Ekonomi:
Asgari Ücret Belli oldu mu?... Asgari Ücret Ne kadar olacak?

Asgari ücretle çalışanlar sabırsızlıkla asgari ücrete yapılacak zammın açıklanmasını bekliyor. Asgari ücrete yapılacak zam bugün belli olacak.Geçen yıl, asgari ücret yılın ilk 6 ayı için yüzde 5.91, ikinci 6 ay için yüzde 6.09 oranında artırılmış ve yıllık artış oranı ise yüzde 12.37 olmuştu.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 4. toplantısını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda yapacak. İşçileri Türk-İş, işvereni TİSK'in temsil ettiği komisyonda hükümetten de 5 üye bulunuyor.

Hükümetin 2013 yılı ekonomi programına göre asgari ücrette yüzde 3+3 artış yapılması öngörülüyor. İşçiler, asgari ücretin belirlenmesinde en düşük devlet memuru aylığının göz önüne alınmasını istiyor.
 
İşveren ise 'Asgari ücretin brüt olarak artırılmasından ziyade, vergi ve sigorta prim yüklerinin azaltılarak çalışanın eline geçen net ücrette artış sağlanmalıdır' mesajını veriyor.
 
Asgari ücret, halen 16 yaşından büyük bekar bir işçi için net 739 lira 79 kuruş olarak uygulanıyor.

"Asgari ücret 1.025 lira olsun"
 
Türk-İş Eğitim Genel Sekreteri ve Asgari Ücret Tespit Komisyonu Temsilcisi Ramazan Ağar, TÜİK verileri doğrultusunda asgari ücretin net 1.025 liranın üzerinde olmasını istediklerini belirterek, daha düşük zam oranlarını kabul etmeyeceklerini söyledi.
 
Ağar, "Hükümet ilk ve ikinci 6 ay için yüzde 3 düşünüyor. Ancak biz bunu tartışmayı dahi düşünmüyoruz. TÜİK'in açıklamış olduğu net bin 25 liralık ücret bizim talebimizdir. Ağır işçi için aylık gereken harcamaları bin 25 liraya tekabül ediyor. Biz de bin 25 liranın üzerinde bir asgari ücret istiyoruz" diye konuştu.
 
2013 asgari ücret zam miktarları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından oluşturulan Asgari Ücret Tespit Komisyonu aracılığıyla yapılan çalışmalar sonucunda belirlenmektedir. Her yıl olduğu gibi 2013 yılı asgari ücret zam miktarları da yine ilk 6 aylık ve ikinci 6 aylık olacak şekilde ilgili komisyonca belirlenmektedir. Asgari ücret 2013 ne kadar soruları da yeni yılda en çok merak edilen konuların başında gelmektedir.
 
Türk-İş halen 739.79 TL olan net asgari ücretin 1.025 TL olmasını ve ayrıca enflasyon zammı eklenmesini talep ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, işçiler adına Türk-iş ve işçi işverenleri adına TİSK'in beşer temsilcisinden oluşan komisyon, eşitlik halinde Çalışma Bakanı'nın tespit ettiği komisyon başkanının oyu çoğunluk sağlayıcı şekilde karar veriyor.
 
Türk-İş yetkilileri, komisyonun ikinci toplantısında, talepleri üzerine TÜİK'ten asgari geçim şartları tespiti istediklerini, TÜİK'in yetişkin işçiler için işkolları bazında farklılaştırarak komisyona tespitlerini sunduğunu belirttiler.
 
Bir sendika yetkilisi, "TÜİK; kasım ayı fiyatlarıyla, yetişkin bir işçinin geçinebilmesi için eline geçmesi gereken net ücretleri komisyona sundu. Hafif sektörler için 860 lira, orta sektörler için 918 lira ve ağır sektörler için 1.025 lira tespit etmişler" dedi. Yetkili, "Bu yönde bir talep olmamasına rağmen işkolları bazında üç ücret sunmuşlar; ancak asgari geçim şartlarının sektörel bazda farklılaştırılması mantıken kabul edilebilir değil" dedi.
Ekim ayında yayımlanan, 2013 yılı Programı'nın Uygulanması Koordinasyonu ve İzlenmesine Dair Bakanlar Kurulu Kararı'nda, asgari ücretin 2013 yılı Ocak-temmuz aylarında yüzde 3'er oranında, devredilen SSK ve devredilen Bağ-Kur emekli aylıklarının ise bir önceki altı aylık enflasyon tahminine göre ocak ve temmuz aylarında sırasıyla yüzde 5.32 ve yüzde 2.34 artırılmasının öngörüldüğü bilgisi yer aldı.
 
Aynı yetkili, geçen senenin programında da hükümetin yüzde 3+3 oranında artış öngördüğünü; ancak yüzde 6+6 artış yapıldığını hatırlattı ve "O zaman da bunu yeterli görmemiş; sadece artışın kamuoyundaki beklentilerin üzerinde olduğunu söylemiştik. Yüzde 3+3 kabul edilebilir değil; hele TİSK'in talebi söz konusu bile olamaz" dedi. TİSK, 2013 yılı için asgari ücrete yüzde 3+2.3 oranında zam yapılmasını istiyor. Geçen yılın ilk altı ayı için yüzde 5.91, ikinci altı ayı için yüzde 6.09 artırılan asgari ücret, 16 yaşından büyük bekar işçi için brüt 940.50 lira, net 739.79 lira olarak uygulanıyor. Asgari ücret, 16 yaşından küçüklerde brüt 805.50 lira, net 643.14 lira seviyesinde.
 
Asgari Ücret Tespit Komisyonu, bugün  toplanacak. Toplantıda, yeni asgari ücretin açıklanması bekleniyor. Hükümet asgari ücretin yüzde 3 3 oranında artırılmasını öngörürken, TİSK asgari ücrete yüzde 3 2,3 oranında zam yapılmasını istiyor.
 
 
 
Anahtar Kelimeler
Asgari ücretZam Haber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

New York borsaları geriledi
WASHINGTON (AA) - New York borsasında endeksler, ISM imalat sanayi endeksinin beklentilerin altında kalmasıyla günü yüzde...

Haberi Oku