Ekonomi:
Taşeronda son durum, Taşeron işçilere kadro gelecek mi? 2014 Taşeron yasası çıkacak mı? Başbakan Erdoğan ŞanlıUrfa mitinginde açıklama yaptı mı?

Taşeron ile ilgili hükümet 2014 yılında düzenleme yapacak. Bu düzenlemeni n müjdesini bizzat Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik yapmıştı. Faruk Çelik açıklamasında bu sorunu kökten çözeceklerini ve işçilere kıdem tazminatı ve yıllık izin hakkı vereceklerini ifade etti. Taşeron işçilere kadro gelecek mi? Son durum ne? Faruk Çelik Başbakan Erdoğan'ın Şanlıurfa mitinginde bu konu ile ilgili açıklamalarda bulunacağını ifade etmişti. Başbakan Erdoğan Urfa mitinginde bu konu ile ilgili açıklama yaptı mı? Taşeronda son durum, Taşeron işçilere kadro gelecek mi? 2014 Taşeron yasası çıkacak m? Başbakan Erdoğan Urfa mitinginde açıklama yaptı mı?

 

Çalışanları heyecanlandıran ve umutlandıran bu açıklama sonrası, Taşeron çalışanların ve 4/C’liler gözü kulağı yarın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinin Şanlıurfa Mitinginde Nisan ayında TBMM gündemine geleceği açıklanan torba yasaya ilişkin yapacağı açıklamalarda olacak.

Şanlıurfa ve civarında yaşayan çok sayıdaki taşeron işçinin hazırlayacakları dikkat çekici pankartlarla kalabalık bir grup halinde miting alanına giderek Başbakan Erdoğan’a seslerini duyurmaya çalışacakları öğrenildi.

Bakan Çelik konuya ilişkin aşağıdaki açıklamaları yapmıştı.

Güneydoğu TV

“ Sadece kamuda 660 Bin taşeron çalışanı var. Özel sektörle birlikte bu rakam 1,5 Milyon kişiyi buluyorlar. Gerek taşeronlar ve gerekse diğer konularla ilgili olarak Aralık ayında nihai bir noktaya gelmiştik Bakanlıklar arasında. Fakat yaşanan bu son süreçten dolayı gündeme çok farklı kanunlar TBMM gündemine geldi. Şu anda da tüm milletvekillerimiz TBMM’de çalışıyorlar. Yanılmıyorsam iki kanun var. Cumartesi, Pazar bu kanunları çıkarıp meclis tatile girecek.


Bu süreç içerisinde taşeron işçiler, kamu çalışanları ve emeklilik ile ilgili yasaların yetişme olanağının olamayacağı, sağlıklı bir ortamın şu anda parlamentoda olamayacağı düşüncesiyle bu işin Nisan ayına bırakılmasına son Bakanlar Kurulunda yaptığımız değerlendirmeyle kararlaştırdık.

Nisan ayında ilk ele alınacak konu bu olacak. Çalışma hazır, Başbakanlığa gönderdik. Tabi komisyonlarda tartışacağız, ilaveler olabilir. Genel kurulda tartışacağız, yeni bir şeyler gündeme gelebilir. Bunlarla beraber bu konuları da Nisan ayında çözmüş olacağız.”

KAŞİP ve Hizmet-İş Etkinliği

"Taşeronla ilgili bir sıkıntı var bunun farkındayız. Bu meseleyi kökten çözüyoruz bundan sonra iki işçi bir iş yerinde farklı statüde çalışmayacak, bunu kaldırıyoruz. Örneğin Karayollarının 10 bin kişiye, Sağlık Bakanlığının 10 bin kişiye ihtiyacı varsa orada alt işveren taşeron işçi değil asıl işçi çalışacak. Bunu düzenliyoruz ve yasanın en önemli konusu budur. Şimdi 'hiç hizmet alımı olmasın' diyorsanız bu doğru olmaz, hizmet alımında eşitsizlik olmaması lazım. Hastanede iki kişi çalışıyor biri tıbbi sekreter taşeron işçisi, diğeri ise hastane personeli ve aralarında statü farkı çok fazla. Demek ki hemşireyi, tıbbi sekreteri, hasta bakıcıyı asıl işçi olarak çalıştıracaksın, bunu kesinlikle çözeceğiz."

Çelik, İş Kanunu'nun 2'nci maddesini hiç değiştirmeden, kazanımların devam edeceğini söyledi.

Hizmet-İş'in bu konudaki tavrının da net olduğunu aktaran Çelik, "2. maddeyi ellettirmeyiz” diyor biz de hükümet olarak aynen katılıyoruz. Artık karmaşık bir durum olmayacak. Taşeron uygulaması artık çile uygulamasına dönmüştür. Onun için Sayın Başbakanın talimatıyla bu çalışmayı tamamladık. Hizmet nerelerde alınacak belli olacak, hizmetin alınmayıp asıl işçi olarak kimler çalışacak bu çizgi net olarak kanun tarafından çiziliyor" diye konuştu.


Hizmet alımında çalışacak işçilerin sosyal haklarını da koruduklarını dile getiren Çelik, şöyle konuştu:


"Normal işçi nasıl çalışıyorsa hizmet alımında kalacak arkadaşlarımız varsa aynen yıllık izni kullandırılacak ve asgari 3 yıllık sözleşme yapılacak. 3 yıldan aşağı sözleşme olmayacak ve bu 5 yılda olabilir. Diyelim hizmet alımı ihtiyacı var, belediyenin 5 yılda hizmet alımı şeklinde sözleşme yapabilecek ama kesinlikle 'asıl iş' dediğimiz yerde taşeron işçi çalıştırılamayacak. Yeni yasayla örgütlenmenin önündeki engelleri kaldırdık. Şimdi alt işveren işçileri asıl işçiler gibi sendikal haklarına aynen kullanacaklar. Sendikaya üye olacaksınız, toplu sözleşme hakkı elde edeceksiniz. Burada esas sıkıntı sosyal haklardır. Böylece uluslararası hukuk çerçevesinde çalışanların hakları eşitsizlik değil eşitliği sağlayan düzenleme netleşmiş oluyor. Bunun yanında başta kıdem tazminatı olmak üzere bütün tazminatlar devletin güvencesinde olacak."

Çalışanların iş sağlığıyla ilgili durumunu da dikkate aldıklarını belirten Çelik, sağlıksız ortamda çalıştırmanın kabul edilemeyeceğine işaret etti. Emeğin istismarına müsaade etmeyeceklerini anlatan Çelik, "Özel sektör ve kamu kuruluşlarına sesleniyorum elimiz yakanızda, bunu bilmenizi istiyorum. Ücretlerde farklılaşma kıdeme ve eğitime göre olacak. Ücret farklılaşması gelecek bir yerde hizmet alımı varsa burada mutlaka kıdem dikkate alınacak ve bu vatandaşımızın tahsil durumu mutlaka yansıyacak" ifadelerini kullandı.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay:
BURSA (AA) - Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, "G-20 üyesi...

Haberi Oku