Güncel:
Dershaneler kapatılacak mı? Dershane öğretmenleri KPSS'siz mülakatla... Son durum!

Dershanelerin kapatılması mevzusu bir hayli büyüdü. Binlerde dershane öğretmenin işsiz kalması bir yana, bir yandan da dershanede çalışan muhasebecisi, çaycısı, sekreteri pek çok kişi yine işsiz kalacak. Dershane öğretmenlerinin KPSS'siz mülakatla kadroya alınması durumu henüz net değil.

Dershanelerin kapatılması mevzusu kamuoyunda tartışıladursun, özellikle dershane öğretmenlerinin akıbeti merak ediliyor. Milyonlarca dershane öğretmeni işsiz mi kalacak? KPSS'siz mülakatla kadroya alınma gibi bir çözüm önerisi konuşuluyor, ancak henüz net değil. 

Dershaneler konusunda son dönemde bir hayli polemik yaşanırken ve cemaat ile AK Parti arasında cereyan dolu bir iletişim söz konusuyken, dershaneler kesin bir şekilde kapatılacak. Peki dershane öğretmenlerine ne olacak? KPSS'siz mülakatla kadroya alınmaları söz konusu.

Dershaneler kapatılacak mı diye soran tedirgin vatandaşlar için cevap veriyoruz. Evet, dershaneler kesin bir şekilde kapatılacak ve şimdilerde dershane öğretmenlerinin KPSS'siz mülakatla kadroya alınacağı iddiaları söz konusu.

Bugünlerde sık sık canlı yayın programında gördüğümüz Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, dershanelerin kapatılacağını söylüyor. Peki, dershane öğretmenleri ne olacak? Dershane öğretmenlerini KPSS'siz mülakatla devlet kadrosuna alma konusu söz konusu, ancak henüz kesin bir durum yok.

Son dönemde özellikle cemaat ve hükümet arasında büyük bir patırtı koparan dershanelerin kapatılması olayı son durum ne oldu. Başbakan Erdoğan sürecin aynen yasalaştırılacağını söylemesi, dershanelerin kesin olarak kapatılacağını gösteriyor. Dershane öğretmenleri ise KPSS'siz, mülakatla kadroya alınacak.

Son dönemde sürekli bir şekilde gündeme gelen dershanelerin kapatılması olayına dün akşam Başbakan Erdoğan'dan net bir açıklama geldi. Dershaneler kapatılacak mı sorusu üzerine kesin bir şekilde evet diyen Erdoğan, dershane öğretmenlerinin akıbeti hakkında açıklama yapmadı. Ancak dershane öğretmenlerinin KPSS'siz, mülakatla kadroya alınacağı iddia ediliyor.

Başbakan Erdoğan, "Dershaneler konusunda hemen hemen herkesin açıklamaları oldu ama sizden açıklama gelmedi. Dershaneler ne olacak?" sorusu üzerine, şunları kaydetti:

"Öncelikle bugüne kadar niye konuşmadınız sorusuna şöyle bir cevap vereyim, böyle bir polemiğin içerisine girmek istemedim ve bu polemiği de doğrusu çok çirkin buldum. Zira bu bugün gündeme gelmiş bir konu değil. 1980'li yıllardan bu yana çok çok farklı dünya görüşüne sahip olan yönetimlerin, iktidarların sürekli gündeme getirdiği ve gündeme getirdikçe de mesafe aldık alamadık, bu şekilde devam eden ve trendin çok çok düşük seviyelerden yavaş yavaş bizim iktidarımızda zirve yaptığı bir süreçtir.

İktidar olduğumuzda ben hatta Hüseyin Bey'in bakanlığı döneminde, 'Hüseyin Bey' dedim, artık bu dershaneler konusunu bir çözüme kavuşturalım ve bunu bir dönüşüm projesi olarak sizden özellikle istiyorum.' Zira geldiğimizden bu yana birçok konuda attığımız reform adımlarını biz bu alanda da atalım."

Sağlıkta dönüşüm projelerini hatırlatan Erdoğan, bunu gerçekleştirmek için adım attıklarında önlerine birçok engeller çıktığını belirtti.

"Dedik ki 'Biz bunu yapacağız.' Hatta hatta sendikalar dediler ki 'Bu hastaneler', SSK için, 'Bizimdir' dediler. Dedik 'Bu halkındır sizin değil.' Ama biz bütün bunları şu anda tek çatı altında toplamak suretiyle halkımızın sağlık sorununu çözmeyi hedefliyoruz" ifadesini kullanan Erdoğan, "Yani bu hastanelerde gelip de benim köylü vatandaşım veya işçi vatandaşım, kuyruklarda bekleyip sabah namazından sonra tedavi olmadan dönmesi mi isabetli yoksa bütün hastaneler, bütün işçinin, memurun, hepsinin emrinde olmak suretiyle Bağ-Kurlunun bunu çözmemiz mi önemli. Ve sonunda biz bu hedefe ulaştık, bunu çözdük" diye konuştu.

SÜREÇ


Bu dönemin en önemli gündem maddelerinden biri de dershanelerin kapatılması olayı. Dershane öğretmenlerinin bu durumda ne yapacağını merak eden vatadnaşlar için önemli bir haberimiz var. KPSS'siz mülakatla dershane öğretmenleri kadroya geçirilecek. Dershaneler kesin bir şekilde kapatılacak ve özel eğitim kurumlarına dönüştürülecek.

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin'in son yaptığı açıklamalar, özellikle ülkemizde milyona yakın sayıda çalışan dershane öğretmenlerini ilgilendiriyor. 2016 yılına kadar dershane diye bir kurumun kalmayacağını dile getiren Bakan Nabi Avcı'ya karşılık, dershane öğretmenlerinin KPSS'siz atanacağı iddiaları gündemde. Bakalım dershane öğretmenlerinin akıbeti ne olacak?

Dershane öğretmenleri KPSS'siz atanacak! Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin başkanlığındaki bir heyet tarafından hazırlandığı iddia edilen yasa taslağı, eğitimde önemli değişiklikler içeriyor.Kapatılan dershanelerin işsiz kalan öğretmenleri KPSS şartı aranmaksızın MEB kadrolarına mülakatla atanacak. 

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin başkanlığındaki bir heyet tarafından hazırlandığı iddia edilen yasa taslağı, eğitime darbe vuracak değişiklikler içeriyor. Dershaneler, etüt merkezleri ve tüm kursların kapatılmasını öngören taslağın bu haliyle yasalaşması durumunda, okullardaki eğitim eksiklikleri takviye ders ve kurslarla telafi edilemeyecek. Özellikle doğu illerindeki öğrencilerin daha iyi lise ve üniversitelerde okuma imkanı da ortadan kalkacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) müsteşarı Yusuf Tekin başkanlığında bir ekibin hazırladığı öne sürülen kanun taslağı, özel öğretim başta olmak üzere bütün eğitim sistemine darbe vuracak kritik değişiklikler öngörüyor. Bir torba yasaya eklenerek oldubittiyle Meclis’in gündemine getirilmesi planlanan taslağa göre, dershaneler ve bütün etüt merkezleri 2013-2014 eğitim-öğretim yılı bitiminde kapatılacak. Karara uymayanlara 500 bin liradan başlayan astronomik cezalar verilecek. Taslak, bakanlığın daha önce, ‘Dershaneler MEB’e bağlı olmadan eğitimi sürdürecek’ şeklindeki açıklamalarını da yalanlıyor. Taslak yasalaştığında ortaöğretime veya yükseköğretime giriş sınavlarına yönelik, evlerdeki özel dersler de dâhil, hiçbir özel kurs verilemeyecek. Önemli değişikliklerden biri de MEB’in kalbi olarak bilinen Talim ve Terbiye Kurulu (TTK) yetkilerinin feshi. Eğitim bilimciler ve akademisyenlerden oluşan TTK’nın, bütün karar verme ve denetleme yetkileri elinden alınıyor, kurul ‘bilimsel danışma ve inceleme organı’na dönüştürülüyor. Bu düzenlemeyle eğitim sisteminin tamamen denetimsiz hale geleceği belirtiliyor.

Kamuoyundan gelen tepkilere ve eğitim camiasının olumsuz görüşüne rağmen dershanelerin kapatılmasıyla ilgili kanun taslağı tamamlandı. Tasarıya göre ‘dershane’ kavramı kanundan tamamen çıkartılıyor. Bunun yanında kapatılan dershanelerin etüt merkezi olarak çalışmasının önüne geçilebilmesi için yasadaki ‘etüt merkezi’ bölümü de tamamen yok ediliyor. Taslakta ‘ortaöğretime ve yükseköğretime hazırlık’ içeren kurs ve benzeri yapılanmaların önünün kesilmesi de hedefleniyor. Taslağa göre dershaneler, 2013-2014 sezonunun bitimiyle kapatılacak. 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu’na geçici maddeler eklenmek suretiyle yapılan taslakta, dershanelerin özel okula dönüşümleri için 3 yıl süre tanındı. Bu sürede dönüşemeyenler kapatılacak. Dershane olarak çalışmaya devam edenlere 500 bin ile 1 milyon lira arasında ceza verilecek. Kapatılan dershanelerin işsiz kalan öğretmenleri de KPSS şartı aranmaksızın MEB kadrolarına mülakatla atanacak.MEB Müsteşarı dershane taslağıyla ilgili konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, katıldığı bir TV programında dershane taslağının ayrıntılarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

 Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.Tekin, özel okullara dönüşecek olan dershaneler konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu. 

MEB Müsteşarı Tekin nihai taslağında ayrıntılarını ilk kez açıkladı.Tekin'in konuşmasından satırbaşları şöyle...

- TBMM'ye tartışılmak üzere bir metin hazırladık. 

- Kimseyi mağdur etmeyecek bir mekanizma öneriyoruz... 

- Hükümete sunacağımız taslak metinde para cezası yok.

- Atılan adım dershaneleri özgürleştirecek bir adımdır.

- Bir üst eğitim birimine hazırlık kursları "eğitim kurumu" olacak. 

- "Eğitim kurumu" olarak devam etmek isteyenler okula dönüşecek.

- Dershanelerin yüzde 70'e yakını özel okula dönüşmek istiyor.

- Fiziksel kriterlere uyamayanlar için standartları esneteceğiz.

- Kontenjanları yetersiz olan özel okullara burslu öğrenci vereceğiz.

- Uygulanacak teşviklere rağmen dönüşmeyenler eğitim kurumu olamayacak.

- 2 yıl içinde özel okula dönme taahüdünde bulunanlar açık lise olacak.

- Özel okula dönüşmek isteyenlere cazip teşvikler hazırladık.

- Dershanelere duyulan ihtiyacı azaltacak bir politikanın içerisindeyiz.

- Art niyetli olmakdıktan sonra dershalerin çoğu özel okul olabilir.

- Okullar kendi öğrencilerinin eksikleri için takviye yapabilecek.

- Dershaneler fırsat eşitliği yaratmıyor aksine farkı derinleştiriyor.

- Okuma salonlarının kapanacağı iddiası külliyen yanlış.

- Mevzuat çalışmalarını müsteşar hazırlar ismimin zikredilmesi manidar.

- MEB kadrosuna girmek için prosedür bellidir. 

- Hazırladığımız taslak metin Bakanlar Kurulu'nda tartışılacak.

- 2014 başından itibaren dershane ismiyle kayıt yapılamayacak.

- Kopartılan yaygaranın gerekçesi politik. 

- Biz özgürleştiriyoruz. Hangi mantıkla sıkı yönetim deniyor?

DERSHANE KONUSU YILLARDIR TARTIŞILIYOR

Dershane sorunu günlerdir tartışılan bir sorun değil yıllardır tartışılan bir konu, dershanelerin eğitim sistemindeki yeri, kaldırılması, kaldırılmasına ilişkin politikalar. Eğitim sistemi kendini revize ettiği an dershanelerin artık işlevsiz kalacağı ve kapatılacağı yönünde tartışma konusu oldu.

BU TARTIŞMA AK PARTİ İKTİDARA GELDİĞİNDEN BERİ VAR

Tekin, AK Parti iktidara geldiği günden beri bu dershaneler konusu sürekli gündeme geldi. Dershanelerle ilgili tezler sundu. Dershanelerin özel okula dönüştürülmesi yönünde teşvikler uygulayacağını, teşvikleri hayata geçireğini söyledi. 

O günkü tartışmalar şuydu, siz dershaneleri özel okullara dönüştürerek bazı İslami cemaatlere maddi yardımda bulunancasınız bunun yolunu açmaya çalışıyorsunuz diye eleştiriler aldı. Bu gün o tartışmaları unutarak göz ardı ederek tartışmayı yürütmemiz çok doğru değil. Bu tartışma Ak parti iktidara geldiğinden beri olan bir tartışmadır.

HÜKÜMETİN HAYATA GEÇİRMEK İSTEDİĞİ ADIMLARI ATIYORUZ

Merkezi sınav sistemini ortadan kaldırılan adımlar attık. Dershanelerin özel okula dönüştürülmesi yönünde yasal düzenlemenin hazırlığını başlattık. Burada bir kapatmadan cezadan bahsetmiyoruz dershanelerin dönüştürülmesine dair bir mevzuattan bahsediyoruz. Bir taslak hazırlandı bu taslak Yusuf Tekin'in taslağı değil.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Şırnak'ta 5 terörist teslim oldu!
Şırnak'ta terör örgütü PKK'dan kaçan 3'ü kadın, 5 terörist, teslim oldu.

Haberi Oku