Güncel:
Ege bölgesi Japonya'da tanıtıldı

ŞANGHAY/TOKYO (AA) - Ege bölgesi, Japonya'nın başkenti Tokyo'da yapılan etkinlikler ile tanıtıldı.

Yunus Emre Kültür Merkezi ile Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) ve İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) işbirliği ile yapılan tanıtım günlerinde Ege Bölgesi'ne has lezzetler, yöresel kıyafetler ile halk oyunları ve turistik mekanlar, Japon ziyaretçilere tanıtıldı.

Ege yemeklerinin tanıtımı için İzmir’den gelen Mustafa Buğday’ın hazırladığı zeytinyağlı yöresel yemek ve mezeler, Japon misafirlerin beğenisine sunuldu.

Zeytinyağlı enginar, çalı fasulyesi, yaprak sarma, barbunya ve ege otları hem sunum hem de lezzeti ile Japonları büyüledi. Sebze tüketimine önem veren Japonlar pek alışık olmadıkları zeytinyağlı sebze yemeklerini büyük bir beğeni ile tadarken şef Mustafa Buğday’dan bilgi aldılar.

Ege Bölgesi tanıtım günleri boyunca zeytinyağı çeşitleri ile birlikte, bal, incir, kestane şekeri gibi bölgeye özgü gıda ürünleri tanıtıldı.

-80 yaşında Japonya’da sanatını icra etti-

Tanıtım etkinliğine Aydın Söke’den katılan körüklü çizme ustası, 80 yaşındaki Zeki Avcıoğlu, Japon misafirlere sanatını tanıtırken "dev gibi işler yapmak için karıncalar gibi çalışmak lazım" sözüyle misafirlere enerji verdi.

Yenipazar'dan sekiz köşe şapka ustası Nedim Samancı, Bodrum'dan sandalet ustası İbrahim Dikan, Kızılcabölük dokumacılığı ustası Aziz Kartoğlu, keçe ustası Arif Cön, iğne elişi ustası Gülşen Solmazlıoğlu sanatları ve bölgelerinden getirmiş oldukları eserlerinin tanıtımını yaparken Japonlara geleneksel el sanatları hakkında bilgi verdiler.

Ses ve saz sanatçıları, Ege  türkülerini ziyaretçilerin beğenisine sunarken Zeybek oyunları ise etkinliğe büyük renk kattı. Program sonunda Japon misafirler ile halay çekildi.

Sanatçı Halil Çokyürekli’den Besame Mucho isimli parçayı dinleyen Japon misafirler hayranlıkları ve şaşkınlıklarını gizleyemezken, zurna eşliğinde vals yapıldı. Japonların Türk halk danslarına yatkınlıkları ise dikkati çekti.

Tokyo Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Telat Aydın, Japonya’da düzenlenen 7 bölge tanıtım etkinliği ile Türkiye'nin ekonomik, kültürel ve turizm zenginliklerini ayrıntılı şekilde Japon iş dünyası, turizm acentaları, medya kuruluşları, akademik çevrelere tanıtmayı hedeflediklerini söyledi.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Yusuf İslam'dan 38 yıl aradan sonra bir ilk
Dünyaca ünlü İngiliz müzisyen Cat Stevens (Yusuf İslam) 38 yıl sonra ABD'de konser vermeye hazırlanıyor.

Haberi Oku