Eğitim:
TEOG merkezi sınav sonuçlar ne zaman açıklanacak? İşte yeni SBS sonuç açıklama ayı 2013

Temel Eğitimden Ortaöğretime geçiş sınavı anlamına gelen TEOG, yeni SBS'nin yeni adı. Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen ve 8. sınıf öğrencilerinin sonuçlarını merakla beklediği TEOG sınavının sonuçları ne zaman açıklanacak? Yeni SBS olan TEOG'un sonuç açıklama tarihi 2014 yılının Ocak ayı. 

TEOG, yani Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş sınavı merkezi bir şekilde gerçekleştirildi. Yeni SBS olarak bilinen TEOG sonuçları ne zaman açıklanacak? 2013 yılında ilk kez gerçekleştirilen ve 14-15 Aralık tarihinde mazeret sınavları yapılacak olan TEOG sınavı sonuçları Ocak ayında açıklanacak.

TEOG sınavının sonuçları ne zaman açıklanacak diye soruyorsanız, işte size cevabı. Sınavlar 28-29 Kasım 2013 tarihinde gerçekleştirildi. 14-15 Aralık tarihinde mazeret sınavları olacak ve son olarak da, sınav sonuçları Ocak ayında açıklanacak. Yeni SBS sonuçları ne zaman açıklanacak? TEOG sınav sonuçları Ocak ayında açıklanacak, ancak Ocak ayının kaçında olacağı henüz bilinmiyor.
 

Ortaokul 8. sınıfların birinci dönem ortak sınavı 28-29 Kasım 2013’te, bunun mazeret sınavı ise 14-15 Aralık 2013’te yapılacak. Sınav Sonuçları ise Ocak ayı içinde açıklanacak.


İkinci dönemin ortak sınavları ise 28 - 29 Nisan 2014’te yapılacak. Bu sınavın mazeret sınavı ise 10-11 Mayıs 2014’te yapılacak. Sınav sonuçları ise Haziran ayı içerisinde açıklanacak.TEOG yani yeni SBS sistemi. Bu sene ilk kez uygulandı bu sistem. Merkezi Ortak yazılı sistemi. 8. Sınıflar ikişer oturumla sınava giriip bu sınavaların ortalamaları alınacak. Okul başarı puanları ile birlikte de hangi okula girebilecekleri belli olacak. İşte yeni sistemin puan hesaplama robotu.

Bugünlerde e okul aktif olarak kullanılmıyor. Ancak aktifliğe yakın bir zamanda özellikle yazılılar başlayınca geçilir. Zira SBS 2. ek yerleştirme sonuçları da açıklandı ve herkes artık yerlerine yerleştiler. Bu durumda e okul veli bilgilendirme giriş sayfası tıklamak için Spothaber.com'da kalın. SBS sonu. oges ve  e-okul resmi sitesinde yer alıyor.

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen e okul sistemi sayesinde ebeveynler çocuklarının okulları hakkında sağlıklı bilgilere ulaşabiliyorlar. E-okul veli bilgilendirme giriş sayfasına tıklayarak SBS sonuçları, ek yerleştirmeler, okul notları, devamsızlık gibi pek çok konuyu öğrenebilirsiniz. e okul linki tıkla öğren.

MEB eğitim alında bu aralar çok köklü değişiklikler yapıyor. SBS'yi kaldırıyor, dershaneleri kaldırıyor, Şubat atamasını da kaldırdı. Tüm bunların olumlu ve olumsuz masaya yatırıldığı bugünlerde, e oul sistemi gayet olumlu karşılanıyor. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık, veliler okula gitmeye gerek kalmadan rahat rahat çocukları hakkında bilgileri öğrenebiliyorlar. E okul veli bilgilendirme giriş sayfası linki Spothaber.com'da.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan e okul uygulaması velilerin çocukları hakkında en sağlıklı bilgilere kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilmesini sağlıyor. SBS sonuçlarından okul notlarına ve hatta devamsızlığa kadar pek çok veriyi içerisinden barındıran e okul veli bilgilendirme giriş sayfası linki tıkla öğren Spothaber.com'da. MEB oges e okul linki.

Emek hırsızlığı en kötü şeydir. Hele de internet haberciliğinde kaynak göstermeden kopyala yapıştır yapmak ve başkasından araklanarak başa çıkılan metinlerle reyting almak... Allah öbür dünyada hesabını sorar.

Bugünlerde özellikle SBS ilk ve ikinci ek yerleştirmelerden dolayı parmaklara pelesenk olan e okul uygulaması, gerçekten de velilere büyük kolaylık sağlıyor. Bir yandan çocukları hakkında en doğru bilgilere ulaşmaya çalışan veliler, veli bilgilendirme giriş sayfasını arıyorlar.

 

TEOG Merkezi ortak sınavlarda 2 soru iptal edildi! 

Milli Eğitim Bakanlığı, 8. sınıf ortak sınavlarında 2 sorunun iptal edildiğini bildirdi.
 
Milli Eğitim Bakanlığı'ndan (MEB ), yapılan yazılı açıklamada, ortaokul 8. sınıflar 1. dönem ortak sınavlarının 28 Kasım'da Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi, 29 Kasım'da ise fen ve teknoloji, inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil derslerinden gerçekleştirildiği hatırlatıldı.

Sınav sonrası, her ders alanında soru hazırlanmasına yönelik görevli çalışma grupları ve akademik düzeyde alan bazlı oluşturulmuş bilim kurulunca sınav soru ve cevaplarının bilimsel doğruluk yönünden tekrar değerlendirmeye tabi tutulduğu vurgulanan açıklamada, inceleme ve değerlendirme sonucunda matematik testinin A kitapçığının 12. sorusu ve bu sorunun B kitapçığındaki karşılığı 7. sorunun,  fen ve teknoloji testinin A kitapçığı 3. sorusu ve bu sorunun B kitapçığındaki karşılığı 3. sorusunun bilimsel açıdan  hatalı olduğunun belirlendiği ve iptal edilmelerine karar verildiği aktarıldı.

Açıklamada, sorulara  ilişkin iptal gerekçelerine de yer verlidi.  Matematik testi A kitapçığının 12,  B kitapçığının ise 7. sorusunun D seçeneğindeki 3. adımda yer alan büyük üçgenin sol alt köşesindeki iki küçük üçgenin, grafik çiziminde sehven fazladan yer almasıyla fraktal oluşumunun bozulduğu ifade edilen açıklamada, bu bozulma ile sorunun kurgusundaki doğru cevap olan (A) seçeneği ile (D) seçeneğinin de ikinci bir doğru cevap oluşturduğu duyuruldu.

Açıklamada, bu nedenle sorunun iptalinin uygun görüldüğü belirtildi. 

Fen ve teknoloji testi A kitapçığı ve B kitapçığı 3. sorusunda ise adı geçen orak hücreli anemi hastalığının, eşeye bağlı kalıtım göstermeyip, vücut kromozomu üzerindeki çekinik genlerle taşınan bir hastalık olduğuna işaret edilerek, "Soru kökünde sehven eşey kromozomunu ifade eden 'X' yazılması hatalı bilgi oluşumuna neden olmuştur. Bu durum sorunun çözümünü ve doğru cevaba (C seçeneği) ulaşmayı engellememektedir.  Ancak öğrencilerin çelişkiye düşebileceği göz önüne alınarak iptali uygun görülmüştür" denildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

GAzi üniversitesi taban puanı 2014 Üniversitelerin...
Üniversitelerin taban puanları 2014 Gazi Üniversitesi- ODTÜ- Akdeniz Üniversitesi taban puanları. Gazi Üniversitesi...

Haberi Oku