Bugün

21 °C

Yarın

21 °C
28.06.2013 00:00:00

Ethem Sarısülük Kimdir? Gezi Parkı Eylemcisi Terörist mi? Ahmet Şahbaz...

Ethem Sarısülük kimdir? 1 Haziran 2013 tarihinde Ahmet Şahbaz isimli polis memuru tarafından kafasından vurularak öldürülen, 26 yaşında 1 çocuk babası olan kişidir. Hakkında çıkan terörist haberleri yalanlanmıştır. Güneydoğu sınırında çalıştığı bir karakol inşaatında çektirdiği fotoğraflar, spekülasyon yaratmıştır. Ethem Sarısülük kimdir? İşte yanıtı...
Ethem Sarısülük Kimdir? Gezi Parkı Eylemcisi Terörist mi? Ahmet Şahbaz...


Ethem Sarısülük kimdir? Ethem Sarısülük Gezi Parkı olaylarında Ankara Kızılay'da polis kurşunuyla vurulup ölen 26 yaşında bir çocuk babası kişidir. Ethem Sarısülük hayatı özgeçmişi. Ethem Sarısülük Gezi Parkı olaylarında hayatını kaybeden eylemcidir.

 

Ethem Sarısülük'ün sınır karakolunda silahla çektirmiş olduğu bir fotoğraf, spekülasyonlara neden olmuş ve Ethem Sarısülük'ün terörist olarak yaftalanmasına sebebiyet vermiştir. Ancak sonradan alnaşıldığı üzere, Ethem Sarısülük karakol inşaatında çalışmış olan bir işçidir ve o zamanlara dair pek çok fotoğrafı vardır.

 

 

Ethem Sarısülük kimdir? Ethem Sarısülük, 1 Haziran 2013 tarihinde Ankara'da, Gezi Parkı eylemleri sırasında polis memuru Ahmet Şahbaz'ın silahından çıkan mermi sonucu ölen 26 yaşındaki direnişçidir. Dün, Ethem Sarısülük'ü vurarak ölümüne yol açan polis memuru Ahmet Şahbaz'ın tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılması üzerine, bazı kesimler tepki göstermiştir. Ethem Sarısülük kimdir?

 

 

Taksim Gezi Parkı eylemlerinde Ankara'da iddiaya göre polis tarafından başından vurularak ölen Ethem Sarısülük kimdir? Ethem Sarısülük, 26 yaşında, Ankara'da ikamet eden bir işçi.. Taksim Gezi Parkı olaylarının Ankara'ya sıçradağı ilk günlerde Ankara Kızılay'da başından yaralanarak 14 gün hayat mücadelesi verdi. Önce beyin ölümü gerçekleşen Ethem Sarısülük'ün 14 Haziran'da kalbi de durdu ve Ethem Sarısülük öldü. Pazar günü cenaze töreni yapılan Ethem Sarısülük  polisin havaya açtığı ateş sonucu kafasından vurularak hayatını kaybetti. Ahmet Şahbaz adındaki polis memuru, Ethem Sarısülük'ü başından vurarak öldürdü.

 

Ankara'daki Gezi Parkı olayları sırasında yaralanan eylemci Ethem Sarısülük, 14 gün süren hayat mücadelesini kaybetti.

 

Ethem Sarısülük'ün cenazesi Pazar günü toprağa verildi.

 

Ankara'da Gezi Parkı eylemlerinin başladığı 1 Haziran günü, polis tabancasından çıktığı iddia edilen kurşunla yaralanan eylemci Ethem Sarısülük, Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 14 gündür verdiği hayat mücadelesini kaybetti.

 

 Ethem Sarısülük Terörist mi?

 

Ortaya çıkan fotoğraflar ile spekülasyonların ayyuka çıkması sonucu, gerçek anlaşıldı. Hürriyet'in haberine göre, Ethem Sarısülük'ün terörist sanıldığı fotoğraflar aslında karakol inşaatında çalışırken çekilen fotoğraflar çıktı. İşte o fotoğraflar.

 

Gezi Parkı eylemlerine destek amaçlı Ankara’da yapılan gösterilerde polis kurşunuyla ölen Ethem Sarısülük’ün, bir mevzide elinde silahlı şekilde fotoğrafının basına yansımasına ailesi isyan etti.

 

Ethem Sarısülük'ün ağabeyi Cem Sarısülük, “Terör kamplarında çekilmiş gibi gösterilen fotoğrafı, geçen yıl Hakkari’deki Tekelli Tabur Komutanlığı inşaatında çalışırken çekilmiş. Elindeki G-3, güvenliğin sağlayan askerden alıp hatıra fotoğrafı çektirmiş. Kardeşimi terörist gibi gösterme çabası var” dedi. 


Ethem Sarısülük'ün Diğer Fotoğrafları İçin Tıklayın...

 

 İşte Ethem Sarısülük'ün o fotoğrafları

 

ASKERİ MEVZİDE ÇEKİLDİ

 

Ağabey Cem Sarısülük, kardeşinin terörist gibi gösterilirken, vuran polisin ise aklanmaya çalışıldığını belirterek şunları söyledi:

 

“Yandaş medya birilerinden direktif alarak kardeşimi karalama kampanyası başlattı. Geçen yıl kardeşim Hakkari’de Tekelli Tabur Komutanlığı inşaatında çalıştı. Üst bölgesini koruyan askerlerin bulunduğu mevzide fotoğraf çekilmiş. Elindeki de askerin kullandığı G-3 silahı. Fotoğrafın çekildiği yere bakıldığında bir askeri mevzi olduğu görülüyor. Arkasında kum torbaları var, solunda askeri parkalar var. Burada bir askerden hatıra fotoğrafı çektirmek için silahını almış ve fotoğraf çektirmiş."

 

BİRAZ VİCDAN

 

"Tabur Komutanlığı inşaatında çalışırken askeri mevzide çekilmiş bir fotoğrafı ‘terör örgütü’ kampında çekildi izlenimi yaratarak servis yapılıyor. Bu nasıl bir vicdan, insan Allah’tan korkar. Bizi arayıp sorsalardı o fotoğrafı anlatırdık. Kardeşim askerliğini de Hakkari Şemdinli’de yaptı. O bölgeyi bildiği için de çalışmayı kabul etti. Aynı fotoğrafları zaten kendisi de sosyal paylaşım sitesine koymuştu. Terör kampında çekilen bir fotoğrafı buraya koyar mı?”

 

Aileden alınan bilgiye göre, Ethem Sarısülük’ün babası 54 yaşındaki Muzaffer Sarısülük’ün 21 yıldır kentlerden uzak yaşadığı da basına yansıdı. Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden mezun olan, 1985 yılında ilk olarak Şanlıurfa’da edebiyat öğretmenliğine başlayan baba Sarısülük, ardından öğretmenlikten istifa etti. Meslekten ayrıldıktan sonra oğulları Cem, Mustafa, ölen Ethem ve İkrar ile eşini terk eden baba Sarısülük, ardından Çorum Sungurlu’ya bağlı Beylice Köyü’ne yerleşti. Burada birkaç yıl kalan baba Sarısülük, 1992 yılında ise toplumdan kendini tamamen soyutlayarak doğada yaşamaya başladı. Dağ eteğinde tarlada kurduğu barakada yaşayan baba Sarısülük’ü oğulları da sık sık ziyaret ediyor.

 

KENDİ TERCİHİ

 

Cem Sarısülük, babasının insanlardan, kent hayatından uzaklaşarak doğada yaşamaya karar verdiğini belirterek, “Birçok kez ikna edip geri getirmek istedik. Ancak kabul etmedi. 1992 yılından beri kendisini herşeyden soyutlayarak doğda yaşıyor. Çoğu zaman ziyaretine gidiyoruz. Bizimle bile çok az şey konuşuyor. Kendi tercihi, bi türlü ikna edemedik ve böyle kabul ettik” dedi.

 

 

AHMET ŞAHBAZ KİMDİR?

 

Ethem Sarısülük'ün kafasına isabet eden mermiyi atan polis olduğu iddia edilen Ahmet Şahbaz, iddia niteliğini koruyan bir şekilde deşifre oldu.Ahmet Şahbaz, Ethem Sarısülük'ü kafasından vurarak ölümüne sebep olduğu iddia edilen polistir. Bugün Ethem Sarısülük'ün avukatları Savcılığa Ethem'i vuran polisin ismi olarak Ahmet Şahbaz ismini verdi.

 

1 Haziran 2013 tarihinde, Taksim Gezi Parkı eylemleri sırasında Ankara'da kafasından vurularak yoğun bakıma kaldırılan Ethem Sarısülük, 14 günlük yaşam mücadelesi sonucunda 15 Haziran'da kalbi durarak öldü.

 

'LİNÇTEN KORKTUM, HAVAYA ATEŞ ETTİM'

 

 

Taksim Gezi Parkı protestolarının Ankara ayağında başına giren metal cisim nedeniyle beyin ölümü gerçekleşen Ethem Sarısülük’ü, yaşanan arbede sırasında silahıyla vurduğu iddia edilen çevik kuvvet polisinin kimliği tespit edildi.

 

Polis memurunun, “Arbede sırasında göstericilerin arasında kaldım. Taş atarak ve tekme tokatlarla saldırdılar, linç edilmekten korktum. Ben de kendimi savunmak için silahımla havaya ateş açarak kaçtım. Onu ben vurmadım” dediği idda edildi. Arbede sırasında vücuduna isebet eden taşlar ve aldığı darbeler sonucu yaralanan polis memurunun olayın ardından rapor aldığı, ancak iki gün önce yeniden işbaşı yaptığı öğrenildi. Polis memurunun ifadeleri ve savunması, olayla ilgili soruşturma başlatan ve keşif çalışması yapan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletilecek.

 

Ethem Sarısülük'ü Öldüren Polis Ahmet Şahbaz Serbest

 

Gezi Parkı eylemlerine destek amacıyla Ankara ’da 1 Haziran günü yapılan gösteride, kafasına isabet eden polis kurşunuyla hayatını kaybeden Ethem Sarısülük ’ün soruşturmasında sürpriz bir gelişme yaşandı. Soruşturmayı sürdüren Savcı Veli Dalgalı, dün şüpheli polis memuru Ahmet Ş’yi ifadeye çağırdı, ardından tutuklanma istemiyle Nöbetçi 13. Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk etti. Mahkeme de sorgunun ardından şüpheli polis memurunun tutuksuz olarak yargılanmasına karar verdi. Gerekçe olarak da şüpheli polis memuru Ahmet Ş’nin ‘meşru müdafa sınırları içinde kaldığı’ kaydedildi. 

Jandarma bilirkişinin hazırladığı raporda Sarısülük’ün 4.8 metre mesafeden vurulduğu belirlenmişti. Ethem Sarısülük’ün ailesinin avukatlarının ise sabah saaatlerinde Savcı Dalgalı ile yaptığı görüşmede dosyaya ilişkin herhangi bir gelişme, gelen rapor olmadığı bilgisi verildiği öğrenildi. 

Savcı, ayrıca öğleden sonra adliyeden ayrılacağı bilgisini de avukatlarla paylaştı. Ancak akşam saatlerinde şüpheli polis memurunun ifadeye çağrıldığı ve tutuklanma istemiyle mahkemeye sevk edildiği bilgisi Sarısülük’ün ailesinin avukatları tarafından tesadüfen öğrenildi.

ETİKETLER
» Okuyucu Yorumları
Güvenlik Kodu
» AA SON DAKİKA

Foto Galeri
Video Galeri
GAZETE MANŞETLERİ
ARKADAŞIMA GÖNDER
Adım Soyadım (*)

E-posta Adresleri


";" ile ayırarak birden fazla kişiye gönderebilirsiniz.
Yazacağınız e-posta adresleri başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Notum