Bugün

19 °C

Yarın

19 °C
02.05.2013 00:00:00

Erken Emeklilik 2013 Faruk Çelik'ten açıklama! Emeklilik'te son durum?

Erken Emeklilik 2013 sorunu gündemden düşmek bilmiyor. Bakan Faruk Çelik Emekliliğin zor bir konu olduğunu ve üstünde çalışmaların devam ettiğini söyledi. Erken Emeklilik 2013 için bekleyen vatandaşlara müjdeli haber gelmedi. 5 Milyon Emekli mağdur yaşa takılmış durumda Son durum detaylar haberimizde saklı. Erken Emeklilik 2013 hayal mi olacak? Faruk Çelik'ten Erken Emeklilik açıklaması.
Erken Emeklilik 2013 Faruk Çelik'ten açıklama! Emeklilik'te son durum?

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 2013 erken emeklilik hakkında 5 milyon kişiyi ilgilendiren açıklamalarda bulundu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 2013 erken emeklilik hakkında 5 milyon kişiyi ilgilendiren açıklamalarda bulundu.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, AK Parti Genel Merkezi Teşkilat Başkanlığı tarafından Nevşehir ve Kırşehir il örgütlerinin yönetim kademesindeki yöneticilerine yönelik Kozaklı ilçesinde düzenlenen hizmet içi eğitim programına katıldı.

 

"ERKEN EMEKLİLİK ÇOK ZOR BİR KONU"

 

Erken emeklilik ile ilgili bir soru üzerine ise Çelik şöyle konuştu: "Bu medya tarafından, yani fil misali neresini tutarsanız, ordan alınıp değerlendirilmeye çalışılıyor, bu doğru değil. Türkiye'de yaklaşık 10 milyon emekli var. Bu bahse konu, yaşa takılanlar diye ifade edilen kesimler ise 2000 yılından önce SSK'lı olarak işe başlayan 5 milyon insan. Bu vatandaşlar ile ilgili o günün hükümeti olan DSP, MHP ve ANAP üçlü koalisyon hükümeti, bir gece yarısı yasa değişikliği ile oyunun kuralını değiştiriyor ve sabah yatağından kalkan vatandaş, 10 yıl sonra emekli olacağını beklerken, emeklilik süresinin 15 yıla çıktığını görüyor. Şimdi vatandaş bu oyunun kuralını niye ortadan değiştirdiniz diye serzenişte bulunuyor. Bu vatandaşları biz dinledik, neden böyle bir kararı devlet almış. Gerçekten devleti duvara toslatmışlar. Çıkış yolu, kapısı kalmamış, böyle bir karar alınmış. Bize bazı alternatif çözüm önerilerini vatandaşlarımız getirdi. Dediler ki, bizim bazı zorluklarımız var, şu şekilde bir formülasyon ile bizim sorunlarımıza çözüm bulunabilir mi? Biz de kendilerine bir dizi formüller üzerinde çalışabileceğimizi, ama konunun çok zor olduğunu, çünkü mesele netice itibariyle mali bir boyuta gelecek ise biz 10 yıldır popülist politika uygulamayan bir iktidarız. Dolayısıyla burada popülizme yönelik bir yaklaşım içerisinde, mali dengeleri bozacak bir davranış içerisinde olamayız. Ama sizin sıkıntılarınızı dinledik, anladık, çözümle ilgili önerileriniz üzerinde de mali projeksiyon çerçevesinde çalışalım, bir çıkış yolu varsa paylaşırız, yoksa da yok olduğunu söyleriz, dedik. Bu tabi medya tarafından alındı, bilen de, bilmeyen de farklı farklı yorumlar getirdi. Bu doğru değil. Olayın özü, bir gecede oyunun kuralının değişmesi neticesinde oluşan bir tablodur. Onunla ilgili o vatandaşlarımızın bize getirdikleri çözüm önerileri üzerinde gelecekte mali tabloya nasıl yansır diye yaptığımız bir çalışmadır. Bunlar 5 milyon dosyadır. Bunun üzerinde çalışmalar toparlanınca da soru gelirse yine kamuoyu ile paylaşırız."

 

"HESABI KİTABI YAPMADAN MÜJDE VERMEYİZ"

 

Çelik, 4-A, 4-B, 4-C ve sözleşmelilerin çok parçalı bir sistem olduğunu belirterek "Bunların toparlanması ile ilgili olarak memur sendikaları ile bir araya geldik, güzel bir çalışma yaptık, bu konuda sona yaklaşmış bulunuyoruz. Yani ne olacağı hususunda nihai bir değerlendirmeyi Sayın Başbakanımız'a takdim edeceğiz ve personel rejimimizde yapılması gereken değişiklikler nelerdir, onun kararını yakın bir gelecekte vereceğiz." diye konuştu.

 

'4-C ve sözleşmelerine kadro müjdesi verecek misiniz?' şeklindeki bir soruya da Bakan Çelik "Müjdecilik yok, Önce işi yapacaksınız, yaptıktan sonra çözdük diyeceksiniz, yoksa hesabı kitabı yapmadan müjde verip de yarın olmadı gibi bir anlayış AK Parti döneminde hiçbir zaman olmadı." karşılığını verdi.

 

Çözüm süreci karşı çıkanları çözecek

 

Kozaklı Divaibis Termal Otel'de düzenlenen program öncesinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, halen devam eden çözüm sürecine siyasi partilerin destek vermesi gerektiğini belirtti. Çelik, "Çözüm süreci şu an sağlıklı gidiyor. Siyasi partilerin bu sürece destek vermelerinin önemli olduğunu her defasında vurguladık. Çözüm süreci sağlıklı yürürken, çok gereksiz, anlamsız ve içerikten yoksun; çözüm sürecine karşı çıkmak karşı çıkanları çözecek, ben size söylüyorum. Nitekim, bunun işaretlerini siyasi partiler vermektedir. Biz rakip partilerin küçülmesinden, çözülmesinden yana değiliz. Bu durum kaybettirir, bizi de üstelik bu durum üzer. Demokrasilerde muhalefet partilerinin iktidara alternatif olmaları gerekir. Fakat içerikten yoksun, bir yanlış gideni düzeltmeye dönük alternatifi ortaya koyamama durumu ile karşı karşıyalar. Bence milletin kafasını bulandırmaya kimsenin hakkı yok. Millet acılar yaşadığı bu terör belasından kurtulmak istiyor. Eğer muhalefetin gördükleri bir yanlış varsa gelip bunu söyleyebilirler. Sürece katkı sağlayarak bu badireden kurtulmanın yollarını el birliği ile aramamız, bulmamız gerekiyor. Yoksa muhalefetin birisi şiddetle karşı. Ne oldu ki, neye karşısın, ne çıktı ki ortaya, hangi veriler ortaya çıktı? Bunun cevabını vermekte zorlanıyorlar. Ana muhalefet bakıyorsunuz, 'Aslında güzel , katılıyoruz ama' şeklinde açıklamaya başlıyorlar, ancak amanın ötesi nedir, bunu dolduramıyorlar. Bu iç politik mesele değil, 76 milyonun kronik bir sorunu, bir derdi. Bunda el birliğine ihtiyaç var. Netice olarak bu iş çözülecek. Çözülünce de bu işte kimin tuzu biberi, katkısı var, ortaya çıkacak. Ben birlikte çözmemizi, herkesin taşın altına elini koymasında yarar olacağına inanıyorum. Bunun Türkiye'nin yararına olacağı inancındayım. Muhalefetin de bu noktaya gelmesini bekliyoruz." dedi.

ETİKETLER
» Okuyucu Yorumları
Güvenlik Kodu
» AA SON DAKİKA

Foto Galeri
Video Galeri
GAZETE MANŞETLERİ
ARKADAŞIMA GÖNDER
Adım Soyadım (*)

E-posta Adresleri


";" ile ayırarak birden fazla kişiye gönderebilirsiniz.
Yazacağınız e-posta adresleri başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Notum