Güncel:
Gürcistan'ın isteği AB üyeliği

TİFLİS (AA) - Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili, ülkesininin dış politikasıyla ilgili "Gürcistan'ın seçimi Avrupa Birliği'dir ve bu sürecin alternatifi yoktur" dedi.

Garibaşvili, 28-29 Kasım'da Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta yapılacak AB-Doğu Ortaklığı Zirvesi öncesinde ülkesinin AB ile ilişkileri ve yürüttüğü politikalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Zirvede Gürcistan'ın AB ile ortaklık anlaşmasını paraflayacağını hatırlatan Garibaşvili, bunun tarihi bir olay olarak nitelendirdi ve Eylül 2014'te nihai imzaların atılacağını söyledi.

Anlaşmanın paraflanmasıyla AB ile gerçek anlamda bir entegrasyon süreci içerisine gireceklerini belirten Garibaşvili, sürecin AB'ye tam üyelikle sonuçlanacağına emin olduğunu kaydetti.

Gürcistan'ın AB'den başka alternatifi olmadığına işaret eden Başbakan Garibaşvili, "AB'ye entegrasyon, Gürcistan'ın Avrupa ülkesi olarak şekillenmesi için tek yoldur" diye konuştu.

AB ile derin ve kapsamlı serbest ticaret anlaşmasının (DCFTA) da paraflanacağını söyleyen Garibaşvili, bu anlaşma ile Avrupa pazarının Gürcü ürünlerine açılacağını ve ülke ekonomisine büyük katkılar sağlanacağını ifade etti.

Vilnius'da yapılacak AB-Doğu Ortaklığı Zirvesi'nde Gürcistanı Cumhurbaşkanı Georgi Margvelaşvili başkanlığındaki heyet temsil edecek.

 

Anahtar Kelimeler
AbGürcistanGaribaşvili

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Sarkozy: Geçmişten ders aldım!
Nicolas Sarkozy, geçmişteki hatalarından ders aldığını belirterek, aradan geçen yılların kendisini daha...

Haberi Oku