Ekonomi:
Reza Zarrab'ın serveti nedir? Reza Zarrab'ın şirketleri

İş adamı Reza Zarrab iş hayatından çok magazin gündeminde yer aldı. Reza Zarrab en çok da eşi Ebru Gündeş'e aldığı büyük hediyeler ile gündeme geldi. Son olarak da İstanbul'da yapılan operasyonlar sonucunda göz altına alındı. Reza Zarrab kimdir? Reza Zarrab'ın şirketleri nelerdir? Reza Zarrab nasıl zengin oldu?

17 Aralık"ta başlayan yolsuzluk ve rüşvet operasyonun en önemli isimlerinden biri haline geldi. Peki Ebru Gündeş"in eşi olarak bilinen Reza Zarrab kimdir? Reza Zarrab nereli kaç yaşında, kariyeri nedir? Reza Zarrab sahip olduğu şirketler hangileri? İşte Reza Zarrab hayatı ve biyografisi...

Bakü"de 1984 yılında dünyaya gelen İran asıllı Azeri iş adamı Reza Zarrab, Türkiye'de ilk olarak Azeri şarkıcı Günel"in sevgilisi, daha sonra da ünlü şarkıcı Ebru Gündeş"in eşi olarak tanındı. Küçük yaşlardan itibaren ticaret ile uğraşmaya başlayan Zarrab armatörlük, kuyumculuk ve petrol ticareti gibi alanlarda faaliyet gösterdi. Türkiye"de "Rıza Sarraf" ismini kullanan Reza Zarrab 2010 yılında şarkıcı Ebru Gündeş ile evlendi ve 2011"de ise baba oldu.reza_19122013
 
Royal Holding"in kuruluşu
 Yatırımlarını altın üzerinden gerçekleştiren ve daha önce İstanbul"da kuyumculuk şirketi bulunan Zarrab, kardeşi Muhammed Zarrab ile beraber "Royal Holding"i kurdu. Holding bünyesinde Foulad Kaveh (SFK), Royal Denizcilik, Safir Altın Ticaret İthalat İhracat Ltd. Şti., Aln Nafees Exchange, Are Havacılık, Royal Binicilik, Royal Mobilya ve Al Salam Ewchange Center şirketleri bulunuyor.
 
Foulad Kaveh (SFK)
 2009 yılı Şubat ayında kurulan Tikme-Dash Kaveh Metal, 2009 Haziran ayında başladığı, 530 dönüm arazi üzerinde 30 bin metrekare, kapalı alanda inşa edilen demir-çelik tesisini Mayıs 2012"de faaliyete geçirdi. Royal Holding'in proje danışmanlığı ve makine parkur teminini yaptığı tesiste kullanılan teçhizatların tamamında Türk malları kullandı. 159 işçi ve 15 mühendisin çalıştığı tesiste günde bin ton üretim yapılıyor.
 
Royal Denizcilik A.Ş.
Denizcilik ve Endüstriyel makine alanlarında faaliyet gösteren Royal Denizcilik, ticari ve endüstriyel gemi dizaynı ve inşası yanında; ultra lüks mega yat projelerini de yürüttü. Moskova Radisson Hotel için 5 lüks restoran gemisi üretti. Endüstriyel makine konusunda da hizmet veren Royal Denizcilik, proje danışmanlığını ve makine parkur teminini gerçekleştirdiği Tebriz"deki demir çelik tesisi “Foulad Kaveh”i devreye aldı. Royal Denizcilik kıymetli madenler ticareti konusunda da dönemsel ihracatlar yapmaya devam ediyor.
 
Safir Altın Ltd.
 Altın ithalat ve ihracatı alanında faaliyet gösteren Safir Altın Ticaret Ltd. 2012 yılında ihracat hacmini arttırdı. Safir Altın Ticaret, diğer kıymetli madenleri de işlem portföyüne katma hazırlıkları yapıyor.images_19122013
 
Al Nafees Exchange
 Ortadoğu"da kambiyo ve para transferi şirketi olarak faaliyet gösteren Al Nafees Exchange Center"ın, Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye, Rusya ve Çin"de irtibat ofisleri ve dünya çapında 150 muhbir bankası bulunuyor.
 
Are Havacılık
 2012 yılında kurulan Are Havacılık, ilk uçağı olan Bombardier Challenger 300 ile hizmet veriyor ve 2014 yılı sonuna kadar uçak sayısın 3"e çıkarmayı planlıyor.
 
Royal Binicilik
 2011 yılında kurulan Royal Binicilik, binicilik aktivitelerine engel atlama branşı ile başladı. “Storm”, “Coletto” ve “Dadjak”, “Dutyfree”, “El Ganador” isimli atlarıyla başarılar elde eden Royal Binicilik, yarış pistlerinde de faaliyet gösterdi.
 
Royal Mobilya
 Projelendirme, tasarım ve ürün imalatı konularında hizmet veren Royal Mobilya, Superyat ve otel mobilyası alanında butik imalatlar sundu. Tuzla'daki 6 bin 300 metrekarelik tesisiyle faaliyet gösteriyor.


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay:
BURSA (AA) - Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, "G-20 üyesi...

Haberi Oku