Eğitim:
TEOG Türkçe, Din Kültürü ve Matematik sınavı soru ve cevapları YENİ

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) adı verilen sınavların ilk oturumu bugün sabah 09:00'da gerçekleşti. Sınavın ardından 8.sınıf öğrencileri soru ve cevapları merak ediyor. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'dan beklenen açıklama geldi. Yarın gerçekleşecek sınavlarda bittikten sonra soru ve cevaplar yayınlanacak.

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) adı verilen sistemin ilk sınavlarına bu yıl 1,3 milyon 8. sınıf öğrencisi katılacak. Öğrenciler bugün 3, yarın da 3 olmak üzere 6 sınava girecek. Yeni sistem, açıklandığı günden beri eleştirilerin odağında. Zira ‘kaldırılacak’ denilen sınav, 1’den 12’ye çıktı. Öğretmenler, konunun anlaşılır olmasından ziyade müfredatı yetiştirme telaşına girdi. Son iki aylık sürede okullar adeta dershaneye döndü. Hafta içi ve hafta sonu kurslarla sınav konuları yetiştirilmeye çalışıldı. Sınav sayısının artmasıyla birlikte öğrenci ve velilerdeki stres de katlandı. Şimdi, sınavlar yüzünden büyük kaygılar taşıyan yüz binlerce çocuğun, rekabet üzerine kurulu yeni sistemle geleceklerini ne kadar inşa edebilecekleri merak konusu.

    Ortaokul son sınıf öğrencileri bugün Türkçe, matematik ve din kültürü derslerinden sınav olacak. Yarın da fen ve teknoloji, TC inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil sınavları yapılacak. Saat 09.00’da başlayacak sınavda her dersten, çoktan seçmeli 20 soru sorulacak ve sınav süreleri 40 dakika olacak. Sınavlar arasında 30 dakika mola verilecek. Her öğrenci kendi okulunda sınava gireceği için ilköğretim okuyan son sınıflar dışındaki tüm öğrenciler 2 gün tatil yapacak. Öğretmenler, sınavlarda kendi okullarından farklı bir binada görevlendirilecek. Öğrenciler olağanüstü haller ve özel durumlar dışında kendi okullarında, belirlenen sınıflarda sınava alınacak. Öğrencilerin, ortak sınava gireceği sınıf ve sıra bilgisi, e-okul üzerinden öğrenilebilecek. Sınavlardan sonra kopya taraması yapılacak. Aynı sınıfta sınava giren ve aynı kitapçığı kullanan öğrencilerin cevap kâğıtları, bilgisayar sistemi aracılığıyla ikili-toplu kopya karşılaştırmasından geçirilecek.

    Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yeni sistemin öğrenci, okul ve öğretmen ilişkisini güçlendireceğini, müfredatın ülke çapında eşzamanlı gideceğini, öğrenciler için daha stressiz olacağını ve okul dışı eğitim kurumlarına yönelme ihtiyacını azaltacağını söylemişti. Buna karşın eğitimciler, müfredatın her ilde eşit işlenemeyeceğini, öğretmen açığının sorun olabileceğini, hormonlu notların havada uçacağını ve güvenlik zafiyetlerinin çıkabileceğine dikkat çekmişti. İlk izlenimler de eleştirileri haklı çıkardı. Son iki aylık sürede okullar adeta dershanelere dönerek hafta içi ve hafta sonu kurslarla sınav konularını yetiştirmeye çalıştı. Takviye derslere rağmen kimi okullarda konular yetişmedi. Bu durum öğrenci ve ailelerinde büyük endişe uyandırdı.

    Müfredatı yetiştirme sorunu, derslik ve öğretmen açığı olan semtlerdeki okullarda kangrene döndü. Sultanbeyli’deki bir ortaokulda görev yapan öğretmenler, çaresizliklerini şu sözlerle dile getirdi: “Sınav konularını yetiştirmede sıkıntı yaşıyoruz. Konular yetişse bile anlamayan öğrenciler için geri dönüp tekrar yapma şansımız yok. Geçen yılki seminerlerde Milli Eğitim müfettişleri, öğretmenlere ‘müfredatı yetiştirme gibi bir derdiniz olmasın, öğrenciler konuyu anlasın yeter’ diyordu. Şimdi ise ‘konular yetişsin’ diye uğraşıyoruz.” Ücretli öğretmenler de ayrı bir sorun. Birinci dönem çalışıp ikinci dönem işi bırakan öğretmenler, öğrencileri olumsuz etkiliyor. Yine öğretmen açığı, ücretli çalışanların farklı branşlarda görev yapmasına sebep oluyor. Örneğin matematik dersine fizik, Türkçe dersine ise ziraat mühendisi girebiliyor. Esenler’deki çoğu okulda da aynı durum söz konusu. Konular yetişsin diye okullarda ek dersler ve konu tekrarı için denemeler yapılıyor. Kimi konular, öğrenciler anlamadan hızla anlatılıyor.

Yeni SBS sınavının ilk oturumu gerçekleştir. Merkezi Yazılı ortak sınav soru ve cevapları açıklanır açıklanmaz sitemizde yerini alacaktır. 8.Sınıflar için gerçekleşen sınav sonuçları ne zaman açıklanacak merak konusu. Sınav bütün ayrıntıları ile spothaber.com'da yerini alacaktır.

Bu sene gerçekleşen ve SBS'nin yerine geçen Merkezi Sınav Sistemi bu gün ilk oturumu gerçekleşti. Öğrenciler 3 dersten sınav oldular. Merkezi Ortak Sınavları soru ve cevaplarının bu gün açıklanması bekleniyor.8.Sınıf merkez yazılı ortak sınav soru ve cevapları.. Din Kültürü, Matematik, Türkçe cevap anahtarı

Seviye Belirleme Sınavı'nın yerine gelen ve bugün ilk oturumu gerçekleşen sınavın soru ve cevapları merak konusu oldu. Öğrenciler heyecanla sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı merak konusu oldu.8.Sınıf merkez yazılı ortak sınav soru ve cevapları.. Din Kültürü, Matematik, Türkçe cevap anahtarı açıklanınca aşağıdaki linki tılayarak soru ve cevaplara ulaşabilirsiniz.

 

TÜRKÇE, MATEMATİK VE DİN KÜLTÜRÜ SORU VE CEVAPLARI

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Türkiye genelinde 1 milyon 290 bin 8. sınıf öğrencisi için ilk kez düzenlenen merkezi ortak sınavların ilk gün oturumu sona erdi.


Saat 9.00'da başlayan sınavlar, saat 12.00'de tamamlandı. Sınava, 1 milyon 290 bin 717 8. sınıf öğrencisi katıldı. 14 bin 407 sınav merkezi, 86 bin 25 salonda yapılan sınavda, 172 bin salon görevlisi de hizmet verdi.


Sınavların yapıldığı okul girişinde okul görevlisi ve polis bulundu. Öğrenciler cep telefonlarının yanlarında olup olmadığı sorularak okula alındı. Öğrenciler sınavların kolay geçtiğini, yeni sınav sistemiyle çok heyecan yaşamadıklarını belirtirken, yanlışların doğruları götürmemesi sebebiyle tüm soruları yanıtladıklarını, verilen süreyi yeterli bulduklarını ifade etti.8.Sınıf merkez yazılı ortak sınav soru ve cevapları.. Din Kültürü, Matematik, Türkçe cevap anahtarı


Bazı veliler de sınav süresince okul dışında bekleyerek, sınav aralarında çocuklarıyla sohbet etti. 
-İkinci sınav yarın


Öğrenciler, sınav salonlarına yanlarında kullanımı saat fonksiyonu dışında özellikleri bulunan saat haricinde, sözlük, hesap cetveli, hesap makinesi, çağrı cihazı, cep telefonu, telsiz, radyo gibi iletişim araçları ile her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlar bulunmaksızın alındı.
İlk gün oturumunda Türkçe, din kültürü ve ahlak bilgisi ve matematik soruları yer aldı. Her bir ders yazılısı için sınav süresi 40’ar dakika, ders yazılıları arası dinlenme süresi ise 30’ar dakika oldu. 8.Sınıf merkez yazılı ortak sınav soru ve cevapları.. Din Kültürü, Matematik, Türkçe cevap anahtarı


Ortak sınavlarda her ders için çoktan seçmeli 20 soru soruldu. Değerlendirmede yanlış cevap sayısı doğru cevap sayısını etkilemedi. 
 Soru kitapçıkları bakanlığa geri gönderilmeyecek. Pazartesi gününden itibaren soru kitapçıkları isteyen öğrencilere verilecek. 
Merkezi ortak sınavların ikinci oturumu ise yarın yapılacak. Öğrenciler yine saat 9.00'da sınava alınacak. Fen ve teknoloji, T.C inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil derslerinden 20'şer soru yöneltilecek.8.Sınıf merkez yazılı ortak sınav soru ve cevapları.. Din Kültürü, Matematik, Türkçe cevap anahtarı


Okullar, yarın yine 5, 6 ve 7. sınıf öğrencileri için tatil olacak.

8. sınıflar için yapılan Liselere Giriş Sınavı'ının ilk ayağı bugün gerçekleştirildi. 28-29 Kasım'da yapılacak olan sınavların ikinci oturumu yarın yapılacak. Bu iki sınavdan sonra 28-29 Nisan'da bir kez daha sınava girecek olan 8. sınıf öğrencileri, toplamda girdikleri 4 sınav sonunda almış oldukları notların ortalamasına göre liselere girecek.

2004 yılında son kez yapılan LGS isimli sınav bu sene tekrar geldi. 'Ortak sınav' ismiyle de adlandırılan sınava giren öğrenciler oldukça heyecanlıydı. Öğrencilerin içeriye telefon ve teknolojik bir alet yasaklanmıştı. Yarın da İnkılap Tarihi, Fen Bilgisi, testlerine girecekler. 8. sınıflar 2 gün boyunca sınavda ter döekrken 6. ve 7. sınıflar da tatil yapacak. Diğer sınav sistemlerinden farklı olan LGS'de, öğrenciler kendi okullarında sınava girecek. Ancak Ortaöğretim Kurumları ile örneğin 8. Sınıf öğrencisi bulunmayan İmam Hatip Ortaokulları ve müstakil köy ilkokulları gibi okulların da tatil olup olmayacağı ayrı ayrı belirtilmedi.

ORTAK SINAVLAR ARASINDA TÜM OKULLAR TATİL

Sınav kılavuzu ile yapılan açıklamalara bir bütün olarak bakıldığında Ortaöğretime geçiş sistemi dahilinde okullardaki eğitim ve öğretim Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca belirlenen akademik takvime paralel şekilde uygulanacaktır. Ortak sınavlar sırasında tüm okullar tatil edilecektir. Uygulanan tatiller eğitim öğretim süresinin sonuna eklenecektir. Bu nedenle eğitim ve öğretim yılında herhangi bir kısalma söz konusu olmayacaktır.

SINAVDA GÖREVLİ OLAN ÖĞRETME EK DERS ALACAK MI?

Ek ders ücreti hakkı olan ancak okulun tatil edilmesi nedeniyle derse giremeyen ve sınavda da görevli olmayan öğretmenlerin ek ders ücreti ödenecek mi? Öğretmenlere, sınavda görev alıp almadığına bakılmaksızın sınavlar nedeniyle tatil edilen günlerde de o günün ek ders ücreti verilecektir.

ınavı (SBS) yerine öğrenciler 8. sınıfta 2 dönemde de 6 tane dersten 1 defa olmak şartıyla senede 12 sınava tabii tutulacaktır. Yeni sistemde  türkçe, matematik,fen ve teknoloji, TC inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi , yabancı dil olmak kaydıyla toplam 6 dersten kasım ayının son haftası ilk ortak sınav yapılacaktır. İkinci  merkezi ortak sınav ise 2014 eğitim dönemi Nisan ayının son haftasında yapılacak. 8. sınıf ortak yazılı konuları dağılımı, 8. sınıf ortak yazılı soruları hangi konulardan çıkacak.

Ortaokul 8. sınıfları için birinci dönem ortak sınavı 28-29 Kasım 2013'te, bu sınavın mazeret sınavı ise 14-15 Aralık 2013'te yapılacak. Sınav sonuçları ocak ayında açıklanacak.

İkinci dönem sınavları isi 28-29 Nisan 2014'te, mazeret sınavı ise 10-11 Mayıs 2014'te düzenlenecek. Sınav sonuçları ise haziran ayında açıklanacak.

Ortak sınavların birinci gün oturumlarında saat 9.00'da Türkçe, saat 10.30'da matematik, saat 12.00'de din kültürü ve ahlak bilgisi sınavları yapılacak.

Sınavların ikinci gün oturumunda ise saat 9.00'da fen ve teknoloji, saat 10.30'da T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, saat 12.00'de yabancı dil sınavları yapılacak. Her sınav için 40'ar dakika süre verilecek.
Öğretmenler, sınavlarda kendi okullarından farklı bir okulda görevlendirilecek.

Parasız yatılılık ve bursluluk hakkından yararlanmak isteyen 8. sınıf öğrencileri ayrıca PYBS'ye girmeyecek, ortaöğretime yerleştirmeye esas puanı ile değerlendirilecek.

Merkezi sistem yerine getirilen 8. Sınıf MEB Merkezi Sistem Ortak Sınavı Konu Başlıkları
Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş olarak belirlenen yeni modelde tek Seviye Belirleme Sınavı (SBS) yerine öğrenciler 8. sınıfın her dönem 6 dersten birer kez olmak üzere yılda 12 sınava girecek.

Yeni sistemde Türkçe, matematik, fen ve teknoloji, TC inkılap Tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi olmak üzere 6 dersten ilk sınav Kasım ayının son haftasında yapılacak.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

GAzi üniversitesi taban puanı 2014 Üniversitelerin...
Üniversitelerin taban puanları 2014 Gazi Üniversitesi- ODTÜ- Akdeniz Üniversitesi taban puanları. Gazi Üniversitesi...

Haberi Oku