Güncel:
Bedelli askerlik şartları nelerdir Bedelli askerlik 2014 - Bedelli askerlik yaşı

Başbakan Erdoğan, AK Parti Grup toplantısının ardından Meclisten ayrılırken, gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, "Adana Valisi Hüseyin Avni Coş'un bir vatandaşla girdiği diyalogda sarf ettiği sözleri nasıl değerdirdiğini" sorması üzerine Erdoğan, ''Bir defa çok açık net söyleyeyim; arkadaşımızın oradaki tavrını doğru bulmuyorum. Ancak arkadaşımıza yapılan oradaki tavırları da niçin bu medya eleştirmez?'' dedi. 

Adana'da ''hükümet istifa'', ''Allah belanı versin'' gibi hakaretlerin de Adana Valisi'ne yönelik yapıldığını dile getiren Erdoğan, ''Bütün bunlar yapılırken...O da bir insan... Kalkıp böyle bir şey yaptı. Ben oradaki o ifadeyi tabii ki doğru bulmuyorum. Onun için de İçişleri Bakanı'na gerekli talimatı verdim, gerekli incelemeyi yapacaklar. Ama kusura bakmasınlar; bu tür bir çok provokatif eylemlere de biz valilerimizi kolay kolay yedirtmeyiz'' değerlendirmesinde bulundu. 

Başbakan Erdoğan, CHP'nin bedelli askerlik konusunda verdiği teklifle ilgili değerlendirmesi sorulması üzerine, şunları kaydetti: 

"Çok uçuk. Bir defa CHP kendisine göre bir yarışın içerisine girmek istiyor. Bu işle ilgili olarak bunlar Türk Silahlı Kuvvetleri bu konuda ne diyor, Türk Silahlı Kuvvetlerinin kanaati nedir, ihtiyaç nedir, ne değildir? Biz herşeyimizi Türk Silahlı Kuvvetleri ile olgunlaştırarak yapıyoruz, kanaatlerini alıyoruz. Ondan sonra biz eğer bir değişiklik gerekiyorsa onları da yapıyoruz, ona göre bir tasarı haline getiriyoruz. 6 ay yarışa giriyoruz. Bunlar hep siyasi yaklaşımlardır. Yani bu oy beklentisi başka bir şey değil. İkinci bir adım da 12 ay bir yedek subaylık konusu. O zaten değişecek. Biz ne yaptık? 16 ayı 12'ye çektik. Yedek subay da, er, erbaş da 12 ay olarak yapacak. Ama bedelli askerliğe gelince, şu anda Türk Silahlı Kuvvetlerimizin bedelli askerlik noktasında olumlu bir yaklaşımı söz konusu değildir. Dolayısıyla programımızda şu anda bizim bedelli askerlik yok." 

Erdoğan, bir gazetecinin "Kürsüde mesaj verdiniz ama Bülent Arınç ile görüşmeniz oldu mu ya da olacak mı?" sorusu üzerine, "Lütfen bırakın da biz onları kendi aramızda konuşalım" cevabını verdi.  

BEDELLİ ASKERLİK 

Bedelli askerlik, Türkiye'de Osmanlı döneminden bu yana aralıklarla zorunlu askerlik'e alternatif olarak süre kısalması karşılığı nakit bedel ödenmesi mantığına dayanan bir uygulamadır. Uygulamanın dayandırıldığı gerekçeler ordunun ve devletin maddi ihtiyaçları ve bireylerin işlerini kaybetmemeleridir. Uygulamanın Anayasa Mahkemesi tarafından eşitlik ilkesini ihlal etmediğine karar kılınmıştır. 

18 yaş ve üzeri erkek Türk vatandaşlarından yurt dışında en az 3 yıl çalışmış olanların 21 günlük süre ile vatani hizmetlerini görmelerine olanak veren bedelli askerlik günümüzde geçerlidir, buna aynı zamanda "dahte" dövizle askerlik hizmetine tabi erler ismi de verilir. 

Diğer şekli ise geçici olarak Türkiye'de ikamet etmekte olanlara sağlanan olanaktır. Bu durumdaki askerlik süresi ise 21 gün olarak tespit edilmiştir. Cumhuriyet tarihinde 10 kez uygulanmıştır. En son uygulamalar, 1987, 1992, ve 1999 yıllarında yapılmıştır. 1999 yılındaki uygulamanın sebebi 17 Ağustos 1999'daki Gölcük depreminden sonra ülke ekonomisine katkı amacı taşımıştır. Son olarak 2011 yılında uygulanmıştır.Yasaya göre 30 yaşından gün alan ve 30.000 TL tutar ödeyen kişiler askerlik vazifesini yapmış sayılmışlardır.Yasa çerçevesinde adaylar 21 günlük temel askeri eğitimden de muaf tutulmuşlardır.

Bedelli Askerlik 2013 Şartları Koşulları

 

Bedelli Askerlik yapmak için gereken şartlar;

  • Bedelli askerlik için yatırılması gereken ücret olan 30.000 TL’nin tamamını ya da 1. taksiti olan 15.000 TL’nin yatırılması gerekilmektedir.
  • Bedelli askerlik ücreti yatırıldıktan sonra gerekli merciilerden dekont ile birlikte gidip bedelli askerlik yapacak şahsın bizzat kendisinin başvuru yapması gerekir.
  • Bedelli askerlik yapmak için en az 30 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.
  • Ayrıca 31 Aralık 1982 doğumlu olanlar yani 30 yaşından gün alanlar da bedelli askerlikten yararlanabilir.
  • Yurt dışında bulunan vatandaşlar konsolosluklardan bedelli askerlik bedelini yatırıp başvurularını yapabilirler.
  • Cezaevinde askerliğini yapmamış olarak bulunan yükümler de bedelli askerlik bedelini yatırıp cezaevinden başvurularını yapabilirler.
  • Sağlık nedeniyle askerliğini ertelemiş durumda olanlar yani fiilen askerliği başlamamış olanlar bedelli askerlik yasası gereği bedelli askerlik kanunundan yararlanabilirler.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Erdoğan'a açılan dava reddedildi
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, kendilerine "haşhaşi" denildiği ileri sürülerek açılan bin lira manevi tazminat...

Haberi Oku