Ekonomi:
Emeklilikte Yaşa Takılanların sorunu bitmiyor. Erken Emeklilik 2013

 

Erken Emeklilik için son güncellemeler neler ? Milyonlarca vatandaşın beklediği erken emeklilik fırsatına son noktayı Maliye Bakanı Mehmet Şimşek koydu. Erken emeklilik hayal oldu, açıklama Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten geldi. Emeklilikte yaşa takılanlar son durum için 2013 Yılına ait artık emekli olmak istiyorum diyenler ve “Ne zaman emekli olurum?” Diyenlerin Umut kapısı olan emeklilik merakla beklediği düzenleme haberleri arka arkaya geliyor. İşte emekliliği yasaya takılanlar için yeni yasalarla ilgili son bilgiler.

 

Emeklilikte yaşa Takılanlar için önemli bir adım! Aşağıdaki “Emeklilik Hesaplama” sorgulama Formunu kullanabilirsiniz emeklilik hakkında son Durumunuzu anında öğrenebilirsiniz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı , 1999 yılından önce işe başlayanlardan prim gün sayısını doldurmasına rağmen kanunda öngörülen yaşı doldurmadığı için emekli olamayanlara yönelik çalışma başlattı. Buna göre yaş beklemeden biraz düşük maaşla emeklilik mümkün olacak.

 

Emeklilik için yaşa takılanlar 9 Nisan 2013 Son durum Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Açıklama yaptı.

 

Emeklilik haklarına yaklaşan mağdurlara Bakan Mehmet Çelik’ten üzücü haber geldi. Maliye Bakanı “Erken emeklilik çalışması söz konusu değil” dedi. Faruk Çelik ile görüşen Emeklilikte Yaşa Takılanlar grubunun düşük maaşla da olsa emekli edileceği konuşuluyordu. Yaş mağdurları İstanbul ve İzmir’de eylem yapmaya hazırlanıyor.

 

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “maaşlardan kesinti yapılarak, erken emekli olunması konusunda herhangi bir çalışmalarının olmadığını” söyledi.

 

Emeklilikte yaşa takılanların sorunları gündeme gelmeye devam ediyor. 1999′dan beri haklı itirazlarda bulunan, erken emeklilik hakkını almak için pek çok kez girişimde bulunan gruba bugün Mehmet Şimşek’ten kötü bir haber geldi. Erken emeklilikle ilgili gündemlerinde bir çalışma programı olmadığını belirten Bakan Şimşek, erken emeklilik hakkı bekleyenleri üzdü.

 

1999 yılında çıkarılan bir yasa ile çalışanların emekli olma şartları değiştirildi. Yasa ile 1999 yılından sonra işe girecek olanlar için, daha önce kadınlarda 38 olan emeklilik yaşı 58′e, erkeklerde 43 olan emeklilik yaşı da 60′a çıkarıldı. Aynı yasa ile SSK’ya tabi çalışanların emekliliği için gereken gün sayısı 7000′e çıkarıldı.

 

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Son Dakika Emeklilik Hesaplama

 

Emeklilikte yaşa Takılanlar için Bu tarihten önce işe girenler için 1976 yılına kadar geriye dönük olarak ‘Kademeli Yaş ve Gün Şartı’ getirildi. 5510 sayılı yasayla 30 Nisan 2008′den itibaren işe girenler için ise 65 yaş şartı getirildi. Böylece kademeli yaş düzenlemesi kapsamında prim gün sayısını doldurmasına rağmen yaş şartını tamamlayamadığı için emekli olamayan milyonlarca kişi ortaya çıktı. Türkiye Gazetesi’nde yer alan habere göre ‘emeklilikte yaşa takılanlar’ bir araya gelip sıkıntılarını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e anlattı.

 

Bu bilgiler ışığında bürokratlara çalışma yapma talimatı veren Çelik, sıkıntı hakkında şöyle konuştu: “1999 yılında 10 yıl çalışıp, ’10 yıl sonra ben emekli olacağım’ diye bekleyen vatandaşa diyelim ki 4 yıllık ilave bir süre geldi. Vatandaşlarımız, ‘bizim prim ve gün sayımız doldu’ diyor. Vatandaşımız, ‘Biz oyun oynarken kural değişti, bizim ne günahımız var’ diyor. Tabii ki bakıldığında haklı, kamu düzenleme yapabilir mi? Yapabilir. Ne yapılabilir, dünyadaki örnekleri nedir? Bir haksızlık var mı?

 

Var.

 

Kısmî emeklilik çerçevesinde değerlendirilebilir veya uzatılan süre dikkate alınarak maaş bağlanırken ona göre maaş bağlanılabilir. Tüm bu hesapları dikkate alarak, geleceğe dönük projeksiyonlar yaparak sistemi tahrip etmeden bir çözüm arayışı içerisindeyiz.” Çözümün ‘yaş beklemeden biraz düşük maaşla emeklilik’ şeklinde gerçekleşmesi halinde ilk etapta 500 bin kişinin emekli olması bekleniyor.

 

SGK Sorgulama Sistemi ile Sosyal Güvencemizi Takip edelim

 

SGK Sorgulama sistemi Günümüzde önemi büyük her çalışan SGK primlerim ödeniyor mu takip etmek ister. Yeni yasaların gelmiş olması ile beraber iş yerlerinde kaçak yollarla çalıştırılan ve yasal olmayan bir şekilde çalıştırılan insanların sosyal güvence yani SSK Hizmet Dökümü almak için ilgili hizmetlerinden yararlanması sağlanmıştır. Dolayısı ile bu alanda sizlerde dilerseniz aylık olarak ya da dönemin belli süreçlerde web sitemiz içeriği dahilinde var olan SGK Prim Günü Sorgulama işlemlerinizi yaparak çalışmakta olduğunuz firmanın ssk günlerinizi tam olarak yatırıp yatırmadığı konusunda inceleme yapabilirsiniz. Dolayısı ile bu alanda sizlerde verimli bir şekilde sonuçlar elde edebilir ve rahat bir şekilde çalışmalarınızı sürdürebilirsiniz. Aşağıdaki Tablo üzerindeki istenen bilgileri doldurduğunuzda SSK sorgulama işleminiz gerçekleşmiş olacaktır.

 

SGK Sorgulama Nasıl Yapılır?

 

Aşağıdaki ekran üzerinden SSK sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Neden SSK Sorgulama yapmalıyım diyorsanız. Günümüzde işverenler açısından da oldukça riskli bir durumdur sigortasız işçi çalıştırmak. Doğrudan para cezası ve hapis cezası ile yargılanma durumu söz konusu olduğundan dolayı bu ağır şartları hiçbir işveren kabul etmemektedir. Hâl böyle olunca mecburi olarak sosyal güvence işçilere yapılmaktadır lakin bu noktada da dikkat edilmesi gerekenlerden bir tanesi sigorta prim günlerinizin eksiksiz olarak yatırılıp yatırılmadığı dır Bunun takip işlemlerini sizlere web sitemiz içeriği dahilinde rahat bir şekilde sorgulama imkanı sağlıyoruz. Aylık olarak yatırılan tutarlar ile ilgili olarak takip işlemlerini yapabilirsiniz. Aynı zamanda da yıllık ya da geçmişe yönelik olarak yatırılmış olan ssk prim gün takibi işlemlerinizi yapabilirsiniz. Sizin için kullanışlı bir yapıya sahip olan bu web sitemiz içeriği dahilinde rahat bir şekilde ssk prim gün sorgulama imkanlarından yararlanabilir ve kendi durumunuzu, ailenizde kilerin ssk prim günlerini öğrenebilir ya da bu alanda merak ettiğiniz çevrenizdeki insanların SGK Sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz. Emeklilik Hesaplama için bu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

SGK Sorgulama

 

Sizlere alanında yılların vermiş olduğu bilgi birikim ve tecrübelerimiz ile beraber çok kısa bir zaman dilimi içinde verimli bir şekilde sonuçlar elde etmenizi sağlayacak olan bu web sitemiz içeriği dahilinde sgk hizmet dökümü sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz. Böylelikle emekliliğiniz için ne kadar zaman daha çalışmanız gerektiğini görebilir ve bu doğrultuda da dilerseniz bulunduğunuz şehrinizde yer alan sosyal güvenlik kurumuna giderek sitemiz içeriği dahilinde size sunuyor olduğumuz bilgilerin teyidini yaptırabilirsiniz. SGK Sorgulama için bu sayfamız Bire bir olarak hizmet sunuyor ve sizi sıra bekleme sıkıntısından kurtarıyoruz.

 

Emeklilik Sorgulama Tabloları ile Emeklilik Hesaplamaları nasıl yapılır? Ne zaman Emekli Olacağım ve Nasıl Emekli Olurum gibi sık sorulan soruların yanıtı bu sayfamız da ayrıntılı olarak anlatılacaktır. Alt kısımdaki Emeklilik Hesaplama sistemini kullanarak ne zaman emekli olacağınızı ve anında emeklilik sorgulama siteminden yararlanabilirsiniz ve Emeklilik Yaşınızı, Ne kadar Emekli Maaşı Alacağınızı ve Emeklilik Gününüzü kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

 

Ne zaman emekli olabilirim sorgulaması, Emeklilik Hizmet Dökümü sorgulama sayfamızda yukarıdaki Emeklilik hesabı Tablosunu kullanabilirsiniz ve daha detaylı ve kapsamlı bilgi almak için alt taraftaki Emeklilik Hesaplama Tablosundan yararlanabilirsiniz.

 

Emeklilik Sorgulama

 

SGK ve Bağkur, Emekli Sandığı Kurumlarından Ne zaman emekli olacaksınız Yaşınıza göre emeklilik hesabı yapabilirsiniz bunun için hemen aşağıdaki belirtilen tabloya bakabilirsiniz.

 

Emeklilik hizmeti yaş şartlarına göre

 

SGK ve Bağkur Emekli Sandığı Kurumlarından hangisine göre çalışmış olurlarsa olsunlar bu konuda Erkek Sigortalıların Tamamlanması gereken yaş, sigortalılık süresi ve prim gün sayısı aşağıdaki tablodan kontrol edebilirsiniz.

 

SGK ve Bağkur Emekli Sandığı Erkekler için

 

Emeklilik Gün sayıları nelerdir toplan gün sayıları nasıl belirlenir ne zaman emekli olacaklarını ve kaç günden emekli olacaklarını gösteren tablo aşağıdadır.

 

SGK’ya Göre Normal Şartlarda Nasıl emekli olurum Emekli Olacak Kadınlar için

 

Tahsis talebinde bulunan sigortalılar bu sayfamızda bahsi geçen konu hakkında “Emeklilik Takip Sistemi” programı sayesinde tahsis talep sürecini online olarak takip edebilecek, herhangi bir evrak eksikliğinde kendisine bilgi verilmesini beklemeden sürece müdahale edebilecek ve daha kısa sürede maaş bağlanmasına katkı sağlayabilecek.

 

Daha sonra buradaki bilgileri aşağıda vereceğimiz sayfaya girin, burada dikkat etmeniz gereken Kadın ve ya Erkek yerini işaretlemeniz,Doğum tarihi, işe ilk giriş tarihi ve toplam prim ödeme günü istenen bilgileri girmeniz dahilinde yukarıdaki sayfada ki anlatılan bölümleri eksiksiz tamamladığınızda emeklilik sorgusunu tamamlamış olacaksınız.

 

Eğer Bağ kurunuz veya Emekli sandığından gününüz varsa” Diğer Sandıklara Ait Gün Sayınız” bölümüne toplu şekilde giriniz. Bu Web adresimizden bu anlatılan işlemleri anında yapabilirsiniz.

 

SSK Gün Sorgulama 4A SGK Sigorta Hizmet Dökümü alma Sigortalı çalışanların Hizmet Dökümü alma sayfası

 

SSK Gün Sorgulama Bilindiği üzere Sosyal Sigortalar Kurumunun yaptığı düzenlemeler ile Yeni ismi ile (SGK) olmuştur açılımı Sosyal Güvenlik Kurumu SGK Gün sorgulama işlemi internet üzerinde yapılan tüm işlemler için e-devlet şifresi zorunlu hale getirilmişti. Fakat bu düzenleme tekrardan gözden geçirilerek, SSK gün sorgulama isimle işlemlerinde ki e-devlet şifresi zorunluluğu kaldırıldı. Yapılan bu düzenleme ile birlikte artık SSK gün sorgulama işlemi sadece vatandaşlık numarası kullanılarak yapılabilmektedir. SSK gün sorgulama işlemi TC kimlik no ile yapabilmek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz. Şifresiz SSK gün sorgulama işlemleri için gerekli olan bilgiler; TC kimlik numarası, nüfusa kayıtlı olduğunuz il, nüfus kağıdı cilt no ve doğum tarihi. Bu bilgiler ile birlikte aşağıdaki linki kullanarak sigorta gün sorgulamanızı rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

 

SGK Gün Sorgulama İşlemini Yaparken anlamadığınız bir durum olursa lütfen yorum yaparak bunu bildirin sormak istediğiniz ve danışmak istediğiniz “SGK Gün Sorgulama” hakkında görüşlerinizi ve düşüncelerinizi yorum yazarak bildirmeniz halinde SGK Uzmanlarımız bu konuda size aynı gün içinde Dönüş yapacaktır Yorum yapmaktan çekinmeyin Yorumlarınız ve Görüşleriniz bizim için değerlidir. SGK Soru ve Danışmanlık hizmetleri bilgilendirme amaçlıdır.

 

Pek çok işlemin gerçekleştirilebilmesi için zorunlu olan e-devlet şifresi sigorta gün sorgulama işlemi için artık gerekli olmayacak. Vatandaşlık numarası ile öğrenme yöntemi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yeniden aktif hale getirildi.

 

Sigortam ödeniyor mu? Çalıştığım günlerin primleri yatırılıyor mu? SGK Sigorta Hizmet Dökümü Alabilir miyim 4A SGK Gün Sayısı Sorgulama ekranı Aşağıdaki Ekrandaki bağlantıya Tıklayıp işleminizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

 

SSK Gün Sorgulama

 

Resim de ve Yazı içerisinde SGK Gün Sorgulama adresini verdim. Ancak bağlantı hakkında bilinmesi gerekenler şunlar:

 

Linkten, emekli aylık bilgisi, sigorta pirim gün sayısı öğrenme, hizmet dökümü alma ( 4A, 4B ), emekli aylık bilgisi (4A, 4B, 4C ), tescil kaydı tespiti ( 4A, 4B, 4C ), emekli aylığı kesintisi ( 4 C ), işgörmezlik ödeme (4A, 4B ), sağlık provizyon sorgulama, “SGK Gün Sorgulama” sayfamızda sigorta başlangıç ve bitiş tarihleri “SGK işe Giriş” bilgisi işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz..

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

65 ülkenin büyükelçisinin Mardin'de...
DENİZLİ (AA) - Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili ve Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Süleyman...

Haberi Oku