Güncel:
30 Mart 2014 Yerel Seçimleri Anketleri ve Sonuçları

SEÇİM SONUÇLARI

Yeni Şafak yazarından iki anket. 2014 seçim anketi sonuçları nasıl? Yapılan 2014 seçim anketlerinde AK Parti, İstanbul ve Ankara'da birinci sırada. İzmir'de Kocaoğlu ve Yıldırım rekabeti gözüküyor. Üç farklı araştırma şirketinin  İstanbul, Ankara ve İzmir'de yaptığı araştırmalar sonucu seçmenlerin görüşleri ortaya çıktı. İşte yapılan son anketlere göre oy oranları

Yeni Şafak gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi bugün köşesinde iki anket açıkladı. İki ankete göre de AK Parti oyları yükselirken diğer partilerde ise ufak oynamalar var. Selvi'nin bugünkü köşesinden...

KONDA'NIN YAPTIĞI ANKETLER
Önce Konda'nın Şubat Barometresiyle başlayalım.
Konda'nın anketinde dikkat çekici nokta, CHP'nin oy oranındaki gerileme. 2014 yılı Ocak ayında yüzde 28.5 olan CHP'nin oyları adayların açıklanmasından sonra yapılan Şubat ayında hızlı gerileyerek 21.8'e iniyor.Konda'nın anketine göre Ocak ayında yüzde 47.7 olan AK Parti oyları Şubat ayında yüzde 49.4'e yükselmiş.MHP'de bir artış var. Ocak ayında 14.4 olan MHP oyları Şubat ayında 15.8'e tırmanmış.

Aynı tırmanış BDP'de de kendini gösteriyor. BDP, Ocak ayında 3.6'dan Şubat ayında 8.3'e çıkıyor.

Şubat ayında ;

1-CHP'de

2-Diğer partiler seçeneğinde düşüş var.

ANAR ANKETİ

ANAR anketinin sonuçlarına geçmeden önce birkaç özelliğini vurgulamak istiyorum.81 ilde ve 121 bin kişi ile yapılan bir anket.

ANAR şimdiye kadar benim itimadımı hiç sarsmadı. Başarılı çalışmaları ile seçim sonuçlarını çok büyük bir isabet oranıyla tespit etti. Hakeza aynı şeyi Pollmark için de söylemek isterim.

ANAR'ın Şubat ayı anketine göre AK Parti 48.6 gözüküyor. CHP ise Konda'ya göre biraz daha yukarıda. 24.9. MHP'nin oranı 15.7. Konda da neredeyse aynı oranı bulmuştu. BDP'nin oranı 7.4 çıkıyor. Önemli bir oran. Diğerleri ise 3.4...

2014 seçim anketi sonuçları nasıl? Yapılan 2014 seçim anketlerinde AK Parti, İstanbul ve Ankara'da birinci sırada. İzmir'de Kocaoğlu ve Yıldırım rekabeti gözüküyor. Üç farklı araştırma şirketinin  İstanbul, Ankara ve İzmir'de yaptığı araştırmalar sonucu seçmenlerin görüşleri ortaya çıktı. İşte yapılan son anketlere göre oy oranları

Anketlere göre İstanbul’da oy oranı yüzde 50’yi geçen AK Parti Başkent’te de rahat görünüyor. İzmir’de ise mevcut Belediye Başkanı CHP'li Kocaoğlu birinci sırada. 2011 yerel seçimlerinde 31.8 oy alan AK Parti ise tırmanışa geçti.  AK Parti’nin oy oranı yüzde 36.7’ye yükseldi.  

TOPBAŞ AÇIK FARKLA ÖNDE 

İstanbul'daki araştırmayı ANAR gerçekleştirdi. 5-11 Şubat tarihleri arasında 3 bin 346 kişiyle, hanelerde yüz yüze görüşülerek yapılan ankette kararsızlar da dağıtıldıktan sonra, mevcut Başkan Kadir Topbaş'ı aday gösteren AK Parti'nin 50.5 oy oranı ile önde olduğu ortaya çıktı. Mustafa Sarıgül'lü CHP'nin oy oranı ise 36.6 olarak belirlendi. Kent Plancısı Rasim Acar'la seçime katılan MHP'nin yüzde 4.5, Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'i listeye koyan BDP/HDP ise yüzde 6 seviyesinde. İstanbul seçmeninin yüzde 15'i henüz kararını vermemiş görünüyor. Araştırmaya göre, Topbaş'ın sahip olduğu seçmen desteği, partisinin de 3.5 puan, Sarıgül'ün desteğinin de partisinin 1 puan üstünde olduğu kaydedildi.  

ANKARA'DA GÖKÇEK BİRİNCİ 

Ankara'da Pollmark tarafından yapılan araştırma 6-9 Şubat 2014 tarihleri arasında gerçekleştirildi. 3 bin 038 kişiyle yüz yüze görüşülerek yapılan ankette kararsız oyları da dağıtıldığında mevcut Başkan Melih Gökçek'i aday gösteren AK Parti'nin oyları yüzde 47.1'i buluyor. En yakın rakibi yüzde 41.7 ile Mansur Yavaş'la yarışa giren CHP. Listeye, Milletvekili Mevlüt Karakaya'yı koyan MHP'nin oy oranı ise yüzde 9.3 olarak ölçüldü. Araştırmaya göre, seçmenlerin neredeyse tamamı AK Parti adayını tanıyor. "Mansur Yavaş'ı tanıyorum" diyenlerin oranı yüzde 75 oldu. Başkent seçmeninin yüzde 11'i henüz kararını vermediğini bildirdi. 

KOCAOĞLU'NUN RAKİBİ YILDIRIM

İzmir'deki araştırmayı GENAR, 6-10 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirdi. 3 bin 008 kişiyle yüz yüze görüşüldü. Ortaya çıkan sonuçlara göre kararsızların oyu dağıtıldığında mevcut Başkan Aziz Kocaoğlu ile yarışa giren CHP'nin oy oranı yüzde 51.4'te görünüyor. Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ı aday gösteren AK Parti’nin oyları ise yükselişte. 2011 seçimlerinde yüzde 31.8 oy alan AK Parti’nin oy oranı yüzde 36.7'yi buldu. Murat Taşer'i aday gösteren MHP ise yüzde 9.6'lık orana ulaşmış durumda. Ankete katılanların yüzde 13.3'ü "Kararsızım" dedi.  Araştırma sonucunda adaylardan Kocaoğlu ve Yıldırım'ın, "tanınırlılık oranı"nın yüzde 90'ın üzerinde çıkması dikkat çekti. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Şırnak'ta 4 terörist teslim oldu
Şırnak'ta bölücü terör örgütü mensubu 4 terörist teslim oldu.

Haberi Oku