Güncel:
Askerlik son durumda ne oldu? Askerlik yeni uzun dönem kısa dönem askerlik süresi
Askerlik süresi şüphesiz bu dönemin gündem maddeleri arasında bir numarada. Hem askere gidecek olanlar, hem de askere gidecek olanları tanıyanlar açısından önemli bir yer arz eden yeni askerlik süreleri son kertede kaç ay oldu? Yeni kısa dönem, uzun dönem askerlik süresi Spothaber.com'da.

Bugünlerde askerlik süreleriyle ilgili yeni düzenlemeler ve yeni tasarılar söz konusu. Vatandaş ise en çok askerlik süresi kısalacak mı ve askerlik kaç ay oldu gibi soruları merak ediyor. Uzun dönem ve kısa dönemdeki yeni askerlik süreleri Spothaber.com'da.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün yaptığı açıklamalarla, askerlik sürelerine dair hazırlanılan son çalışmayı kamuoyuna açıkladı. Başbakan Erdoğan, "Askerliğin kısaltılması noktasında Genelkurmayımızla Milli Savunma Bakanlığımızla mutabıkız. Sürecek düşecektir. Öyle zannediyorum 12 ay. Kısa dönem aynen kalacak" dedi.

TSK, 'Genelkurmay bünyesinde yapılan çalışamalarda normal askerliğin 12 ay olması uygun görülmüştür.' denildi.

 
Buna göre; askerlik hizmetinde uzun dönem 12 ay, kısa dönem de 6 ay olacak. Yedek subaylık süresi ise 12 ay olarak devam edecek.
 
Askerlik 15 aydan 12 aya iniyor. Uygulama haftaya yasalaşırsa silah altındaki askerler bayram öncesi üç ay erken terhis olabilecek. Genelkurmay 'çalışma sürüyor' diyor.


Son kertede askerlik süresi kısalacak mı? Yeni düzenlemeyle uzun dönem ve kısa dönem askerlik süresi kaç ay olacak? Bu konular milyonlarca genç yaştaki insanın ve ailelerinin hayatını etkileyen önemli konular. Askerlik süreleriyle ilgili bu yeni düzenlemede, üniversite mezunları için herhangi bir değişiklik olmayacak. 15 ay askerlik yapanların askerlik süreleri 12 aya indirilecek. Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarına bakılırsa, kısa dönem askerliklerde de bir değişiklik söz konusu değil.

Askerlik süreleriyle ilgili bomba açıklama Başbakan Erdoğan'dan geldi. Askerlik süreleriyle ilgili son yapılan çalışmayı kamuoyu ile paylaşan Erdoğan, 15 ay askerlik yapan askerlerin sürelerinin 3 ay indirilerek 12 ay yapılıyor. Askerlik sürelerinde son durum ne? Yedek subaylar ve çavuşlar kaç ay askerlik yapacak.

Profesyonelliğe geçerken zorunlu askerliğin ne kadar olması gerektiği de masaya yatırıldı. Kamuoyunda yaklaşık %80 oranında askerlik süreleri kısaltılsın diyen kişiler yer alıyor.

Başbakan Erdoğan'ın açıklamasına göre, 15 ay uzun dönem askerlik yapanlar Meclis'ten onay geçtiği taktirde 12 ay askerli yapacaklar. Üniversite mezunlarının askerlik sürelerinde ise değişme yok. 12 ay uzun dönem ve 6 ay kısa dönem askerlik yapanlar aynı şekilde devam edecekler.

"Askerlik 12 aya düşecek"

 

Başbakan Erdoğan, askerlik süresine ilişkin bir soru üzerine de "Askerliğin kısaltılması noktasındaki konuda biz, Milli Savunma Bakanlığımızla ve Genelkurmay Başkanlığımızla mutabıkız. Orada süre düşecektir. Öyle zannediyorum ki 12 ay. Kısa dönem aynen kalacak. 12 ayda olay donacak böyle bir durum var. O konuyla ilgili bir ön hazırlık zaten var. Bedelliaskerlik konusunda daha önce aldığımız karar neyse odur. Bedellinin şartlarını açıkladık" yanıtını verdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Başbakan Davutoğlu'nun en mutlu anları
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bugün serbest kalan konsolosluk personeli ve çocuklarına gösterdiği yoğun...

Haberi Oku