Güncel:
Ege Denizi'nde sürat teknesi battı: 24 ölü, 12 sağ!

Çanakkale Valiliği: "Arama ve kurtarma faaliyetleri sonucu 12 sağ ve 24 ölü olmak üzere 36 kişiye ulaşılmıştır"

"Arama ve kurtarma faaliyetlerine 4 sahil güvenlik botu, sahil güvenlik uçağı ve helikopteriyle devam edilmektedir"

Çanakkale Valiliği, Ege Denizi'nde kaçakları taşıyan teknenin batmasının ardından yapılan arama-kurtarma faaliyetleri sonucu 12'si sağ, 24'ü ölü olmak üzere 36 kişiye ulaşıldığını bildirdi.

 

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, 31 Temmuz 2013 saat 02.05'de Sahil Güvenlik Çanakkale Grup Komutanlığına gelen bir ihbarda, içerisinde yasa dışı göçmen olan sürat motorunun, Gülpınar beldesinin 7 mil açıklarında alabora olduğu bilgisinin alındığı belirtildi.

 

İhbarın alınmasını müteakip Sahil Güvenlik Çanakkale Grup Komutanlığı bağlısı 4 sahil güvenlik botunun bölgeye sevk edildiği kaydedilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

 

"Arama kurtarma faaliyetlerine saat 02.30'da olay mahallinde başlanmıştır. Bot faaliyetleri sahil güvenlik, helikopter ve uçakların, havadan arama faaliyetleri ile desteklenmektedir. 31 Temmuz saat 12.30 itibarıyla, arama ve kurtarma faaliyetleri sonucu 12 sağ ve 24 ölü olmak üzere 36 kişiye ulaşılmıştır. Arama ve kurtarma faaliyetlerine 4 sahil güvenlik botu, sahil güvenlik uçağı ve helikopteriyle devam edilmektedir."

 

18 cesede ulaşılmıştı

 

Alınan tüm önlemlere rağmen insan kaçakçılığı sınır tanımıyor. Geride bıraktığımız hafta da Muğla'nın Bodrum İlçesi’nin altı mil açığındaki Yunanistan’ın İstanköy Adası’na (Kos) geçmek isteyen kaçakların içinde bulunduğu tekne batmış, 15 kişi kaybolmştu.

Ege Denizi'nin uluslararası sularında kaçakları taşıyan sürat teknesinin battığı, sahil güvenlik ekiplerinin, 18 kişinin cesedine ulaştığı bildirildi.

 

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, dün gece Çanakkale'nin Ezine ilçesine bağlı Tavaklı köyü iskelesinin yaklaşık 10 mil açığında, Ege Denizi'nde uluslararası sularda içinde yaklaşık 30 kaçağın bulunduğu sürat teknesi, henüz belirlenemeyen nedenle battı.

 

İhbarın ardından bölgeye ulaşan sahil güvenlik ekipleri, 18 kişinin cesedine ulaştı. Ekipler, denizden 12 kişiyi de kurtardı. 

 

Bölgede, sahil güvenliğe ait botlar ile uçak ve helikopterin de aralarında bulunduğu ekiplerin arama-kurtarma çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi.

 

AA

Anahtar Kelimeler
Tekne

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Wilson'dan ABD medyasına sert sözler
Ross Wilson, Türk-Amerikan ilişkileri hakkında çıkan haberlere ilişkin "ABD dış politikasını yapan Amerikan...

Haberi Oku