Güncel:
1992/3 tertipler ne zaman teskere alacaklar? İşte askerlikte son durum haberi son

Askerlik haberlerinde son noktaya ulaşmak için Spothaber.com'da kalın. Askerlik süreleriyle ilgili yeni yeni düzenlemeler geliyor, ancak ne zaman geliyor? Halihazırda 14 aylık asker olan 1992/3 tertipler ne zaman teskere alacaklar. İşte onlara üzüntülü bir haber veriyoruz... Askerlikte son durum ne oldu?

Askerlik sürelerinin düşürülmesiyle birlikte hemen hemen herkesin gündeminde bir askerlik mevzusudur almış başını gidiyor. Tüm bunlar konuşulurken, Başbakan Erdoğan'ın verdiği müjdeli haber kimlere vuracak, kimlere vurmayack işte bunlar tartışma konusu oluyor. Halihazırda askerlik yapıyor olan ve askerliklerinin bitmesine neredeyse 1 ay kalan 1992/3 celp dönemindeki askerler, askerlik sürelerinin kısaltılması haberlerine çok sevinmişlerdi. Ancak bayram sonrasında yasalaşacak olan askerlik sürelerinin 15 aydan 12 aya indirilmesi haberleri, 1992/3 tertipleri çok sinirlendirdi. 1992/4 tertiplere bu yasa denk gelecek, ancak öncesine gelmeyecek. Bu durumda da 1 ay önce askerliklerinin bitmesini isteyenler olaya isyan ediyor.

Şimdilerde çok konuşulan askerlik mevzusunda ümitler başka bahara kaldı. Özellikle 1992/3 tertipler için özel bir önem taşıyan teskere ne zaman alınacak? Başbakan Erdoğan tarafından verilen askerlik süreleri müjdesi, Kasım ayı sonunda yasalaşacak.

Halihazırda asker olan 1992/3 tertipler 14. aylarını yaşıyorlar. Askerliğin 15 aydan 12 aya düşürülmesiyle birlikte teskere alabilirler, ancak yapılan düzenleme yasalaşmadan böyle bir durum söz konusu olmuyor. Bu durumda, bu 1992/3 tertipler ne zaman teskere alacaklar. Başbakan Erdoğan'ın yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın Kasım ayı başını işaret etöesiyle birlikte yıkılan bu son dönem tertipler, askerlik süresinin kısaltılmasından faydalanmayacaklar. 15 ay askerlik yapacak olan talihsiz celp döneminden sonraki tertipler ise askerliklerini daha kısa yapabilecekler.

Şuanda 1992/3 tertipler askerlikte 14. aylarındalar. Askerlik sürelerinin 15 aydan 12 aya indirilmesiyle birlikte hemen teskere alma sevinci yaşamak isteyen askerler, şuanda ne zaman teskere alacaklarını öğrenmek istiyorlar. 

KASIM BAŞINDA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Halen askerlik yükümlülüğünü 15 ay üzerinden yapan askerler 4 celp döneminde silah altına alınıyor. Şubat, mayıs, ağustos ve kasım aylarında uygulanan 4 celp döneminden en yakını kasım ayı olduğu için düzenlemenin bayramın hemen ardından hayata geçirilip kasım ayı başında yürürlüğe konulabileceği değerlendiriliyor.

Uygulamanın kasım ayı başında uygulamaya geçmesi durumunda kısa dönem askerlik uygulamasından ilk yararlanacak grup, 1992/4 tertip askerler olacak. Bu durumda yaklaşık 75 bin er/erbaş erken terhis olan ilk asker grubu olacak. Ancak, uygulamanın Şubat 2014’te gerçekleşecek celp döneminde sarkabileceği ve ilk olarak 1993/1 tertip askerlerin yararlanabilme olasılığı da bulunuyor.

Şuanda 1992/3 tertiplerin gideceği askerlikte son durum ne oldu? Başbakan Erdoğan'ın açıklamaları doğrultusunda onanacak olan yeni askerlik sürelerine göre, uzun dönem kısa dönem askerlik süreleri kaç ay oldu? Askerlik kaç ay?


Bu yıl askere gidecek olan üniversite mezunu olmayan vatandaşlara müjdeli bir haber söz konusu. 15 ay askerlik yapacakken, birden bire askerlik süresi 12 aya indirildi. Diğer askere gidecek olan 6 aylık ve 12 aylık asker adaylarına ise herhangi bir değişiklik yok. Askerlik kaç ay oldu? Yeni uzun dönem, kısa dönem askerlik süreleri Spothaber.com'da.

1992/4 tertiplerin askerlik zamanları geldi. Bu yaştaysanız ve cinsiyetiniz de erkek ise sizlere askerlikle ilgili güzel bir haberimiz var. Askerlik süreleri düştü. Ancak üniversite bitirmiş olanlara bu yeni askerlik süreleri düzenlemesinin bir faydası yok. Askerlik kaç ay oldu? Yeni uzun dönem, kısa dönem askerlik süreleri Spothaber.com'da.

Askerlik kaç ay diye soruyorsanız sizlere bu haberi veriyoruz. Askere gidecek olan bir yakınınız muhakkak vardır. Bu durumda da bu haber sizi de ilgilendiriyor olabilir. Bakan Egemen Bağış askerliğin belki de tamamen kaldırılabileceğini söyledi. Ancak bu tabiki çok uzun vadede gerçekleşecek olan bir şey. Askerlik sürelerinin kısaltılması ile ilgili haberler bu aralar sürekli bir şekilde gündemde. Buna karşılık yeni uzun dönem kısa dönem askerlik süreleri de belli oldu.

Askere gidecek olanlara müjdeli bir haberimiz var. Askerlik süreleri düştü. Askerlik kaç ay oldu? Yeni uzun dönem, kısa dönem askerlik süreleri Spothaber.com'da. Askere gidecekseniz hemen Spothaber.com'da. 

Askere mi gideceksiniz veya askere gidecek olan tanıdığınız mı var? O halde askerlik süreleri sizi de ilgilendiriyor. Bu dönemde askerlik süreleri yeniden masaya yatırılırken, Başbakan Erdoğan askerlik sürelerin düşmesiyle ilgili bir açıklama yaptı. 15 aylık uzun dönem askerlik yapacakların yüzleri gülde, zira bir tek onların askerlik süreleri kısaltılıyor. Askerlik kaç ay oldu? Yeni uzun dönem, kısa dönem askerlik süreleri Spothaber.com'da.

Uzun dönem 15 ay, 12 aya düşürüldü.

Kısa dönem 6 ay aynı kaldı.

Uzun dönem 12 ay aynı kaldı.

Tabiki tüm bu süreler onayın Meclis'ten geçmesiyle birlikte yürürlüğe girecek...

Egemen Bağış ise uzun vadede belki askerliğin kaldırılabileceğini söyledi. Tabi ki bunun için Türkiye'de yılların geçmesi, kafaların biraz değişmesi gerekiyor. Şimdilik askerlik sürelerinde kısalma ve doğal olarak asker sayısında bir azalma söz konusu olacak. Bu durum da profesyonel askerlik denilen olayla çözümlenebilir. Askerler profesyonel olmalı, mesleği askerlik olmalı. Bu sayede acemi erler doğuda ve güneydoğuda şehit olmayabilir...

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Wilson'dan ABD medyasına sert sözler
Ross Wilson, Türk-Amerikan ilişkileri hakkında çıkan haberlere ilişkin "ABD dış politikasını yapan Amerikan...

Haberi Oku