Bugün

14 °C

Yarın

18 °C
26.12.2012 00:00:00

Asgari ücret ne kadar olacak? 2013

Asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücrete ne kadar zam yapılacak? Asgari ücret ne kadar olacağı ne zaman belli olacak? Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun gelecek yılın asgari ücretini belirlemek içinbugün toplanacak. Asgari ücretle çalışanlar asgari ücretin ne kadar olacağını sabırsızlıkla bekliyor.
Asgari ücret ne kadar olacak? 2013

 

Asgari ücret zammının bugün Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenmesi bekleniyor. Asgari ücret tespit komisyonu, 2013 asgari ücretin ne kadar olacağını tespit edecek. Hükümet asgari ücretin yüzde 3 3 oranında artırılmasını öngörürken, TİSK asgari ücrete yüzde 3 2,3 oranında zam yapılmasını istiyor.   
 
TALEP EDİLEN ASGARİ ÜCRET MİKTAR NE KADAR?
 
Türk-İş halen 739.79 TL olan net asgari ücretin 1.025 TL olmasını ve ayrıca enflasyon zammı eklenmesini talep ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, işçiler adına Türk-iş ve işçi işverenleri adına TİSK’in beşer temsilcisinden oluşan komisyon, eşitlik halinde Çalışma Bakanı’nın tespit ettiği komisyon başkanının oyu çoğunluk sağlayıcı şekilde karar veriyor.
 
Türk-İş yetkilileri, komisyonun ikinci toplantısında, talepleri üzerine TÜİK’ten asgari geçim şartları tespiti istediklerini, TÜİK’in yetişkin işçiler için işkolları bazında farklılaştırarak komisyona tespitlerini sunduğunu belirttiler.
 
Bir sendika yetkilisi, "TÜİK; kasım ayı fiyatlarıyla, yetişkin bir işçinin geçinebilmesi için eline geçmesi gereken net ücretleri komisyona sundu. Hafif sektörler için 860 lira, orta sektörler için 918 lira ve ağır sektörler için 1.025 lira tespit etmişler" dedi. Yetkili, "Bu yönde bir talep olmamasına rağmen işkolları bazında üç ücret sunmuşlar; ancak asgari geçim şartlarının sektörel bazda farklılaştırılması mantıken kabul edilebilir değil" dedi.
 
Ekim ayında yayımlanan, 2013 yılı Programı’nın Uygulanması Koordinasyonu ve İzlenmesine Dair Bakanlar Kurulu Kararı’nda, asgari ücretin 2013 yılı Ocak-temmuz aylarında yüzde 3’er oranında, devredilen SSK ve devredilen Bağ-Kuremekli aylıklarının ise bir önceki altı aylık enflasyon tahminine göre ocak ve temmuz aylarında sırasıyla yüzde 5.32 ve yüzde 2.34 artırılmasının öngörüldüğü bilgisi yer aldı.
 
Aynı yetkili, geçen senenin programında da hükümetin yüzde 3+3 oranında artış öngördüğünü; ancak yüzde 6+6 artış yapıldığını hatırlattı ve "O zaman da bunu yeterli görmemiş; sadece artışın kamuoyundaki beklentilerin üzerinde olduğunu söylemiştik. Yüzde 3+3 kabul edilebilir değil; hele TİSK’in talebi söz konusu bile olamaz" dedi. TİSK, 2013 yılı için asgari ücrete yüzde 3+2.3 oranında zam yapılmasını istiyor. Geçen yılın ilk altı ayı için yüzde 5.91, ikinci altı ayı için yüzde 6.09 artırılan asgari ücret, 16 yaşından büyük bekar işçi için brüt 940.50 lira, net 739.79 lira olarak uygulanıyor. Asgari ücret, 16 yaşından küçüklerde brüt 805.50 lira, net 643.14 lira seviyesinde.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Açıklamalarda Bulundu!
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, asgari ücretliden elde edilecek vergi gelirinin maaşlara yansıyacağını söyledi. 5 milyon asgari işçiyi ilgilendiren bu haber ek zamla birlikte işçinin maaşına yıllık 2 bin 400 lira fazla yansıyacak. "750 lira ile geçinmenin ne demek olduğunu iyi bilirim" diyen Çelik, asgari ücretle çalışanlara müjde verdi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, asgari ücretten verginin kalkması ile ortaya çıkacak 200 liralık farkın işçide kalacağını söyledi. Böylece asgari ücretliden elde edilen 6.6 milyarlık vergi çalışanların cebine gidecek.
AK Parti, CHP, MHP ve BDP, dar gelirlinin mağduriyetini gidermek için Anayasa'nın sosyal güvenlik ve adil ücret maddesine "Asgari ücretten vergi alınamaz" şartını getirdi. Böylece uzun yıllardır tartışma konusu olan asgari ücretten 200 liralık verginin kalkması konusunda, ilk kez somut bir adım atıldı.
Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun bu çalışmasına hükümet de destek verdi. İşçinin yanında olduğunu vurgulayan Bakan Çelik, bir işçinin 750 lira ile geçinmesinin ne demek olduğunu çok iyi bildiğini ifade etti.
İşçi ve işveren ne istiyor?
Türk-İş, yapılacak çalışmalarda anayasada yer alan "geçim şartları" yaklaşımının dikkate alınmasını, işçinin ailesiyle günün ekonomik ve sosyal koşullarına göre insanca yaşamasını mümkün kılacak bir tutarın esas olmasını talep ediyor.
TÜİK'in belirlediği asgari ücret tutarının pazarlık konusu edilmesinin doğru olmayacağını vurgulayan Türk-İş, net asgari ücretin tespitinde TÜİK tarafından bilimsel esaslarla belirlenen net bin 25 liranın baz alınmasını ve bunun üzerine enflasyon oranında zam yapılmasını talep ediyor.
2013 yılı enflasyon hedefinin yüzde 5,3 olduğuna dikkat çeken TİSK ise asgari ücrete yüzde 3 2,3 oranında zam yapılmasını istiyor.
Asgari ücretten vergi alınamaz
Anayasa'nın "İş güvenliği ve adil ücret hakkı" bölümünde" yapılan düzenleme ile "Asgari ücretten vergi alınmaz" hükmü yeni anayasa metnine girdi. İşte, mutabakata varılan fıkra şöyle: "Herkes çalışma, dinlenme, insan onur ve haysiyetine uygun yaşam sürdürmesini sağlayacak düzeyde bir adil ücret hakkına sahiptir. Asgari ücretin tespitinde çalışanların geçim şartları ile ekonomik durumu gözönünde bulundurulur. Asgari ücretten vergi alınamaz."
ETİKETLER
» Okuyucu Yorumları
Güvenlik Kodu
» AA SON DAKİKA

Foto Galeri
Video Galeri
GAZETE MANŞETLERİ
ARKADAŞIMA GÖNDER
Adım Soyadım (*)

E-posta Adresleri


";" ile ayırarak birden fazla kişiye gönderebilirsiniz.
Yazacağınız e-posta adresleri başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Notum