Güncel:
19 Mayıs törenlerle kutlanıyor
 Bakan Kılıç ve beraberindeki heyet ve Türk bayrakları taşıyan gençlerle, Aslanlı Yol'dan yürüyerek Atatürk'ün mozolesine geldi. Mozoleye çelenk koyan Kılıç, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Misak-ı Milli Kulesi'nde Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı.
Kılıç, Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları yazdı:
"Aziz Atatürk, bugün Türkiye gençliğine armağan ettiğiniz 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı büyük bir coşku ve heyecanla kutluyoruz. Aynı zamanda bugün, zat-ı alilerinizin Bandırma Vapuru ile Samsun'a çıkışınızı ve Türk kurtuluş savaşını başlatmanızı da anıyoruz. Ülkemiz, açtığınız yolda muasır medeniyetler seviyesine gelmek ve bu seviyenin daha da üstüne çıkmak için emin adımlarla ilerlemektedir. Bütün gençliğimiz adına Türkiye Cumhuriyetinin güçlü ve kararlı savunucuları olarak buradayız. Bizler, kazandırdığınız cumhuriyet değerlerini gençliğimizle birlikte muhafaza ederek daima huzuru ve barışı öncelemekteyiz. Türkiyemiz bugün kendi kadim kültür ve medeniyeti, milli, manevi ve milletimizin öz güveni ile daha güçlü bir ülke haline gelmiştir. Gelecekte bu gücümüzü daha da artıracağımıza ülkemiz ve gençliğimiz adına söz veriyoruz. Huzurunuzda 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı münasebetiyle bütün şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum. Ruhunuz şad olsun."
Kılıç, daha sonra kızı Ece ve gençlerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

17 yıl sonra bir ilk
Çanakkale Zaferi'nin yıldönümünde 24 saat açık kalan Anıtkabir, bugün de saat 24:00'e kadar ziyaretçi kabul edecek. .
Ayrıca, Anıtkabir Komutanlığı koordinatörlüğünde düzenlenecek etkinlik çerçevesinde Anıtkabir'de 17 yıl aradan sonra ilk kez konser verilecek.

İlk tören Anıtkabir’de
19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı törenleri, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile beraberinde gençlerden oluşan heyetin Anıtkabir'i ziyaretiyle başladı.
Cumhuriyet Anıtı'na çelenk konuldu
İstanbul'daki 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında, Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk konuldu.
İstanbul Valiliği tarafından düzenlenen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın söylenmesiyle başladı.
Törende, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü İbrahim İlhami Koç, anıta çelenk sundu. Anıta daha sonra CHP İstanbul İl Başkanlığı, DSP İstanbul İl Başkanlığı ve Atatürk Vakfı çelenkleri konuldu.
Törene katılan CHP Genel Başkanı Gürsel Tekin, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın törene katılmadığını ifade ederek, "Yurttaşlarımızın reyini almış belediye başkanı, Valinin ve kamu yöneticilerin burada olmaması konusunda, büyük bir olasılıkla raporlular ya da hastanede olabilirler diye düşündüm. İnşallah sağlık durumları iyidir" dedi.

19 Mayıs kutlanıyor
Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkışının 96. yıldönümü, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Türkiye'nin birçok ilinde düzenlenen etkinliklerle kutlanıyor.
Kurtuluş Yolu'nda tören
Samsun'da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu, Kurtuluş Yolu'nda tören düzenlendi.
Anıt Park'ta düzenlenen törende, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Güven Özyurt, Atatürk Anıtı'na çelenk koydu.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Kurtuluş Yolu'nda devam eden programda, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın da katıldığı Uluslararası19 Mayıs Yarı Maratonu başladı.
Halk oyunu gösterileriyle devam eden programda, Tütün İskelesi'nden karaya çıkarılan Türk bayrağı deniz subayları tarafından izci öğrencilere teslim edildi.
Anahtar Kelimeler
HaberiHaber19 Mayıs

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner65

Kızılcahamam Sanat ve Su Festivali başlıyor
Kızılcahamam Belediyesi Sosyal ve Kültürel Faaliyetleri kapsamında 07-08 Eylül 2018 Tarihlerinde Kültür,...

Haberi Oku