSK’da uygulanan sözleşmeli ‘uzman erbaş’ formülü ile alınmasını teklif etti. Kılıçlar’ın, “Jandarma Genel Komutanlığı ile görüştüm. Uzman çavuş uygulamasından olumlu sonuçlar almışlar. Aynı sözleşmeli sistemikoruma memurlarına uyarlayalım” dediği öğrenildi.

Kılıçlar’ın önerisi benimsenirse koruma memurları uzman erbaşlar gibi sözleşmeli olacak ve 45 yaşına kadar görev yapabilecek. Sözleşme süreleri en az 1, en fazla 5 yıl geçerli olacak. Polis eğitim kurumlarında 6 ay eğitim verilecek adaylar, koruma memuru olarak ülke çapında görevlendirilecek.

KORUMA MEMURLARINA POLİS OLMA İMKANI

Göreve intibak edemeyen adayların sözleşmeleri feshedilecek. En az 3 yıl korumamemuru yapanlardan başarılı olanlar polislerde uygulanan sistem gibi kıdemli korumamemurluğuna geçirilecek.

En az 3 yıl fiilen kıdemli koruma memuru olarak görev yapan ve üniversite bitirenler yapılacak sınav ile polis memurluğuna atanabilecek. Ancak, bir yıl içinde kıdemli koruma memurlarından polisliğe geçeceklerin sayısı başvuru şartlarına haiz personelin toplam sayısının yüzde 5’ini geçemeyecek.

KORUMA MEMURLARINA 10 YIL YATAY GEÇİŞ YOK

Mevcut tasarıda koruma memurları bekçi ile polis memuru arasında bir statüde yer alıyor. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi olmaları planlanan personelin polis memurluğuna terfi etmesine imkan tanınıyor. İlk tasarı yeni yasama döneminde TBMM’ye sevk edilirse koruma memurları en az 10 yıl başka kurumlara yatay geçiş yapamayacak.

EGM’nin yapacağı özel yetenek sınavında başarılı olan en az lise mezunu 29 bin aday,koruma memuru yapılacak. Koruma memurları bir yıl intibak eğitimine tabi tutulacak. Üniversite ya da yüksekokul mezunları da lise diplomaları ile koruma memurluğuna müracaat edebilecek.

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

GAzi üniversitesi taban puanı 2014 Üniversitelerin...
Üniversitelerin taban puanları 2014 Gazi Üniversitesi- ODTÜ- Akdeniz Üniversitesi taban puanları. Gazi Üniversitesi...

Haberi Oku