Ekonomi:
Asgari ücret zam oranı ne kadar? 2014 net asgari ücret maaşı, brüt

Asgari ücret toplantısının bugün yapılması beklenirken, dün yapılan toplantıda sürpriz kararlar alındı. 16 yaş ayrımının ortadan kaldırılmasına yönelik karar alınan asgari ücret toplantısı sonrasın net maaş zammı da belli oldu. Asgari ücret zam oranı henüz belli olmadı. Geçen yıl totalde yüzde 8.61 olan zam, bakalım 2014 yılında ne kadar olacak? Her yıl Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda büyük fırtınalar koparan ve yapılan pek çok toplantı sonucunda belli olan asgari ücret zam oranı son merhalesine girdi. Yarın yapılacak olan son asgari ücret toplantısı sonrası net zam belli olacak. 

Asgari ücrette sürpriz karar


Asgari Ücret Tespit Komisyonunun dördüncü toplantısı sona erdi. Toplantıda, asgari ücretteki 16 yaş ayrımının kaldırılması kararlaştırıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder başkanlığındaki dördüncü toplantıya, işçi ve işveren temsilcileri ile komisyonun diğer üyeleri katıldı.

Toplantıda, Türk-İş'in gündeme getirdiği 16 yaşını doldurmamış işçiler için ayrı olarak belirlenen asgari ücretin kaldırılması teklifi görüşüldü. Komisyon, 2014'te geçerli olacak asgari ücretin belirlenmesi için 30 Aralık Pazartesi günü tekrar toplanma kararı verdi.


KOMİSYON 16 YAŞ AYRIMINI OYLADI

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, 16 yaşını doldurmamış işçiler için ayrı olarak belirlenen asgari ücretin kaldırılmasının ayrıntılı olarak görüşüldüğünü söyledi. Asgari ücret konusunda mevcut durumun "16 yaşını dolduranlar" ve "16 yaşını doldurmayanlar" olarak farklı belirlendiğini belirten Irgat, "Asgari ücretin tek olmasını istiyoruz. Bugünkü toplantıda bu talebimizi görüştük. Yapılan oylamada 16 yaş ayrımının kaldırılması kararlaştırıldı" diye konuştu.


GEÇERLİ ASGARİ ÜCRET 804 LİRA

Asgari ücret, halen 16 yaşından büyük bekar bir işçi için brüt bin 21 lira 50 kuruş, net 803 lira 68 kuruş olarak uygulanıyor.

16 yaşından küçükler için brüt 877 lira 50 kuruş net 700 lira 73 kuruş olan asgari ücret, kapıcılar için ise brüt bin 21 lira 50 kuruş, net 868 lira 27 kuruş düzeyinde bulunuyor.

Asgari ücretten 16 yaşından büyük işçiler için 217 lira 82 kuruş, 16 yaşından küçük işçiler için 176 lira 77 kuruş, kapıcılar için ise 153 lira 23 kuruş kesinti yapılıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti 16 yaşından büyük işçiler için bin 190 lira 5 kuruş, 16 yaşından küçük işçiler için bin 22 lira 29 kuruş, kapıcılar içinse bin 190 lira 5 kuruşu buluyor.


2013 İÇİN ARTIŞ YÜZDE 4,1+4,4 OLMUŞTU

Geçen yıl, asgari ücret yılın ilk 6 ayı için yüzde 4,1, ikinci 6 ay içinse yüzde 4,4 artırılmıştı. Asgari ücrette 2013'teki ortalama artış ise yüzde 8,61 olmuştu.



Asgari ücret zam oranı bir hayli merak edilirken, sürekli bir şekilde bin TL bile almayan çalışanlar, yılbaşında maaşlarının ne kadar zamlanacağını merak ediyor. Aralık ayı boyunca 3. toplantısını 27 Aralık'ta yapacak olan Bakan Faruk Çelik, son asgari ücret zam oranını belirleyecek. Şuan için bakanlığın sitesinde haberimizde yer alan rakamlar söz konusu. Asgari ücret zam oranı belki de en acıklı zam haberlerinden biri, zira çok düşük bir maaş olan asgari ücrete ne kadar zam oranı verilse de, düşük bir rakam ortaya çıkıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın resmi sitesinde açıklandığına göre, asgari ücrete işte bu kadar yılbaşı zammı yapılacak. Totalde yüzde 8.5.


FARUK ÇELİK AÇIKLAMASI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ''Asgari ücret yılın ilk 6 ayı için yüzde 4,1, ikinci 6 ay içinse yüzde 4,4 artırılmıştır. Asgari ücrette 2013 yılındaki ortalama artış yüzdesi ise yüzde 8,61 olmuştur'' dedi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısının ardından açıklama yapan Bakan Çelik, Asgari Ücret Tespit Komsiyonu'nun çalışmalarını tamamladığını söyledi.
Asgari ücretin işçilere daha az ücret verilmesini yasaklayan ve birçok ülkede uygulanan önemli bir sosyal politika aracı olduğuna işaret eden Çelik, asgari ücret miktarının belirlenmesinde çalışanların geçim şartları ile ülkenin ekonomik durumunun göz önünde bulundurulmak zorunda olduğunu belirtti. 
Komisyonun ilgili kurumlardan 2012 yılında gerçekleşen ve 2013 yılında hedeflenen ekonomik durumla ilgili raporlar aldığını ve incelediğini anlatan Çelik, 2013 yılında hedeflenen enflasyon oranının yüzde 5,2, büyüme oranın ise yüzde 4 olarak belirlendiğini ifade etti. Çelik, 2013-2015 yıllarını kapsayan orta vadeli program döneminde 1,5 milyon yeni istihdam oluşturulmasının hedeflendiğini vurguladı. 

Asgari ücretin son 10 yılda kümülatif olarak yüzde 301 artırıldığına dikkati çeken Çelik, asgari ücretteki reel artışın ise yüzde 65 olduğunu dile getirdi.
10 yıllık dönem içinde tüm çalışanların enflasyona ezdirilmediğini bildiren Çelik, enflasyonun çok üzerinde artışlar gerçekleştirildiğini kaydetti. Yeni istihdam imkanlarını artırmak, işsizlik konusunda yakalanan başarının sürdürülmesini sağlamak, asgari ücretle çalışan işçilerimizi enflasyon karşısında korumak için gerekli değerlendirmeler yapıldığını anlatan Çelik, şöyle devam etti: 

''2013 yılında ülkemizde 16 yaşından büyükler için uygulanacak asgari ücret miktarı oy çokluğu ile belirlenmiştir. Buna göre, aylık brüt asgari ücret 940 TL'den ilk 6 ay için 978,60 TL'ye, ikinci altı ay içinse bin 21,50 TL'ye yükseltilmiştir. Aylık net asgari ücret ise 739,79 TL'den 774 TL'ye, ikinci 6 ay içinse 804,70 TL'ye yükseltilmiştir. Böylelikle asgari ücret yılın ilk 6 ayı için yüzde 4,1, ikinci 6 ay içinse yüzde 4,4 artırılmıştır. Asgari ücrette 2013 yılındaki ortalama artış yüzdesi ise yüzde 8,61 olmuştur.''

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ''Sayın Başbakanımız da programda öngörülenin üzerinde bir artış konusunda görüşmemizde bize gerekli talimatları verdi. Yani 3 artı 3'e sadık kalmama konusunda hükümetin bir iradesi olduğunu söyleyebilirim'' dedi.
Bakan Çelik, Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. 
Komisyon üyelerine çalışmalarından dolayı teşekkür eden Çelik, belirlenen asgari ücretin çalışanlar ve işverenlere hayırlı olmasını diledi.
Çelik, bir gazetecinin asgari ücretin oy çokluğu ile alındığını hatırlatması üzerine, ''İşçi kesimi, daha yüksek talepte bulundu. Aslında işveren kesiminin de bu konuda farklı talepleri var ama gelebildiğimiz nokta oy çokluğu noktası'' dedi. 

Çelik, ''Bu süreçte Başbakan ile görüşmeniz oldu mu?'' sorusunu yanıtlarken, Hükümet programında asgari ücret artışının 3 artı 3 olarak öngörüldüğünü hatırlattı. Çelik, ''Bu konularda gerek asgari ücret tespitinde, gerek çalışanlara bakışta Sayın Başbakanımızın olayları nasıl ele aldığını, az önce enflasyona karşı ezdirilmeyen ücretliler tablosunda gördüğünüz gibi, Sayın Başbakanımız da programda öngörülenin üzerinde bir artış konusunda görüşmemizde bize gerekli talimatları verdi. Yani 3 artı 3'e sadık  kalmama konusunda hükümetin bir iradesi olduğunu söyleyebilirim'' diye konuştu. 

''Bu, bir asgari ücrettir, taban ücrettir''

Dünyada ücretlerin dondurulduğu, piyasaların daraldığı ve binbir tür rekabet oyunlarının oynandığı bir süreç yaşandığını anlatan Çelik, ''Türkiye çok şükür bu coğrafyada her alanda olumlu adımlar atmaya devam ediyor'' dedi. 

Geçen yıl asgari ücret belirlenirken de enflasyonun tartışma konusu olduğunu ifade eden Çelik, şöyle konuştu: 
''Büyük ihtimalle geçen yılın nihai rakamının 6'nın üzerinde gerçekleştiğiydi. Ama geçen yıl, 12,37'lik bir asgari ücret gerçekleşmiş idi. Bu yıl da 5,2 düzeyinde bir enflasyon gerçekleşme oranı hedeflendi. Biz, 8,61 düzeyinde bir asgari ücret artışını şu anda gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Asgari ücret yeterli mi tartışmaları çok yapılıyor. Bu, bir asgari ücrettir, taban ücrettir. Bunun altında bir ücret işçiye teklif edilemez anlamını taşımaktadır. Bu yönüyle bir sosyal koruma aracı olarak bu oranın ve bu rakamın önemli olduğu inancı içindeyiz. Bunun üzerinde ücret olmaz anlamı taşımamaktadır. Bunu bir kere daha belirtmek istiyorum.''

Asgari ücrete yeni yılda ne kadar zam geleceğini mi merak ediyorsunuz? O halde 2014 yeni asgari ücret rakamlarına haberimizde erişebilirsiniz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın resmi sitesinden alınan son durum rakamlarına göre, işte yeni asgari ücret ve zam oranı... Asgari ücrette son durum ne oldu? Son yapılan görüşmeler sonrasında, asgari ücret zam toplantılarının 2. si de sona erdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın resmi sitesinden alınan habere göre, asgari ücrete yeni yılda zam oranları şöyle...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının resmi sitesinde, son asgari ücret zammı hakkında Bakan Faruk çelik'in açıklaması yer alıyor. Buna göre, 2014 yılı asgari ücret, ilk 6 ayda yüzde 4.1, ikinci ayda da yüzde 4.4 olmak üzere totalde yüzde 8.5'lik bir artış yaşayacak. İşte asgari ücret zam oranı Spothaber.com'da.

Asgari ücret fiyatlarında son durum ne oldu derseniz, sizler için özellikle yılbaşı zamları ile daha da merak edilen o rakamları açıklıyoruz. Bu sene 2014 yılı Ocak ayında asgari ücrete de zam yapılacak, ancak henüz 2 toplantı daha var. Ardından asgari ücret son durum belli olacak.

Bu sene 2014 yılbaşında asgari ücretliler ne kadar zam alacak. Zaten az bir maaşları olan asgari ücret çalışanları, maaşlarına yapılacak olan zammı merakla beklerken, Bakan Çelik bu iş için 3 toplantı düzenleyecek. İlki geride kaldı. Diğer ikisi de gerçekleştirilince yapılacak olan asgari ücret zammı belli olacak.

Türk-İş: 1.600 TL olsun

Peki, bu artışlar yeterli olur mu? Aslında çok net olarak olmayacağı belli. Cuma günü yapılan ilk toplantıda Türk-İş tarafı asgari ücretin en az 1.600 TL olmasını istedi. Bu rakama ulaşılması çok zor. Eğer asgari ücret kriterleri tam olarak uygulansa çıkacak rakam bu olur. Ne var ki şu andaki kamu maliyesi tablosuna göre bu rakam imkân dâhilinde değil.
Asgari ücret, asgari ücret tespit komisyonunun çalışmaları sonrasında belirleniyor. Belirlenen asgari ücret tüm işkollarını kapsıyor. Yani sanayide ayrı, hizmet sektöründe ayrı tarımda ayrı bir asgari ücret söz konusu değil.

‘Kalori’ ihtiyacına dikkat

Asgari ücret belirlenirken günlük kalori ihtiyacı, sosyal ve fizyolojik ihtiyaçlar üzerinden hareket edilmesi gerekiyor, bu ihtiyaçları gidermek için tüketilmesi gereken ürünler belirleniyor ve bu ürünlerin fiyatları üzerinden bir günlük ücret tespiti yapılıyor. Örneğin sinema bileti ve spor karşılaşması bileti de düşünülerek bir hesap yapılıyor. Bunun dışında kira bedelleri, ulaşım ve sağlık harcamaları da asgari ücret hesabında dikkate alınıyor. En azından mevzuat böyle.
Ancak biliyoruz ki, bu hüküm sadece yazılı kurallar olarak kalıyor, herhangi bir şey ifade etmiyor. Zaten ediyor olsaydı asgari ücret bugün olduğu seviyenin en az iki katı kadar olurdu. Asgari ücretlinin değil sinema bileti işten evine dönerken dolmuş parasını düşündüğü bir ortamda hukuk kurallarının koyduğu hesaplama hiçbir şey ifade etmiyor.
217 TL vergisi var, neti 803 TL

* Asgari ücret hesaplanırken çalışanın ailesi ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler göz önünde bulundurulmuyor. Oysaki gelişmiş ülkelerde hane halkı ihtiyaçları üzerinden hesaplamalar yapılıyor.
* 2013 yılının ikinci altı ayı için belirlenen brüt asgari ücret 1.021 TL.
* Ancak çalışanın eline geçen net asgari ücret 803 TL. Yani 217 TL vergi ve sigorta primlerine gitmiş durumda.
* Asgari ücretin yüzde 21’i vergi ve sigorta primlerine gidiyor ve çalışanın eline geçen para anlamını yitiriyor.
* Dolayısıyla işçi sendikalarının asgari ücretin yükseltilmesi ile birlikte asgari ücretin vergi dışı bırakılması veya vergi oranlarının düşürülmesi için de mücadele etmesi gerekiyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Ünsal Ban: Bankacılık Sektörü Gayet İyi...
Prof.Dr.Ünsal BAN, kriz lobisinin son günlerde bankacılık sektörüyle ilgili iddialarını değerlendirerek,...

Haberi Oku