Ekonomi:
2 yıl erkene düşük maaş! Emeklilikte Yaşa Takılanlar varyasyonları

IMF'den borç almak için bazı şartları kabul eden Türkiye emekli edilmesi beklenen bir çok kişinin hakları ötelenmişti. Dönemin hükümeti ise bu talepleri mecruren kabul etmişti. Uzun süredir çeşitli eylemler yapan emeklilikte yaşa takılanlar grubu 1999 ile 2013'ü karşılaştırdı. AK Parti iktidarına çağrıda bulunan emeklilikte yaşa takılanlar artık emekli dilmek istediklerini söylediler.

Emeklilikte yaşa takılanlar platformu: "artık dönem değişti. Türkiye'nin ekonomisi düzeldi. 1999 kriznin en büyük faturasını en fazla biz ödedik. Bizden kesilen paralar ile devlet memurlarının maaşları ödendi. Hakkımız nerede. IMF'nin yaptığı bi uygulamadan sonra araan çok zaman geçti. Yıllardır Türkiye'nin ekonumisi iyiye doğru gidiyor. O helde biz neden emekli olamıyoruz. Emeklilkte Yaşa Takılanlar diye bir mağdur kesim varsa bu IMF'nin suçudur. Basında yer alan haberlerde IMF'nin dayattığı uygulamaların bir bir kaldırıldığını gördük. Fakat bizim ile ilgili yapılan çalışmalardan iyi  sonuçlar çıkmadı. IMF'nin en büyük mağduru biziz. Emeklilikte yaşa takılanlara artık hakları verilmelidir. IMF'nin en büyük izi biziz. Çalışma bakanımıza sesleniyoruz lütfen çalışmalarınızı hızlandırın ve bizi emekli edin" dedi.

Finlandiya'da uygulanan formül konulşuluyor: Emeklilkte Yaşa Takılanlar arasında emekliliğine 2 yıl kalan kişilerin şimdiden emekli edilmesi ve düşük maaş almaları söz konusu oldu. Bazı Emeklilikte yaşa takılanlar bu teklife sıcak bakmazken kimileri de kabul etti. Yaş Mağdurlarının gözü bakanlıktan gelecek haberlerde.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Ünsal Ban: Bankacılık Sektörü Gayet İyi...
Prof.Dr.Ünsal BAN, kriz lobisinin son günlerde bankacılık sektörüyle ilgili iddialarını değerlendirerek,...

Haberi Oku