Eğitim:
KPSS 2013 Başvurular için Son Gün Bugün! KPSS Başvuru İşlemleri Son Saatler

 

KPSS Sınav Tarihi: 6-7 Temmuz 2013

KPSS Sınav Başvuru Tarihi: 9-15 Mayıs 2013

KPSS Başvuru Ücretleri: Her oturum için 40 TL. ÖABT sınavı için 40 TL

KPSS Başvuru İşlemleri için Tıklayın

 

 

KPSS başvuruları için ÖSYM'nin internet sitesine girebilirsiniz. Öte yandan 2013- Yabancı dil (LYS-5) sınavına 53 bin 308 aday başvuruda bulundu. Geçen sene başvuru sayısı 49,543 kişi olmuştur. 20132 LYS-5 te İngilizce testinde 80 soruda tüm soruları doğru bilen aday sayısı 171 kişi oldu. Yine 2012 yılında Dil-1, Dil-2 ve Dil-3 ten toplam 16,537 kontenjandan 15,240 doldu. Boş kalan 1297 kontenjan daha çok özel üniversitelere ait. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi illerimizdeki devlet üniversitelerinde bulanan İngilizce Öğretmenliği, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Mütercim-tercümanlık, İngilizce öğretmenliği, İngiliz dil bilimi bölümlerine girebilmek içim 80 dil sorusundan 50 ve daha fazla net çıkartmak gerekiyor. 

 

2012 yılında dil sınavından 50 ve üstü net çıkaran adayların yabancı dillere göre dağılımı ise şöyle oldu. Almancada 2.036 adaydan 78’i,  Fransızcada 1.102 adaydan 437’i ve İngilizcede 42.443 adaydan 10.304’ 80 soruda 50 net ve daha fazlasını yaptı. 

 

2012 yerleştirmeden dil puanından en yüksek tavan puan 561,9623 ile Fatih Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği programı oldu. 

 

Dil sınavı konuları(İngilizce) 

 

Zamanlar (Tenses), Kipler (Modals) Bağlaçlar (Conjunctions), İlgeçler (Prepositions), Sıfat-fiil cümle yapıları (AdjectiveClauses), Niceleyiciler (Quantifiers), Mastarlar (Gerunds-Infinitives) ve Sıfat - Zarf yapıları (AdjectivesandAdverbs). 

 

Dil sınavında her yıl soru gelen konular zamanlar, kipler, bağlaçlar ve ilgeçlerdir. Diğer konulardan her sınavda bir ya da iki başlıktan birer adet soru olarak gelmektedir. 

 

Dil sınavında kelime bilgisi oldukça önemli 

 

LYS-5 DİL sınavı genel soru dağılımına bakıldığında bu sınavın okuduğunu anlama becerisini ağırlıklı olarak ölçen bir sınav olduğu görülmektedir.Dolayısıyla kelime bilgisi bu bağlamda oldukça önemlidir.Aynı şekilde yukarıda bahsettiğimiz dil bilgisi konu başlıkları da yapısal kullanımlarının yanı sıra cümleye kattıkları anlam yönüyle özellikle bilinmesi gerekmektedir. Şunu unutmamak gerekir ki, iyi bir dil bilgisi seviyesine sahip olmak, dilbilgisi sorularının doğru cevaplanabileceği anlamına gelmemektedir. Bu sorular kelime eksikliğinden dolayı tam anlaşılmadığı zaman da doğru cevaplanamayabilmektedir. 

 

Dil sınavına girecek adaylara öneriler 

 

Fem Yayın Merkezi İngilizce Zümre Başkanı Mehmet Çayır yabancı dil sınavına girecek adaylar için şöyle dedi: “Eğer sınav çerçevesinde faydalı ve pratik bir tavsiyede bulunmamız gerekiyorsa; öğrencilerin detaylı dil bilgisi çalışmasına gerek yok. Özellikle yukarıda sınavda çıkan, değişmeyen soru başlıklarına kural yönüyle ağırlık verilebilir. Dil bilgisi çalışmalarında, dil bilgisi yapılarının cümleye kattığı anlamı bilmek, ağırlıklı okuma anlamayı ölçen bu sınavda anlama düzeyini arttırma adına daha önemli olacaktır. Sınava hazırlık sürecinde mümkün olduğunca kelime öğrenmek önemlidir. Bu kelimelerin okuma parçaları içerisinde öğrenilmesi kelimenin daha kalıcı olmasını sağlamaktadır. Bu kalıcılığı arttırmak için okuma anlamayı alışkanlık haline getirmek oldukça faydalı olacaktır.” 

 

*Fem Yayın Merkezi Rehberlik Koordinatörü 

 

Bu arada Sivas’ta düzenlenen ‘Herkes O’nu Okuyor’ kitap okuma yarışmasında sınav heyecanı yaşandı. Eğitimciler Derneği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen yarışmaya 10 bin kişi katıldı. 

 

Yarışma Sivas merkez ve 10 ilçede yoğun bir katılımla yapıldı. Ortaokul, lise ve yetişkinler olmak üzere 3 kategoride düzenlenen yarışma Mart ayında başladı. Ortaokullar, ‘Efendiler Efendisi Hz. Muhammed (sav)’, lise ve yetişkinler ise ‘Efendimiz’ kitabını okuyarak sınava hazırlandı. Netbook, tablet PC, i-phone 4 ve para ödüllü yarışmaya gösterilen ilgili dernek yönetimini memnun etti. Yarışmada yetişkinler kategorisinde ter döken vatandaşlar, sınavın dinimizi öğrenmek açısından önemine dikkat çekti. Ortaokul kategorisinde yarışmaya giren öğrenciler de “Bu yarışma Peygamber Efendimiz’in hayatıyla ilgili çok şey öğretti. O’nun hayatını okuyarak bilgilerimizi artırdık.” dedi.

 

Bilindiği üzere Kpss her yıl üç sınav şeklinde gerçekleştiriliyor. Bunları, üniversite mezunları için olan Kpss Lisans, ön lisans mezunları için olan Kpss Önlisans ve lise mezunları için olan Kpss Lise olarak sıralamamız mümkün.

Kpss Lisans sınavı da A Grubu Sınavı ve B Grubu Sınavı olmak üzere iki farklı şekilde gerçekleştiriliyor.

2013 Kpss Sınav Tarihleri"nden önce geçmiş senelerin kpss tarihlerinden bahsedelim. Lisans sınavı genellikle Temmuz ayında yapılıyor. Önlisan ve Lise Kpss ise Eylül ayında yapılıyor.

2013 Kpss Sınav Tarihleri arasında şu an için sadece 2013 Kpss Lisans Sınavı Tarihi açıklanmış durumda.

2013 Kpss Ön lisans Tarihi ve 2013 Lise Kpss Tarihi ise 2014 yılında olacak. Çünkü Lisans Kpss her yıl gerçekleştirilirken Ön lisans ve lise kpss çift yıllarda yapılıyor.

KPSS A Grubu Sınavı her yıl, KPSS B Grubu Sınavı ise çift yıllarda yapılmaktadır. Bu sebeple 2013 yılında sadece KPSS A Grubu Sınavı yapılacaktır.

 

KPSS SINAVLARI HAKKINDA BİLGİ

Kamu sektörü yıllardır pek çok insanın mesleki geleceği için hedeflediği bir alan. Öğretmeninden, mühendisine, idarecisine kadar birçok meslek dalından üniversite mezunları kamuda iş bulmak için uğraş veriyor. Bu da ister istemez bir rekabet ortamı oluşturuyor. 

(Kamu Personeli Seçme Sınavı ) KPSS. Kamu Personeli Seçme Sınavı ilk defa 1999 yılında DMS (Devlet Memurluk Sınavı) adıyla yapıldı ve 2002 yılından itibaren de KPSS adıyla düzenleniyor.  Her yıl milyonlarca öğrenci birçok iş için öncelikle Kpss"ye girmek zorunda. Kpss puanı 2 yıl süreyle geçerliliğini koruyor.

Bu yıl da 2013 KPSS olarak uygulanacak olan bu sınavı sizlere en güncel bilgi ve haberlerle bu sayfadan aktaracağız. Sayfamızda en güncel haberleriyle kpss tarihinden  kpss başvurularına; kpss sorularından kpss sonuçlarına kadar birçok haberli bulmanız mümkün olacak.

Bilindiği üzere Kpss iki farklı sistemden meydana geliyor. Bunlar lisans kpss ve önlisans kpss. İlk sınav 4 yıllık üniversite mezunları için uygulanan bir sınav. İkinci sınav ise lise kpss olarak da adlandırılıyor. Lise ve önlisans mezunları için yapılıyor. 2013 KPSS"de yapılan bir diğer ayrım ise A ve B şeklinde. KPSS A ve KPSS B olmak üzere iki farklı KPSS çeşidi var.

KPSS A Grubu kadrolar;

Kamu kurum ve kuruluşlarındaki müfettiş, uzman, denetmen ile kaymakam adaylığı kadrolarıdır. Bu kadrolar için girilen KPSS türüne de KPSS A denilmektedir. Yaş şartı: ”30 yaşından gün almamış olmak” şeklindedir. Fakat bazı kurumlar bunu “35 yaşından gün almamış olmak” şeklinde de belirtmekteler. Bunun dışında devlet memuru olmanın gerekli ön şartı “18 yaşını doldurmuş olmak.”tır.

KPSS B Grubu kadrolar;

Mühendislikten teknikerliğe, memurluktan hemşireliğe, mimarlıktan avukatlığa kadar atama yapılacak tüm kadrolardır. Bu kadrolar için girilen sınava da KPSS B denilmektedir.

 

KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı

Eğitim Bilimleri sınavı Milli Eğitim Bakanlığı"na bağlı eğitim kurumlarında sözleşmeli ya da kadrolu olarak görev yapmak isteyen adayları kapsayan bir sınavdır. Eğitim ve Fen Edebiyat Fakültelerinden mezun olanlar bu sınava girebilir.

KPSS öğretmenlik sınavında diğer sınav türlerinde de ortak olan Genel Yetenek ve Genel Kültür sınavına ek olarak Eğitim Bilimleri sınavı uygulanır. Bu sınav 120 sorudan oluşur. Yaş şartı: Öğretmenlik sınavı için “40 yaşından gün almamış olmak.” şartı aranmaktadır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

GAzi üniversitesi taban puanı 2014 Üniversitelerin...
Üniversitelerin taban puanları 2014 Gazi Üniversitesi- ODTÜ- Akdeniz Üniversitesi taban puanları. Gazi Üniversitesi...

Haberi Oku