Eğitim:
Mesleki Açık Öğretim sınavı sonuçları (MAÖS) AÖL Sınavı sonuçları 2014

AÖL Açık Lise Sınav Sonuçları tam olarak ne zaman açıklanacağı hakkında kesin bilgi yoktur. AÖL sınav sonuçları açıklandığında verdiğimiz tüm bilgiler burada olacaktır ve verdiğimiz linklerden ulaşabileceksiniz.Açık Öğretim Lisesi nedir ne değildir, dersler nasıl seçilir? Öncelikle eğitim herkes için 4 yıllıktır. 2005 itibariyle liselerin 4 yıla çıkarılmasıyla önce örgün liselerde, 2008-2009 itibariyle de Açık Öğretim Lisesi'nde eğitim tamamen 4 yıla çıkarılmıştır. Dolayısıyla eskiden Açık Lise'de veya örgün okullarda 3 yıllık okuyan bir öğrenci Açık Lise'de 4 yıllık sisteme tabi olacaktır. Açık Öğretim Lisesi 2009-2010 eğitim yılına kadar normal liseler gibi 4 senede bitirilebilirken, bakanlığın o dönem çıkardığı bir yönetmelikle Ocak ve Mayıs sınavına ek olarak 3. bir sınav yapılmaya başlanmış ve Temmuz ayında yapılan bu sınavlarla birlikte, yeni başlayan bir öğrenciye liseyi 2.5 yılda bitirebilme şansı doğmuştur. 


Açık Öğretim Lisesi'nde (AÖL) yılda 3 sınav yapılıyor ve bu sınavlar sırasıyla, Ocak, Mayıs ve Temmuz ayında yapılıyor. (Yalnız 3. dönem yani Temmuz sınavına bakanlığın kararıyla sadece 17 yaş ve üstü öğrenciler katılabiliyor)
 
AÖL - AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ SINAV SONUÇLARI

 


2013-2014 Eğitim-Öğretim yılı I. dönem sınav sonuçlarının internette yayınlanması  13 Şubat 2014'te açıklanacak.
2013-2014 Eğitim-Öğretim yılı II. dönem yeni kayıt işlemleri ise 03-14 Şubat 2014'te yapılacak

 

2013-2014 Eğitim-Öğretim yılı I. dönem sınav sonuçlarının internette yayınlanması.


03 Şubat 2014
2013-2014 Eğitim-Öğretim yılı II. dönem yeni kayıt işlemleri:


03-14 Şubat 2014
Kaydı alınan öğrencilerin veri girişlerinin sisteme son giriş tarihi.


16 Şubat 2014
2013-2014 Eğitim-Öğretim yılı II. dönem kayıt yenileme işlemleri: 03-14 Şubat 2014
İrtibat bürolarınca yeni kayıtları alınarak veri girişi yapılan öğrencilerin veri girişlerinin, sistem üzerinden AÖL tarafından kontrolünün yapılarak gerekli düzelmelerin yaptırılması/yapılması.


20 Şubat 2014
II. dönem sınav giriş yerlerinin internette yayınlanmaya başlanılması: 31 Mart 2014


II. DÖNEM SONU SINAVLARI


 5-6 Nisan 2014
 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılı II. dönem sınav sonuçlarının internette yayınlanması: 25 Mayıs 2014
 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılı III. dönem kayıt yenileme işlemleri:


26 Mayıs-06 Haziran 2014 
III. dönem sınav giriş yerlerinin internette yayınlanmaya başlanılması:


 07 Temmuz 2014
III. DÖNEM SONU SINAVLARI


12-13 Temmuz 2014 
2013-2014 Eğitim-Öğretim yılı III. dönem sınav sonuçlarının internette yayınlanması.


18 Ağustos 2014
 12-13 Temmuz 2014 tarihlerinde yapılacak olan III. Dönem sınavlarına Açık Öğretim Lisesine kayıtlı, sınavın yapıldığı ilk gün itibariyle on yedi yaşını doldurmuş, on sekizden gün almış (11 Temmuz 1997 ve daha önceki doğumlu) silik, donuk ve ya aktif öğrencilerimiz III. Dönem kayıt yenileme yaptırmaları halinde katılacaktır.

 

Liselerde eğitim öğretim 2 tür yapılır. Ders geçmeli olan ''sınıflı'' sistem ve belli bir toplam krediye ulaşılması gereken ve dönemlik okunan ''kredili'' sistem. Açık Öğretim Lisesi, ikinci yazdığıma yani kredili sisteme tabi olduğu için, sınıf kavramı yoktur. Dönem olarak okunur. Dolayısıyla, ''ben kaçıncı sınıfım'' olayı yoktur. Örneğin ''ben lise 2 okuyorum değil'', ''ben 5. dönemdeyim'' demek daha doğrudur...
 
Açık Öğretim Lisesi'nde müfredat yani ders programı olarak örgün liselerle aynı derslerin döneme yayılmış hali vardır. Örneğin örgün bir lisede lise 1 Matematik dersi AÖL'de, Matematik 1 ve Matematik 2 olarak ''2'' döneme ayrılır. Yani örgün liselerdeki sınıfların Açık Lise'deki karşılıkları şöyledir;
 
Lise 1: AÖL: 1. ve 2. dönem
Lise 2: AÖL: 3. ve 4. dönem
Lise 3: AÖL: 5 ve 6. dönem
Lise 4: AÖL: 7. ve 8. dönem
 
2010-2011 eğitim öğretim döneminden itibaren MEB liselerde ''alan'' uygulamasını kaldırdı. Dolayısıyla AÖL'de de alanlar kalkmış oldu. Ancak şuan yeni öğrenciler için bu durum ve kademeli olarak tüm öğrenciler alansız okuyacak ve ''Sosyal Bilimler, Türkçe Matematik'' gibi alanlar tarihe karışacak. Yalnız şuan sadece ''İlkokul diplomasıyla ilk defa Açık Lise'ye kaydolanlar ile örgün bir lisede lise 1'den tasdikname alıp AÖL'ye kaydolanlar alansız okuyacak''. Bunlar dışında diyelim yıllar önce lise 2'de alanlı olarak okuyan bir öğrenci için alan uygulaması devam edecek. Şuan yeni kayıtların tümünde sistemde ''alansız'' yazar. Ancak yukarıda yazdığım şartlara göre alanlı okuması gerekenler önümüzdeki günlerde alan seçecekken. Şartları alansız olarak okumaya müsait kişiler mezun oluncaya kadar ''alansız'' ibaresi ile okuyacak..


2014 yılı Açıköğretim lisesi 1. sınav tarihleri ne zaman olacak?
Sınavlara az bir süre kaldı.. Öğrenciler hazırlıklarını sürdürüyor. MEB Ortaöğretim sınavlarından olan SBS yeni adı ile TEOG sınavının tarihleri değiştiği için, Açıköğretim Lisesi AÖL sınav tarihleri de değişti. AÖL sınavı ne zaman? AÖL sınav tarihleri değişti mi? İşte AÖL 1.dönem sınav tarihleri...


2014 AÖL sınav tarihleri. MEB ortaöğretim geçiş sınavı olan ve ismi değişen SBS yeni isme TEOG olan sınavın tarihi değiştiği için Açık Öğretim Lisesi sınav tarihleri de değişti. AOL 2013-2014 sınav tarihlerinde değişiklik oldu yeni tarihleri 1.dönem sınavı 4-5 Ocak 2014 tarihinde, 2.dönem sınavları 31 Mayıs-1 Haziran 2014 tarihlerinde 3.dönem sınavları ise 23-24 Ağustos 2014 tarihleri olarak değiştirildi.


Açık Öğretim Lisesi Yeni Sınav Tarihleri


1. Dönem Sınavları 
04-05 Ocak 2014


2. Dönem Sınavları 
31 Mayıs – 1 Haziran 2014 


3. Dönem Sınavları 
23-24 Ağustos 2014 


SINAVLARA NASIL HAZIRLANABİLİRİM? 
Milli Eğitim Bakanlığı, Açıköğretim Okulları öğrencilerinin televizyon, radyo ve internet teknolojilerini kullanarak sınavlara hazırlanabilmesi için gerekli alt yapıyı oluşturmuştur. Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin sınavlara çalışırken yaralanabileceği kaynaklar aşağıdaki maddelerde sıralanmıştır.


 Kitap Dağıtım Merkezlerinden aldığınız Açıköğretim Okulları ders kitapları (ders notları) ile hazırlanabilirsiniz.Daha önceki Açık Öğretim Lisesi sınavlarında çıkmış soruları gözden geçirebilirsiniz.


İnternet TV ya da İnternet Radyomuzu takip edebilirsiniz.Web sayfalarımızda bulunan kitap içeriklerini bilgisayarınıza kaydedip, hazırlanabilirsiniz.


Bazı Halk Eğitim Merkezi Müdürlükleri, Açıköğretim Okullarında okutulan bazı dersler için kurs düzenlemektedirler. Sizin için açılan bu kurslara katılarak hazırlanabilirsiniz.


Unutmayınız ki bu sınavların telafisi, örgün eğitimde olduğu gibi mümkün değildir. Bu nedenle lütfen bu sınavlara girmenizi engelleyebilecek unsurlara dikkat ediniz. Sınavda mutlaka Sınav Giriş Belgeniz ile geçerli bir kimlik belgenizi (Nüfus Cüzdanı, Ehliyet, Pasaport) yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Sınavdan en az yarım saat önce sınav yerinizde olmalısınız. Aksi takdirde bu nedenlerden dolayı sınava alınamayabilirsiniz. Bunun yanı sıra sınav esnasında da cevap kâğıdınızın çevrenizdekiler tarafından görülmediğinden emin olunuz. Sınavlarınızın optik okuyucularda değerlendirmeleri yapılırken aynı zamanda kopya analizi de yapılmaktadır.

Açık öğretim Lisesine aşağıdaki eğitim durumunda olanlar başvurabilir.


Hauptschule mezunları
Realschule mezunları
Abituru yarıda bırakanlar
Türkiye‘de ilköğretim veya ortaokulu bitirenler
Türkiye‘de Genel  Liseyi yarıda bırakanlar

AÖL Başvuru İşlemleri

Açık Öğretim Lisesi Batı Avrupa Programı için başvurular her yıl Ağustos ve Eylül ayları içerisinde yapılmaktadır.Kesin kayıt tarihleri Anadolu Üniversitesin Batı Avrupa Bürosu tarafından açıklanır.

Başvuru formunu Anadolu Üniversitesinin www.anadolu-uni.de adresinden temin edilebilir. Bu formda kişinin kimlik, adres ve öğrenim durumuyla ilgili bilgiler bulunmaktadır. Açık Öğretim Lisesine ara sınıftan başvuru yapanlar yani Hauptschule Mezunları,Real Schule Mezunları veya Abitur’u yarıda bırakanlar  bu forma ilave olarak öğrenciye ait Denklik Belgesi gerekmektedir. AÖL Batı Avrupa Programına kayıt yaptıran öğrenciler bu 2011-2012 öğretim yılı  için başvuru ücreti 415€ ödemeleri gerekmektedir.Bu ödemenin yapıldığına dair makbuz başvuru formu ile beraber gönderilir.

Kayıt için gerekli belgeler:

Başvuru Belgesi
Öğrenim  Belgesi (İlköğretim veya Ortaokul diploması,Türkiye’de Lisenin ara sınıfından ayrılanlar Tasdikname ve Öğrenim Belgesi,Yurtdışında okuyanlardan Denklik Belgesi) Asılları.
Nüfus Cüzdanı önlü arkalı fotokopisi
Adaya ait iki adet resim
Öğrenim Gideri Ödeme Banka Dekontu

Kayıtları için Denklik İşlemleri

Denklik Belgesi, Açık Öğretim Lisesine başvuru yapmak isteyen öğrenciler için gereklidir.

Bu  Denklik Belgesi için öğrencinin son üç yıla ait birinci ve ikinci dönem karneleri gerekmektedir. Bu karnelere  bakılarak öğrencinin Türkiye şartlarında hangi okul seviyesine denk olduğu belirlenir. Bu belgeyi yurtdışında T.C. Eğitim Ataşeliklerinden veya İl Milli Eğitim Müdürlüklerinden temin edilebilir. Denklik için gerekli belgeler:

Denklik Beyannamesi( Eğitim Ataşeliklerinden temin edilir)
Öğrencinin son üç yıl içinde almış olduğu birinci ve ikinci dönem karneleri( bu karnelerin asılları ile Ataşeliğe gitmek gerekir.)
Öğrenciye ait kimlik ya da Pasaport
Denklik İşlemleri Kılavuzu

Ders Geçme ve Kredi Sistemi

Açıköğretim Lisesinde sınıf geçme yerine ders geçme ve kredi sistemi uygulanır. 2009-2010 yılından itibaren yılda üç dönemsınav yapılacaktır.

Bu sistemde öğrenci sadece başarısız olduğu dersi tekrar eder veya onun yerine başka bir ders alır.Açık öğretim Lisesinde öğrencilerin alması gereken zorunlu ve ortak dersler vardır. Öğrenciler her dönem ortak ve seçmeli derslerden toplam 30 kredilik ders alabilirler. Bir dönemde başarısız olunan zorunlu ders, izleyen dönemde yeniden verilir. Ortak zorunlu derslerden üç kez sınava girip de başarısız olan öğrenciler için bu derslerden zorunluluk kalkar. Ancak bu öğrenciler gerekli kredi miktarını dolduramaz iseler, muaf olunan dersi yeniden veya sorumlu oldukları seçmeli derslerden ders verilir. AÖL Yurtdışı Programında, seçmeli derslerin verilmesi, öğrencilerin öğretim yılı başındaki tercihleri dikkate alınarak yapılır. Zorunlu derslerdeki başarı durumu, dönem kredisinin 30 ile sınırlı olması, bu derslerin atanmasında değişiklik yapılmasını zorunlu kılabilir. Liseye yeni başlayacak konumunda olan öğrenciler için mezuniyet kredisi 192 dir. Bu öğrencilere bir dönemde maksimum 30 kredilik ders verilir. 

Ara sınıftan başvuru yapan öğrenciler belirli sayıda krediden muaf tutulurlar. Bu muaf tutmada sayılar farklılık arz edebilir. Bunun sebebi her öğrencinin sahip olduğu karneler farklıdır. Bu karnelerde almış olduğu dersler bulunmaktadır. Bu farklılıklardan dolayı ders atamalarında farklılıklar oluşabilir. Realabschluss’la   başvuru yapan bir öğrenciye ortalama 80 kredi veriliyor. Mezun olması için 112 krediye ihtiyaç bulunmaktadır. Bunu da normal şartlarda (her dönem girdiği sınavlarda başarılı olduğu takdirde) dört dönemde başarabilirler. Hangi öğrenciye hangi dersi atanacağına Açık Öğretim Lisesi karar verir.

Genel Kültür Alan Dersleri
4 Yıllık alansız ( alan yok) sistemine ait dersler

Ders Kitapları

AÖL Yurtdışı Programında yer alan zorunlu ve seçmeli derslerin kitapları öğrencilere AÖL  tarafından gönderilir. Kitap içerikleri aşağıdaki  adresten ulaşılabilir.

KİTAP İÇERİKLERİ

Sınavlar

AÖL Yurtdışı Programına kayıt yaptıran öğrenciler her dönemin sonunda belirtilen tarihlerde sınava girerler. 

Bu dönem sonu sınavları Şubat,Mayıs ve Ağustos aylarının üçüncü hafta sonunda (Cumartesi-Pazar) yapılmaktadır. Sınavlar Berlin, Köln, Stuttgart ve Münih'te yapılmaktadır. Günlük üç seans vardır. Tüm derslerin sınavları çoktan seçmeli test şeklindedir.Anadolu Üniversitesi tarafından hazırlatılan sorularda cevap beş seçeneklidir.Bu beş seçenekten sadece bir tanesi doğrudur. Sınavlar optik okuyucu sistem tarafından okunmaktadır. Sınav 100 puan üzerinden değerlendirilir. Her doğru sorunun değeri 5 puandır. Daha sonra bu puanlar aşağıdaki notlara dönüştürülür.

Puan    Harf    Not    Derece
100-85    A    5    Pekiyi
84-70    B    4    Iyi
69-55    C    3    Orta
54-45    D    2    Geçer
40-0    E    1    Geçmez
Sınav sonuçları sınavların yapıldığı tarihten yaklaşık bir ay içerisinde öğrencilerin adreslerine gönderilir. Sınav sonucunda başarısız ‘GEÇMEZ’ olunan zorunlu dersler izleyen dönemde tekrar edilir. Başarısız olunan seçmeli dersler de izleyen dönemde tekrar edilir veya yerine başka seçmeli dersler alınabilir. Sınav yeri ve tarihi ile ilgili bilgiler sınavdan 15 gün önce öğrencilerin adreslerine gönderilir. Öğrenciler bu belgede belirtilen yerde ve tarihte, belirtilen derslerden sınava girmek zorundadırlar. Herhangi bir nedenle sınava giremeyen öğrencilere ayrıca ek bir sınav yapılmaz.

SINAVLARA NASIL HAZIRLANABİLİRİM?

Milli Eğitim Bakanlığı, Açıköğretim Okulları öğrencilerinin televizyon, radyo ve internet teknolojilerini kullanarak sınavlara hazırlanabilmesi için gerekli alt yapıyı oluşturmuştur. Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin sınavlara çalışırken yaralanabileceği kaynaklar aşağıdaki maddelerde sıralanmıştır.

  • Kitap Dağıtım Merkezlerinden aldığınız Açıköğretim Okulları ders kitapları (ders notları) ile hazırlanabilirsiniz.
  • Daha önceki Açık Öğretim Lisesi sınavlarında çıkmış soruları gözden geçirebilirsiniz. Sorular için tıklayınız..
  • Online testlerimizden çalışabilirsiniz. Online testler içinburaya tıklayınız.
  • İnternet TV ya da İnternet Radyomuzu takip edebilirsiniz. İnternet Radyo ve İnternet TV için tıklayınız.
  • Web sayfalarımızda bulunan kitap içeriklerini bilgisayarınıza kaydedip, hazırlanabilirsiniz. Kitap içerikleri için tıklayınız.
  • Bazı Halk Eğitim Merkezi Müdürlükleri, Açıköğretim Okullarında okutulan bazı dersler için kurs düzenlemektedirler. Sizin için açılan bu kurslara katılarak hazırlanabilirsiniz.
  • Unutmayınız ki bu sınavların telafisi, örgün eğitimde olduğu gibi mümkün değildir. Bu nedenle lütfen bu sınavlara girmenizi engelleyebilecek unsurlara dikkat ediniz. Sınavda mutlaka Sınav Giriş Belgeniz ile geçerli bir kimlik belgenizi (Nüfus Cüzdanı, Ehliyet, Pasaport) yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Sınavdan en az yarım saat önce sınav yerinizde olmalısınız. Aksi takdirde bu nedenlerden dolayı sınava alınamayabilirsiniz. Bunun yanı sıra sınav esnasında da cevap kâğıdınızın çevrenizdekiler tarafından görülmediğinden emin olunuz. Sınavlarınızın optik okuyucularda değerlendirmeleri yapılırken aynı zamanda kopya analizi de yapılmaktadır.

Sınavlarda başarılar dileriz.

 

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ 2013-2014 ÖĞRETİM YILI İŞ TAKVİMİ
Dikkat : Sınav tarihlerinin değişimine bağlı olarak takvimde yer alan diğer iş ve işlemlerdeki tarih değişiklikleri yapılmıştır.

TÜRKİYE, AZERBAYCAN VE ORTADOĞU PROGRAMI ÖĞRENCİLERİ İÇİNDİR.
S.No
Yapılacak İş ve İşlemler
Tarihleri
2013-2014 Eğitim-Öğretim yılı I. dönem yeni kayıt işlemleri.
26 Ağustos - 27 Eylül 2013
Kaydı alınan öğrencilerin veri girişlerinin sisteme son giriş tarihi.
11 Ekim 2013
2013-2014 Eğitim-Öğretim yılı I. dönem kayıt yenileme işlemleri.
09 Eylül -04 Ekim 2013
İrtibat bürolarınca yeni kayıtları alınarak veri girişi yapılan öğrencilerin veri girişlerinin, sistem üzerinden AÖL tarafından kontrolünün yapılarak gerekli düzelmelerin yaptırılması/yapılması.
28 Ekim 2013  
2013-2014 Eğitim-Öğretim yılı I. dönem sınava girecek öğrenci bilgilerinin Ölçme Değerlendirme ve Yerleştirme Grup Başkanlığına teslimi.
1 Kasım 2013  
2013-2014 Eğitim-Öğretim yılı I. dönem sınava girecek öğrenci bilgilerinin Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne teslimi.
13 Aralık 2013  
I. dönem sınava giriş yerlerinin internet kanalıyla yayınlanmaya başlanılması.
30 Aralık 2013
I. DÖNEM SONU SINAVLARI
04-05 Ocak 2014
Ölçme Değerlendirme ve Yerleştirme Grup Başkanlığınca I. Dönem sınav sonuç kütüklerinin Açık Öğretim Lisesine teslimi.
07 Şubat 2014
2013-2014 Eğitim-Öğretim yılı I. dönem sınav sonuçlarının internette yayınlanması.
13 Şubat 2014
2013-2014 Eğitim-Öğretim yılı II. dönem yeni kayıt işlemleri.
03-14 Şubat 2014
Kaydı alınan öğrencilerin veri girişlerinin sisteme son giriş tarihi.
02 Mart 2014
2013-2014 Eğitim-Öğretim yılı II. dönem kayıt yenileme işlemleri.
17-28 Şubat 2014
İrtibat bürolarınca yeni kayıtları alınarak veri girişi yapılan öğrencilerin veri girişlerinin, sistem üzerinden AÖL tarafından kontrolünün yapılarak gerekli düzelmelerin yaptırılması/yapılması.
6 Mart 2014
2013-2014 Eğitim-Öğretim yılı II. dönem sınava girecek öğrenci bilgilerinin Ölçme Değerlendirme ve Yerleştirme Grup Başkanlığına teslimi.
10 Nisan 2014
2013-2014 Eğitim-Öğretim yılı II. dönem sınava girecek öğrenci bilgilerinin Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne teslimi.
4 Mayıs 2014
II. dönem sınav giriş yerlerinin internette yayınlanmaya başlanılması.
23 Mayıs 2014
II. DÖNEM SONU SINAVLARI
31 Mayıs - 1 Haziran 2014
Ölçme Değerlendirme ve Yerleştirme Grup Başkanlığınca II. Dönem sınav sonuç kütüklerinin Açık Öğretim Lisesine teslimi.
2 Temmuz 2014
2013-2014 Eğitim-Öğretim yılı II. dönem sınav sonuçlarının internette yayınlanması.
7 Temmuz 2014
2013-2014    Eğitim-Öğretim yılı III. dönem kayıt yenileme işlemleri.
07 - 14 Temmuz 2014
2013-2014 Eğitim-Öğretim yılı III. dönem sınava girecek öğrenci bilgilerinin Ölçme Değerlendirme ve Yerleştirme Grup Başkanlığına teslimi.
15 Temmuz 2014
2013-2014 Eğitim-Öğretim yılı III. dönem sınava girecek öğrenci bilgilerinin Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne teslimi.
04 Ağustos 2014
III. dönem sınav giriş yerlerinin internette yayınlanmaya başlanılması.
18 Ağustos 2014  
III. DÖNEM SONU SINAVLARI(*)
23-24 Ağustos 2014
Ölçme Değerlendirme ve Yerleştirme Grup Başkanlığınca III. Dönem sınav sonuç kütüklerinin Açık Öğretim Lisesine teslimi.
17 Eylül 2014
2013-2014 Eğitim-Öğretim yılı III. dönem sınav sonuçlarının internette yayınlanması.
22 Eylül 2014

(*)23-24 Ağustos 2014 tarihlerinde  yapılacak olan III. Dönem sınavlarına Açık Öğretim Lisesine kayıtlı, sınavın yapıldığı ilk gün itibariyle on yedi yaşını doldurmuş, on sekizinden gün almış (22  Ağustos 1997 ve daha önce doğanlardan) silik, donuk ve ya aktif öğrencilerimiz III. Dönem kayıt yenileme yaptırmaları halinde katılacaktır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

GAzi üniversitesi taban puanı 2014 Üniversitelerin...
Üniversitelerin taban puanları 2014 Gazi Üniversitesi- ODTÜ- Akdeniz Üniversitesi taban puanları. Gazi Üniversitesi...

Haberi Oku