Güncel:
Emeklilikte yaşa takılanlar eylem isteği Ocak ayı 2014 Ankara

Medya ve Bakan Çelik tarafından yanlış lanse edilen bir durum var ortada. Emeklilikte yaşa takılanlar erken emeklilik istemiyor. Hakları olan, zamanında kendilerine vaadedilmiş bir emeklilik istiyorlar. Bu durumda, sadece mağdur edilmiş olan bu EYT grubu hakkında bir karar alınabilir, ancak bu kararın bütün emeklileri etkilemesi gerekmez.

"YAŞ MAĞDURLARI

Türkiye'de hangi vilayette bütün şehirlerdeki yaş mağdurları Ankara Kızılay'da büyük bir miting yapmaya anayasal haklarımızı kullanmaya ne dersiniz, **nasıl haberdar olacaksınız, **www.facebook.com yaz, **emeklilikte yaşa takılanlar yaz, ***isim tel bırak , 82 vilayetten geleceklere 12 ocak 2014 tarihinde yer Kızılay avm önünde büyük bir yaş mağdurları mitingine ne dersiniz"


Son dönemde taşeron işçiler gibi her daim kendileri hakkında bir düzenleme yapılmasını bekleyen emeklilikte yaşa takılanlar grubu, ara ara yaptıkları eylemlerle seslerini duyursalar da, son durumun he hale geldiğini merak ediyorlar. Erken emeklilik değil, haklı emeklilik isteklerini dile getiren EYT grubu son durumda neler oldu? Emeklilikte yaşa takılanlar grubu sürekli bir şekilde ses getiren eylemlere imza atıyorlar, evet. Peki, bu eylemlerde kesin bir sonuç alabildiler mi? Son olarak 14 Aralık tarihinde Ankara'nın göbeği Kızılay'da eylem yapan emeklilikte yaşa takılanlar grubu son durum haberi.


Emeklilikte yaşa takılanlar grubu tüm Türkiye'de ses getiren büyük eylemlere imza atıyor. Renkli ve yaratıcı eylemlerle gündeme damgasını vuran emeklilikte yaşa takılanlar grubu sadece eylem yaptığıyla kalıyor...

Emeklilikte yaşa takılanlar grubu Ankara Kızılay'da renkli bir eyleme imza attı. Tabut kaldıran, kefen giyen ve helva dağıtan EYT grubu, emekli olamadan ölecekleri hakkında göndermeler bulundular. İşte emeklilikte yaşa takılanlar Ankara Kızılay eylemi hakkında fotoğraflar ve videolar Spothaber.com'da.

Emeklilikte yaşa takılanlar grubu dün Ankara'yı salladı. Güvenpark'ta yaptıkları renkli eylem her zamanki gibi olaysız demokratik geçti. Özellikle tabut kaldırıp helva yedikleri eyleme başka illerden de yoğun katılım vardı. Emeklilikte yaşa takılanlar grubu yine kendilerine has tarzlarıyla eylemlerini noktaladı.
 

Emeklilikte yaşa takılanlar grubu bugün Ankara eyleminde haklı seslerini duyurdular.Ankara'nın kalbi Güvenpark'ta öğlen saatlerinde toplanan grup, kefen giydi ve ardından helva dağıttı. CHP'li bazı vekillerin de katıldığı eylemi, Süleyman Çelebi Twitter'da yoğun bir şekilde duyurdu. Emeklilikte yaşa takılanlar grubunun Ankara eylemi fotoğrafları haberimizde.

Ankara’da 'Emeklilikte Yaşa Takılanlar' üyesi bir grup, Kızılay’da kefenli eylem yapıp, helva dağıttı. Dağıtılan helvaları hem vatandaşlar hem eyleme katılan CHP’li vekiller yedi. Kızılay Güvenpark’ta bir araya gelen grup, ‘Gasp edilmiş emeklilik hakkımızı istiyoruz’, ‘Tam mevcut burada yok, sandıkta belli olacak’ dövizleri taşıdı. ‘Yalnızca adalet istiyoruz’, ‘Sandığın başında biz olacağız’, ‘Ölüm var, kul hakkı var’ sloganları attı.


Eyleme, bazı CHP’li milletvekilleri de destek verdi. Eylem sırasında grup üyeleri tepkilerini, kefen giyip yere yatarak ve helva dağıtarak gösterdi. Dağıtılan helvadan hem eylemciler hem vatandaşlar hem de milletvekilleri yedi. Emeklilikte Yaşa Takılanlar Komisyonu adına konuşan Soner Taşlıtepe, 1999 yılında çıkarılan bir kanunla emeklilikte yaş sınırının getirildiğini söyledi. Buna bağlı olarak 1978 yılından sonra ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başlayan herkesin mağdur edildiğini savunan Taşlıtepe, çalışanların emekli olabilmeleri için belli bir yaşa ulaşmalarının zorunlu tutulduğunu kaydetti. Bu uygulamanın bir gecede milyonlarca çalışanın emeklilik hayallerini yıllarca ileriye attığını kaydeden Taşlıtepe, “En iyi emekli ölü emeklidir anlayışıyla sosyal güvenlik sistemini dizayn edenler, yıllardır kul hakkı yemektedirler. Bu düzenleme her birimizin onlarca yılını çalarken, işsiz kalan ve emekliliği hak ettiği halde yaş sınırına takılan çalışanlarımızı ve ailelerini açlığa, yokluğa ve sefalete mahkum etmiştir.” dedi. Giydikleri kefenlerin aslında gerçek hallerini ortaya koyduğunu ifade eden Taşlıtepe, yetkililerden seslerini duyup, sorunlarına çözüm bulmasını istedi.

ÇELEBİ: “BU ÜLKEDE YAŞA TAKILANLAR YOK, KAFASINA TAKILANLAR VAR”

Eyleme destek veren CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi ise Meclis’te bütçe görüşmelerinin sürdüğünü hatırlattı. Görüşmelerde emeklilerin bu sorununu ve çözüm getiren yaklaşımlarını ortaya koyduklarını belirten Çelebi, kendilerinin dinlenmediğini söyledi. Çelebi, “Aslında yaşa filan takılanlar yok, kafası takılanlar var bu ülkede. Kafası takılanlarla mücadele ediyoruz. Hak gaspları var. Bu hak gasplarına karşı acımasız ve duyarsız çalışma bakanını, bu ülkenin başbakanını, bu ülkenin iktidarını göreve çağırıyoruz. Bu haksızlığa son verin diyoruz.” şeklinde konuştu. Kefen giyen eylemcilere seslenen Çelebi, kefen giyme eylemini artık bırakmaları gerektiğini söyledi. Çelebi, “İnadına sizin ölmenizi bekleyeceklerse yanılıyorlar. Siz direneceksiniz, mücadele edeceksiniz, ölmeyeceksiniz, haklarınızı da alacaksınız.” diye konuştu.Açıklamanın ardından grup üyeleri olaysız bir şekilde dağıldı.

BbcZWDVIUAAJdqJ

BbcWF4PIIAAvle-


Zor şartlar altında geçim mücadelesi verdiklerini belirten Emeklilikte Yaşa Takılanlar "haklarımızı alamadığımız için bu dünyada yaşayan ölüleriz" dedi. "Genç" oldukşları için emekli edilmediklerini, "yaşlı" oldukları gerekçesi ile de iiş bulamadıklarını söyleyen emeklilikte yaşa takılanlar grubu tabutlu eylemden sonra şimdi de kefenli eylem yapacaklar... Emeklilikte Yaşa Takılanlar Ankara Güven Park kefenli eyleminin detaylarını Spothaber.com'dan takip edebilirsiniz.
 
Türkiye'nin ekonomik kriz ile boğuştuğu dönemde bütçeyi denklemek için çıkartılan kademeli emeklilik sistemi ile emeklilik yaşları yıllarca ötelenen emeklilikte yaşa takılanlar grubu o günden beri çok sayıda eylem yaptı.
 
Yaşar Okuyan'ın çalışma bakanı olduğu günlerde emeklilik yaşları ötelenen yaş mağdurları şimdiye kadar haklarını alamadılar. AK Parti'nin iktidarı sırasında ekonominin daha iyiye gittiğini ve IMF'ye olan büyük borcun sıfırlandığını hatırlatan emeklilikte yaşa takılanlar Ankara Güven Park'ta eylem yapacaklar.
 
Geçtiğimiz haftalarda İzmir Konak Meydanı'nda develi ve lokma tatlılı eylem yapan emeklilikte yaşa takılanlar yerel ve ulusal medyada büyük ilgi görmüştü. Eylemlerine tiyatrol bir boyur katarak seslerini duyurma yoluyna giden emekilikte yaşa takılanlar son haftalarda çalışmalarına hız verdi. Seçimlerdden önce çıkartılacak bir yasa ile mağduriyetlerinin giderilmesini isteyen emeklilikte yaşa takılanlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e seslerini duyurmak için çabalayacak...

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Sarkozy: Geçmişten ders aldım!
Nicolas Sarkozy, geçmişteki hatalarından ders aldığını belirterek, aradan geçen yılların kendisini daha...

Haberi Oku