Bugün

19 °C

Yarın

27 °C
12.11.2012 00:00:00

2012 KPSS tercihleri ne zaman başlıyor? 2012 KPSS puanları ne?

2012 KPSS tercih ayrıntıları..Memurluk kadroları açıklanmaya başlandı. 2012 KPSS ortaöğretim, önlisans sınavlarında başarılı olanları tercih heyecanı sardı. 2012 KPSS'ye giren memur adayları KPSS tercihleriyle ilgili Devlet Personel bAşkanlığı ve ÖSYM’den gelecek açıklamayı bekliyor. 2012 KPSS tercihleri ne zaman başlayacak? 2012 KPSS önlisans, ortaöğretim tercihleri, lisans tercihleri başlama tarihi. 2012 KPSS ile ne kadar memur alınacak? 2012 KPSS tercih kılavuzu ne zaman yayınlanacak? 2012 KPSS puanları ne? İşte 2012 KPSS, tercihleri ve memur alımına ilişkin tüm ayrıntılar...
2012 KPSS tercihleri ne zaman başlıyor? 2012 KPSS puanları ne?

2012 KPSS tercihleri önümüzdeki hafta başlıyor. 2012 KPSS tercihleri Kasım ayının son günlerinde sona erecek. KPSS'ye giren memur adayları  2012 KPSS ortaöğretim, önlisans sonuçlarının açıklanmasının ardından şimdi de KPSS tercihleriyle ilgili ÖSYM’den gelecek açıklamayı dört gözle bekliyor. İşte 2012 KPSS'ye dair merak edilenler...

2012 KPSS tercihleri ne zaman başlayacak? 2012 KPSS önlisans tercihleri, KPSS ortaöğretim tercihleri ne zaman? 2012 lisans tercihleri başlama tarihi. KPSS tercihlerinde nelere dikkat edilmeli. 2012 KPSS ile ne kadar memur alınacak? 2012 KPSS tercih kılavuzu ne zaman yayınlanacak? İşte 2012 KPSS, KPSS tercihleri ve memur alımına ilişkin tüm soruların cevabı bu haberde. 2012 Memur alımları 2012 KPSS Kasım ayı yerleştirme…

 Memurluk mesleğinin cazibesi her geçen gün gençleri cezbediyor. 2012 yılında KPSS'ye giren ve sınav barajını geçen memur adayları dört gözle KPSS tercihlerini bekliyor...Devlet Personel Başkanlığından gelen haberle memur alım tarihi netleşti. KPSS Tercih Kılavuzu ÖSYM tarafından tercihlerin başlayacağı tarih olan 19 Kasım 2012'de yayınlanacak.  
 
Milyonlarca lise, üniversite mezunu Kamu Personel Seçme Sınavları'na (KPSS) sınavlarına yönelirken genç adayların 2012 için beklediği atama tarihi de netleşti. Devlet Personel Başkanlığı, ikinci yerleştirmeleri 19-28 Kasım arasında yapacak.
 
 2012 KPSS’ye giren adaylar sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından şimdi de tercih yapma heyecanına girdiler. Peki memur adayları 2012 tercihlerini neye göre yapmalılar? 2012 KPSS taban puanları nedir. KPSS puanınıza göre nereye yerleşebilirim? İşte tüm bu soruların cevabı…
 
Devlet Personel Başkanlığı Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Kadro ve Pozisyonlarına 1. Yerleştirme Sonuçlarına Göre En Büyük ve En Küçük Puanlar (Önlisans)

TABAN PUANLARI tıkla!
 
Devlet Personel Başkanlığı Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Kadro ve Pozisyonlarına 1. Yerleştirme Sonuçlarına Göre En Büyük ve En Küçük Puanlar (Ortaöğretim)

TABAN PUANLARI tıkla!

Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre son 10 yılda 316 bini öğretmen olmak üzere toplam 908 bin kişi memur oldu. En büyük alım 140 bin memurla geçen yıl olurken, bu yıl kamuya 70 bin kişi alındı. Gelecek yılın bütçesinde ise 9 bin personel alımı öngörülüyor. Bütçeden kamu çalışanlarına ayrılan pay geçen yıl yüzde 28'e bu yıl da yüzde 30'a ulaştı. Haziran ayında, KPSS sınav sonuçlarına göre kamu kurum ve kuruluşlarına toplam 17 bin 387 kadro ve pozisyon için yerleştirme talebinde bulunuldu.
 
Gelen talebin yüzde 16.73'ü orta öğretim, yüzde 27.47'si ön lisans ve yüzde 56'sı da lisans düzeyinde oldu. Bu yıla ilişkin ikinci atamalar ve tercihlerin ne zaman yapılacağı en çok merak edilen konu.
 
Bu yıl için öngörülen 70 bin memur alımı kapsamında yılsonuna kadar da 20 bine yakın alım gerçekleşecek.
Öğretmenlik hariç KPSS Puanlarının geçerlilik süresi 2 yıldır. 
 
2014 yılına kadar diğer memur alımları ne zaman yapılacak ?
Memur alımları Devlet Personel Başkanlığı tarafından belirlenir. Bu yıl için ilk memur alımları Haziran'da yapıldı, ikincisi yukarıda belirttiğimiz gibi KASIM'da yapılacak. 2013 yılı için memur alımları OCAK 2013'te açıklanacaktır.
 
Kamu Personeli Seçme Sınavı'na (KPSS) giren adayların ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeyinde tercih yapabileceği KPSS Tercih Kılavuzu 19-28 Kasım 2012 tarihleri arasında ÖSYM'nin internet adresinden yayımlanacak.
 
Bazı kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarına yerleştirme yapmak amacıyla adaylardan tercih alınacak. 
 
ÖSYM'den yapılan açıklamaya göre, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri uyarınca bazı kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarına yerleştirme yapmak amacıyla adaylardan tercih alınacak.
 
Bu amaçla hazırlanan Kamu Personel Seçme Sınavı KPSS-2012/2 Tercih Kılavuzunda, ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeyleri ayrı olmak üzere tercih yapılabilecek kadro ve pozisyonlar yer alıyor.
 
Kılavuz 19-28 Kasım 2012 tarihleri arasında ÖSYM'nin “http://www.osym.gov.tr” internet adresinden yayımlanacak.
 
Adayların kılavuzda yer alan kadro ve pozisyonları tercih edebilmeleri için, 7-8 Temmuz 2012 ve 22-23 Eylül 2012 tarihlerinde yapılmış olan Kamu Personel Seçme Sınavlarından (2012-KPSS Lisans ve 2012-KPSS Ortaöğretim/Önlisans) birine girmiş ve bu sınavların en az birinden ilgili KPSS puanını almış olması gerekiyor.
 
Yerleştirme işlemlerinde ortaöğretim mezunları için KPSSP94, önlisans mezunları için KPSSP93 ve lisans mezunları için KPSSP3 puanı kullanılacak.
 
Adaylar tercihlerini 19-28 Kasım 2012 tarihleri arasında, kılavuzda yer alan kurallara göre, ÖSYM'nin “https://ais.osym.gov.tr” internet adresinden TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacak.
 
Tercih süresinin kesinlikle uzatılmayacağı belirtilen açıklamada, yerleştirmeye başvuracak adayların kılavuzu dikkatle incelemeleri önerildi.
 
Kamuya 79 Bin Memur Alınacak
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek açıkladı işsizler umutlandı. 2013'de kamuya 79 bin memur alınacak.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2013 yılı bütçesini açıkladı. Şimşek, bütçeden en büyük payın eğitim ve sağlığa ayrıldığını belirtti.
 
KPSS A ve B grubu kadro ne demek?
A) ve (B) grubu kadro ayrımı "Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik"te yapılmıştır.
(A) grubu kadrolar; özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle ve belli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutularak mesleğe alınan personel için ihdas edilmiş kadrolar olarak tanımlanmıştır (Örneğin, Müfettiş ve UzmanYardımcısı, Stajyer Kontrolör, Kaymakam Adayı).
 
Bu kadroları tercih edecek adayların KPSS'ye girmelerini müteakip ilgili kurumlarca yapılacak sınavlarda da başarılı olmaları gerekmektedir. Bu sınavlar ve aranılan özel şartlar hususunda ilgili kurumlarca yapılacak ilanların takip edilmesi gerekmektedir.
(B) grubu kadrolar ise; kariyer meslek olarak anılan meslekler dışında kalan diğer kadrolar olarak tanımlanmıştır. (Örneğin, mühendis, hemşire, sağlık memuru, teknisyen, veznedar, koruma ve güvenlik görevlisi v.b.)
 
Bu kadrolara ilk defa atanacak personelin ÖSYM tarafından yapılacak KPSS'ye girerek ÖSYM tarafından ilan edilecek KPSS Tercih Kılavuzunda yer alan kamu kurum ve kuruluşlarına ait boş kadrolardan durumlarına uygun olanları tercih etmeleri halinde, puanları ve tercihleri çerçevesinde adı geçen Kurumca bilgisayar ortamında yerleştirme işlemleri yapılmaktadır. (Memurlar.net)
Bu yıl yapılan KPSS sınavı gereğince yapılacak yeni atamalarla devlete alınacak 7 bin 328 yeni memurun kadroları ve kurumları da belli oldu.
 
KPSS ile atanacak yeni memur adayları için açılan kadrolar belli oldu. En yüksek kadro eğitimde..
 
2012/2 KPSS ile yerleştirilecek memur adayları için açılan 7 bin 328 kadronun yer ve sayıları belli oldu. En yüksek kadro bin 17 kişi ile Milli Eğitim'de. Sağlıktaki kadro ise 690 kişi. 
 
7 BİN 328 KİŞİ 
Devlet Personel Başkanlığı tarafından açıklanan listelere göre en yüksek kadro, Milli Eğitim Bakanlığı'na verildi. Onu kamu hastaneler ve Çevre Bakanlığı izledi. En çok aranan pozisyonlar ise hemşire, sağlık teknikeri ve mühendis oldu. Ayrıca Devlet Personel Daire Başkanlığı, bazı dolandırıcıların kendilerini başkanlık personeli gibi gösterip adaylardan para aldığını belirtip vatandaşları uyardı. 
 
Devlet personel Başkanlığı'nın internet sitesinde açıklanan listeye göre bazı kadrolar ve kurumları ise şöyle: 
 
 Aile Bakanlığı 130 
 Çevre Bakanlığı 378 
 D. Hava Meydanları 284 
 Gelir İdaresi 397 
 İSKİ 
 İstanbul Belediyesi 274 
 Karayolları 220 
 Kültür Bakanlığı 157 
 Milli Eğitim 1017 
 PTT 298 
 Sağlık Bakanlığı 200 
 SGK 330 
ETİKETLER
» Okuyucu Yorumları
Güvenlik Kodu
» AA SON DAKİKA

Foto Galeri
Video Galeri
GAZETE MANŞETLERİ
ARKADAŞIMA GÖNDER
Adım Soyadım (*)

E-posta Adresleri


";" ile ayırarak birden fazla kişiye gönderebilirsiniz.
Yazacağınız e-posta adresleri başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Notum