Ekonomi:
Savunma Sanayiine Dikkat

Ünsal Ban “Tarım ve sanayi sektörlerini ihmal etmenin faturası ağır olur. Bu sektörler her zaman hayatidir, ağırlıkları zamana göre değişir. Günümüzde ağırlık sanayide ve özellikle de savunma sanayiinde. Soğuk savaş sonrasında dünya siyasetinde yaşanan gelişmeler, kurulan ortaklıklar ve uluslararası politikada yaşanan çekişmeler nedeniyle savunma sanayiindeki gelişimin hız kazandığını görüyoruz. Askeri, politik ve ticari gücü elinde tutmak isteyen bir takım ülkeler, savunma sanayii alanında diğer ülkelerin önünü keserek üstünlük sağlıyor.
Türkiye bir zamanlar bu alanda neredeyse “tam bağımlı” bir ülkeydi.


Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’nun ifade ettikleri üzere, 1975’ten 2002’ye kadar geçen süreçte savunma sanayiimiz %80 oranında dışarıya bağımlıydı. Son 12-13 yıllık süreçte bu bağımlılığın önemli ölçüde azaldığını görüyoruz. Bugün doğrudan, savunma sanayiine yönelik olmak üzere, (yıllık bazda) 1 milyar dolarlık ar-ge çalışması yapabiliyor ve bu alana 5 milyar dolarlık yatırım ayırabiliyoruz.” diye konuştu.


Dünya Ekonomik ve Stratejik Araştırmalar Vakfı(DESAV) Başkanı Prof. Dr. Ünsal Ban, hizmet sektörünün dış müdahalelere açık olduğunu ve ekonomik krizlerde hedef alınacak ilk sektörlerin başında geldiğini belirtti.


Ban tarım ve sanayi sektörlerinin önemine dikkat çekerek "Bu iki sektörü geri plâna iter, hizmet sektörüne ağırlık verirseniz, (bugün Güney Avrupa ülkelerini pençesine alan) krizlerden kurtulamazsınız.” dedi.


Başrolde ASELSAN Var


Türkiye’nin son yıllarda savunma sanayii alanında büyük atılımlar yaptığını kaydeden Ban, bu süreçte ASELSAN’ın ön plana çıkarak önemli
işler gerçekleştirdiğini belirtti. 


DESAV Başkanı Prof. Dr. Ünsal Ban sözlerine şöyle devam etti; 


“Bu gelişim sürecinde, ülkemiz açısından savunma sanayiinin önde gelen şirketlerinden Aselsan ön plana çıkıyor.
1974 yılında gerçekleşen Kıbrıs harekâtında telsizlerimizin kesilmesi sonrasında sıfırdan kurulan Aselsan, bugün dünyadaki tüm savunma sanayii kuruluşları arasında 67. sırada yer alıyor.”


Türkiye artık eski Türkiye değil


Savunma sanayii alanında  yapılan ihracatın 1,7 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştığını ve büyük rekabetin yaşandığı bu sektörde Türkiye’nin söz sahibi olmaya başladığını vurgulayarak “Duman” olmamak için “Savunma”ya ağırlık vermekten başka çaremiz yok.” diyen Ünsal Ban “Bu süreci devam ettirmek ve tam bağımsızlığa giden yolda durmaksızın çalışmak mecburiyetindeyiz.” diyerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ASELSAN Radar ve Elektronik Harp Teknolojileri Merkezi’nin açılış töreninde yaptığı konuşmayı hatırlattı: 


“Devam eden projelerle, yatırımlarla birlikte 2023 yılında savunma sanayii alanında dışa bağımlılığımızı inşallah büyük oranda ortadan kaldırmayı planlıyoruz. Tasarımından üretimine kadar içinde yer almadığımız hiçbir savunma sanayii ürününün hazır olarak alınıp kullanılmasına razı değiliz. Yüzde yüz imalatı kendimiz yapamadığımızda, o ihtiyacımızı karşılayamadığımızda bize dirseklerini çevirdiklerinde duman oluruz. Şu an bize yapıyorlar ya... Adını vermeyeceğim. Güya NATO’da müttefiklerimiz… Niye? Çünkü gelişmemizi istemiyorlar. Dünyanın en ileri uçağı bile bize teklif edilse, mutlaka onun tasarımında yer almalıyız. Kendi savaş uçaklarını üreten, kendi uydularını tasarlayan ve üreten bir Türkiye olmalı!”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner65

Ağbal'dan 'yapılandırma ödemesi' uyarısı!
Maliye Bakanı Naci Ağbal'dan kamuya olan borçlarını yapılandıran vatandaşlara kritik bir uyarı geldi.

Haberi Oku