Ekonomi:
Dolar kuru. Dolar fiyatları 20 Aralık 2013. Dolar tarihi yükselişte

Dolar fiyatları. Döviz kuru. Merkez Bankası döviz kuru 20 Aralık 2013.  Dolar fiyatları 20 Aralık 2013. Euro fiyatları. Dolar fiyatları artacak mı? Dolar fiyatları düşecek mi? Dolar fiyatları ne zaman yükselir? Merkez Bankası döviz kurları. Dolar son zamanlarda aldı başını gidiyor. Dolar tarihinin en yüksek fiyatını gördü 2 lirayı geçen  Dolar önümüzde ki günlerde daha da yükselecek gibi.

Dün yapılan FED toplantısının ardından açıklanan karar piyasaların yüzünü güldürmedi. ABD Merkez Bankası FED, aylık 85 milyar dolar olan tahvil alım programını 10 milyar dolar düşürdü. Karar sonrasında altın sürpriz bir şekilde yükselirken dolar TL karşısında sınırlı bir yükseliş gerçekleştirdi. Uzmanlara göre, kısa vadede bu karar doları çok yukarılara çekmeyecek ancak piyasalar açısından da yeni döneme girilecek.

DOLAR FİYATLARI 2.075'İ GÖRDÜ

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) dünkü parasal genişlemeyi azaltma kararının ardından küresel piyasalara paralel olarak yükselişe geçen dolar, bankalararası piyasada 2,0750 lira seviyesinden alıcı buluyor.
 

Fed'in dün akşam açıkladığı, her ay 85 milyar dolar olarak devam eden tahvil alım programının ocak ayından itibaren 10 milyar dolar azaltılacağı kararı ile küresel piyasalarda dolara olan talebin arttığı görülüyor. Avro/dolar paritesi kararın ardından 1,38 seviyelerinden sert bir şekilde düşerek 1,3650'ye gerilerken, gelişmekte olan ülke para birimlerinin dolar karşısındaki kayıplarının daha yüksek olması dikkati çekiyor.

FED kararının açıklanmasının ardından uluslararası piyasada işlem gören dolar/TL paritesi 2,0640 seviyesine kadar yükseldikten sonra bugün yurt içinde bankalararası piyasada güne 2,0540 seviyelerinde dengeli bir şekilde başlamıştı. Ardından küresel piyasalarda dolara olan talebin artmasıyla yükselişle geçen dolar/TL paritesi 2,0750 seviyesine kadar yükseldi. Dolar/TL paritesinde  tarihi zirve 5 Eylül'de gördüğü 2,0839 seviyesinde bulunuyor. 

Avronun da tarihi zirvesine yakın 2,8360 seviyesine yükselmesiyle döviz sepetinin 2,4550 ile rekor seviyesine ulaştığını ifade eden analistler, Fed sonrası doların diğer para birimleri ve emtialar karşısında hızlı yükseldiğini, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin de yüzde 2,93'e yükseldiğine dikkati çekiyor. Bu çalkantının kısa süre içinde dengelenmesini bekleyen analistler, bununla birlikte ABD verilerine paralel olarak dalgalı seyrin devam edeceğini kaydediyor.

ABD Merkez Bankası Fed tahvil alım programını 10 milyar dolar düşürdü. Fed aylık 85 milyar dolar tahvil alımı uyguluyordu. Böylece Eylül 2012'de başlayan üçüncü parasal genişleme döneminde Fed ilk kez tahvil alımında azaltıma gitti. Fed 75 milyar dolarlık tahvil alımı ile yola devam edecek.

Piyasalarda uzmanlar ağırlıklı olarak Fed'in tahvil alımına aynen devam edeceğini düşünüyordu. Ancak son aylarda Amerikan işgücü ve konut piyasasında güçlenmeye yönelik veriler üzerine Fed'in tahvil alımı azaltımına yakında başlayacağı düşüncesi de ağırlık kazanmıştı.

dolar fiyatları (3)

ALTIN ŞAŞIRTTI, DOLARDA KORKULAN OLMADI

Fed tahvil alımı azaltmasına rağmen piyasalarda büyük hareketlilikler görülmedi. Amerikan doları uluslararası piyasalarda TL karşısında sadece yüzde 0.50 değer kazanarak 2.0458 TL'ye yükseldi. Karar ilk açıklandıktan hemen sonra ise 2.05 TL'yi ancak geçebildi. Fed'in tahvil alımını azaltmasının en çok altını etkileyeceği düşünülüyordu. Altın cephesinde de kararın ardından yatay bir seyir görüldü. Altın günlük yüzde 0.40 artışla 1235 dolara yükseldi. Fed'in tahvil azaltımı kararı vermesi halinde Amerikan borsalarının da düşmesi bekleniyordu. Ancak 10 milyar dolarlık azaltıma rağmen Dow Jones yüzde 0.79 yükselişle 16 bin puanı geçti. S&P 500 de yüzde 0.45 arttı. Uzmanlar Fed'in tahvil alımı kararına rağmen piyasalarda fazla dalgalanma yaşanmamasını piyasaların bu senaryoyu önce fiyatlamasına bağladı.

dolar fiyatları (1)

DOLAR KURU KISA SÜRELİĞİNE ARTABİLİR

Peki bu karar Türkiye'de piyasalara nasıl bir etkide bulunacak. Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Erhan Aslanoğlu Türkiye'de iç dinamiklerden kaynaklanan gelişmeler dışarıda tutulduğunda bu Fed kararıyla daha kötüye gidiş olmayacağı görüşünde. Piyasaların yeni bir beklenti sürecine gireceğini belirten Aslanoğlu "Bundan sonra önemli olan Fed'in Amerikan politika faizlerini artırmasıyla ilgili olacak. Fed bunun için uzun bir takvim veriyor. Tahvil alımı 10'ar milyar dolar şeklinde kademeli bir şekilde azaltırsa bunun faizleri etkilemesi üzerinden dolar/TL kuruna yukarı yönlü etkisi olabilir. Ancak biizim Merkez Bankası güçlü politika duruşunu korursa bunun dolar kuru üzerinde etkisi de sınırlı olur. " Erhan Aslanoğlu yarın piyasalarda ise kur ve faiz yönünde yukarı yönlü hareket gelebileceğini ancak tekrar güne başlangıç seviyelerine döneceğini tahmin etti.

dolar fiyatları (2)

FED KARARI BORSAYI TEK BAŞINA KÖTÜ ETKİLEMEYECEK

Fed'in bu kararının siyasi gelişmelerle boğuşan borsayı nasıl etkileyeceği de merak konusu. Fed'in kararının beklenmedik bir karar olmadığını belirten Burgan Yatırım Başekonomisti Haluk Bürümcekçi Fed'in tahvil alımı azaltımının tek başına kısa vadede borsaya olumsuz etki yaratmasını beklemediğini söyledi. Bürümcekçi "Fed azaltımın hızını gelecek verilere bağlıyor. Tahmin olarak 2014'te ABD cephesinde faiz artışı öngörülmüyor. Bunlar tahvil azaltımı başlasa da kötü algılanmayacak gibi gözüküyor. Ancak bizim borsada bugün iç faktörlerden dolayı dip seviyelerden döndü. Bunun dışında Fed'in bu kararı tek başına kısa vadede borsada kötü etki yaratmayacaktır. Ancak önümüzdeki sene tahvil azaltımının miktarının yüksek olup olmayacağı gözlenmeye devam edecek. Buna bağlı olarak önümüzdeki sene piyasalarda hareketlenme görülebilir" dedi.

PARA ÇIKIŞLARINA YOL AÇMIŞTI

Fed'in Eylül 2012'den bu yana uyguladığı üçüncü parasal genişleme programı özellikle gelişmekte olan ülkeler ve Türkiye'ye yoğun sıcak para girişine yol açmıştı. Bu süreçte BİST 100 Mayıs ayında 93 bin 178 puanla rekor kırmıştı. Ancak 22 Mayıs'ta Fed Başkanı Ben Bernanke'nin parasal genişlemenin azaltılacağı, yüzde 6.5 işsizlik oranı ve yüzde 2 enflasyon hedeflerine ulaşıldığında ise faiz artırabileceğini açıklaması gelişmekte olan ülkeler ve Türkiye'den takip eden aylarda büyük para çıkışlarına yol açmıştı.
 

Fed dün akşam aldığı kararla aylık tahvil alımlarının miktarını 10 milyar dolar azaltarak 75 milyar dolara çekti ve ABD ekonomisine yıllardır verdiği benzeri görülmemiş desteği azaltmaya başladı. Fed uzun zamandır beklenen kararın olası sert etkilerini hafifletmek için faizlerin çok düşük seviyelerde daha önce açıkladığından da uzun kalacağının işaretini verdi.altin_19122013

Dolar/TL 2.06'nın üzerinde

Dün saat 16:50'de 2.0430/2.0434 seviyesinde olan dolar/TL, dün akşam kararın açıklanması ardından 6 Eylül'den bu yana en yüksek olan 2.0643'e kadar yükselirken, kurda yükseliş bugün de devam ediyor.

Dolar/TL 2.0640 seviyesinde işlem görüyor.

Güncel çeyrek altın fiyatı ise alış; 132,240 TL olup, satış 143,000 TL'den işlem görmektedir.

Güncel yarım altın fiyatı alış; 264,480 TL olup, satış ise 288,000 TL'dir.

Tam altının fiyatı ise alış; 524,950 TL olup, satışı ise 580,000 TL'den işlem görmektedir.

Amerikan Doları ise şuan itibari ile alış; 2,0350 TL olup, satış ise 2,0450 TL olarak geçmektedir.

Altın fiyatları artacak mı düşecek mi 19 Aralık 2013 ? Çeyrek Altın fiyatları ne olacak? Altın fiyatları yükselecek mi? Altın fiyatları ne olur? Altın fiyatları 2013 güncel Altın fiyatı ve tüm ayrıntı ve detayları spothaber.com adresinde. Altın ne zaman çıkacak? Altın ne zaman alınır? Altınamı yoksa dolaramı yatırım yapılmalı? Altın fiyatları ne zaman çıkar? Altın piyasasında ki dalgalanma ne zaman biter?

Çeyrek Altın bu ay yüzyılın düşüşünü yaşıyor. Tarihinde hiç bu kadar düşmeyen Çeyrek Altın eski günlerine çok uzak. Yaz aylarında 200 liraya kadar yükselen Çeyrek Altın 117 liraya düştü.
 

Altında tepkilerin 1.240 seviyeleri üzerinde tepki yönünde alımların kuvvetlendiğini görmekteyiz. Son iki günde özellikle 1.240 üzerinde tepki alımlarının anlam kazanacağı yönünde görüş bildirdik. Şu anki durumu analiz ettiğimizde 1.270 – 1.280 seviyesine yönelik hareketlerin oluşabileceği yönünde bir durum söz konusu. Burada 1.270 – 1.280 seviyesi önemli olmakla birlikte bu bölgenin üzerinde kalınması halinde ise 40-50 $`lık bir yukarı potansiyelimiz var.

Şu anda altında alım yönünde pozisyonlar 1.240 seviyesi aşağı yönlü kırılmadığı müddetçe korunabilir. Burada 1.270 – 1.280 bandını izleyeceğiz.

Çeyrek Altın fiyatları son günlerde ki siyasi karışıklardan ötürü Altın son zamanların ya en yüksek ramanı görecek yada düşüş yaşamaya devam edecek gibi. 

Kapalıçarşı'da 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 81,45 lira, Cumhuriyet Altınının satış fiyatı ise 546,00 lira oldu. İstanbul Kapalıçarşı'da bugün saat 13.30 itibarıyla 81,10 liradan alınan 24 Ayar Külçe Altın(Gr.) 81,45 liradan, 535,00 liradan alınan Cumhuriyet Ata Lira 546,00 liradan, 73,80 liradan alınan 22 Ayar Bilezik(Gr.) 79,30 liradan, 525,00 liradan alınan Lira (Tam) Ziynet 540,00 liradan, 262,00 liradan alınan Yarım Ziynet 274,00 liradan, 131,00 liradan alınan Çeyrek Ziynet ise 137,00 liradan satılıyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dolar, 6 ayın en yüksek seviyesini gördü
İSTANBUL (AA) - Haftanın ilk işlem gününde dolar/TL 2,2471'e çıkarak son altı ayın en yüksek seviyesini...

Haberi Oku