Güncel:
Askerlik kısalacak mı? İşte yeni kısa dönem - uzun dönem askerlik süreleri

Bugün askerlik süreleriyle ilgili yeni yeni düzenlemeler, özellikle askerlik çağına gelenlerin yüzünü güldürüyor. Yeni askerlik sürelerini merak edenler arasında ise yüzü gülecek olanlar üniversite mezunu olmayanlar. 15 ay askerliğin süresi 12 aya indirilirken, üniversite mezunlarının faydalandığı 12 ay ve 6 aylık askerlik sürelerinde hiç bir değişiklik yok.

İşte yeni askerlik süreleri:

15 ay uzun dönemler 12 ay olacak

12 ay uzun dönem ve 6 ay kısa dönemler aynı kalacak...

Bugünlerde askerlik süreleriyle ilgili yeni düzenlemeler ve yeni tasarılar söz konusu. Vatandaş ise en çok askerlik süresi kısalacak mı ve askerlik kaç ay oldu gibi soruları merak ediyor. Uzun dönem ve kısa dönemdeki yeni askerlik süreleri Spothaber.com'da.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün yaptığı açıklamalarla, askerlik sürelerine dair hazırlanılan son çalışmayı kamuoyuna açıkladı. Başbakan Erdoğan, "Askerliğin kısaltılması noktasında Genelkurmayımızla Milli Savunma Bakanlığımızla mutabıkız. Sürecek düşecektir. Öyle zannediyorum 12 ay. Kısa dönem aynen kalacak" dedi.

Son kertede askerlik süresi kısalacak mı? Yeni düzenlemeyle uzun dönem ve kısa dönem askerlik süresi kaç ay olacak? Bu konular milyonlarca genç yaştaki insanın ve ailelerinin hayatını etkileyen önemli konular. Askerlik süreleriyle ilgili bu yeni düzenlemede, üniversite mezunları için herhangi bir değişiklik olmayacak. 15 ay askerlik yapanların askerlik süreleri 12 aya indirilecek. Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarına bakılırsa, kısa dönem askerliklerde de bir değişiklik söz konusu değil.


"Askerlik 12 aya düşecek"

Başbakan Erdoğan, askerlik süresine ilişkin bir soru üzerine de "Askerliğin kısaltılması noktasındaki konuda biz, Milli Savunma Bakanlığımızla ve Genelkurmay Başkanlığımızla mutabıkız. Orada süre düşecektir. Öyle zannediyorum ki 12 ay. Kısa dönem aynen kalacak. 12 ayda olay donacak böyle bir durum var. O konuyla ilgili bir ön hazırlık zaten var. Bedelliaskerlik konusunda daha önce aldığımız karar neyse odur. Bedellinin şartlarını açıkladık" yanıtını verdi.
 

Askerlik süreleri kısaltılıyor. 15 ay askerlik yapanların askerlik süreleri 12 aya indirildi. Bu durum karar Meclis'ten geçtiğinde uygulanmaya başlayacak, ancak karar alındıktan sonra, halihazırda asker olanları etkilemeyecek. Kararın çıkmasından sonra askere gidecek olanlar yapılan yeni düzenlemeden yararlanabilecek.

Askerlik süreleri 15 ay gibi uzun bir süre olması, özellikle asker aileleri için önemli bir konu. Zira askerde yavrularını en çok bekleyen ve en çok hasretlik çekenler onlar. Dün Başbakan Erdoğan tarafından açıklanan şok kararla askerlik süreleri kısaltıldı. 15 aylık uzun dönem asker yapanların süresi 12 aya indirildi.


12 ay uzun dönem ve 6 ay kısa dönem askerlik yapan üniversite mezunlarının askerlik durumlarında ise hiç bir düzenleme ve değişiklik yok. Askerlik süresi konusunda müjdeyi alanlar 15 ay askerlik yapanlar.

Askerlik süresi kısalacak mı? Askerlik süresi uygulaması ne zaman uygulamaya konulacak. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, konuyla ilgili açıklama yaptı. Askerlik sürelerinin en yakın zamanda Meclis'ten geçeceğini söyledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Erdoğan'dan 'geçmiş olsun' telefonu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz ve eşini aradı.

Haberi Oku