Bugün

14 °C

Yarın

18 °C
22.06.2013 00:00:00

Güreşçi Rıza Kayaalp'in Nefret Söylemi ve Irkçı Tweetlerine Tepki Geldi

Mersin'de gerçekleştirilen 17. Akdeniz Oyunları'nda Türk kafilesinin önünde bayrak taşıyan sporcumuz Güreşçi Rıza Kayaalp, bugünün gündeminde yer alıyor. Twitter hesabındaki nefret söylemleri vee ırkçı tweetleriyle dikkat çeken Rıza Kayaalp'in sporculuğa yakışmayan tweetler attığı yorumları, yazarların köşesinde yer aldı. M. Kemal Atatürk'ün "Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklı olanını severim" cümlesine atıfta bulunan bazı yazarlar, Güreşçi Rıza Kayaalp'i tweetleri nedeniyle eleştirdiler.
Güreşçi Rıza Kayaalp'in Nefret Söylemi ve Irkçı Tweetlerine Tepki Geldi

 

Akdeniz oyunlarında Türk kafilesinin önde bayrağı taşıyan Rıza Kayaalp, Taksim Gezi Parkı eylemlerine katılanlara yazdıklarıyla dikkatleri üzerine çekmişti.

 

YAZARLARIN GÜNDEMİ KAYAALP

 

Taksim Gezi Parkı eylemlerine katılanlarla ilgili "Sizin yaptıgınız eylemi s.... Vatan hainleri." diyen 23 yaşındaki sporcu daha sonra "Yazıklar olsun size Ermenilere bıraktınız meydanı Allah belanızı versin eylemci çapulcular" diye tweet attı. İşte attığı bu tweetlerle sosyal medyayı birbirine katan Kayaalp'in o bayrağı taşıması bugün yazarların da gündemindeydi. Hürriyet'ten Mehmet Yılmaz ve Yılmaz Özdil bugünkü yazılarında Kayaalp'e yer verdi. 

 

"TÜRK SPORUNUN GÖĞSÜNE UTANÇ MADALYASI"

 

Yılmaz Özdil "Çarşı'ya darbeci dediler Bunu dedikleri gün... Gezi Parkı direnişçileri için "yaptığınız eylemi si...yim vatan hainleri" diyen, "Ermenilere bıraktınız meydanı, Allah belanızı versin eylemci çapulcular" diyen, "yazıklar olsun bunlara destek çıkanlara" diyen, "orada polis olmayı çok isterdim" diyen yandaş güreşçi Rıza Kayaalp'e Akdeniz Oyunları'nın açılış töreninde milli takım kafilemizin bayrağını taşıttılar. Çarşı'nın göğsüne iftira yaftası yapıştırmaya kalkarken... Türk sporunun göğsüne takılan "utanç madalyası"dır bu!" diyerek bu tercihe tepki gösterdi. 

 

MEHMET YILMAZ'DAN TEPKİ

 

Yine aynı gazetenin yazarlarından Mehmet Yılmaz "Sporcunun ırkçı ve terbiyesiz olanı" başlıklı yazısında Kayaalp'in seçilmesine tepki göstererek "Normal olanı bu ırkçı şahsın bir daha spor sahalarına sokulmamasıdır." dedi.

 

"TERBİYESİ BOZUK IRKÇI"

 

Atatürk'ün "Sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim". sözünü hatırlatan Yılmaz "Bizimkiler bu sefer Rıza Kayaalp isimli güreşçiyi seçmişler.

Sportif başarısı Olimpiyat üçüncülüğü, önemlidir. Ama geri kalan vasıfların hiçbirini haiz değil.Çünkü terbiyesi bozuk bir ırkçıdan daha fazla bir kişiliğe de tekabül etmiyor!"dedi.

 

"SPOR SAHALARINA SOKULMAMASI LAZIM"

 

Kayaalp'in attığı tweetlere atıfta bulunan yazar, "Bir etnik aidiyeti hakaret olsun diye kullanmak, en hafif tabirle ırkçılıktır, nefret suçu işlendiği anlamına gelir. Eylemcilere ettiği küfür ise kendi ahlak seviyesini gösteriyor.

Ve böyle bir adamın eline bayrak verip bir spor organizasyonunun açılışında kafilenin önünde yürütüyorsunuz. Normal olanı bu ırkçı şahsın bir daha spor sahalarına sokulmamasıdır. Irkçılık nedeniyle oyunlardan diskalifiye edilirse de hiç şaşırmayın! Gördüğünüz gibi üniversiteye yakışmayan ırkçı profesör Ahmet Atan ile Türkçe imla bilgisinden yoksun, spor sahalarına yakışmayan ırkçı sporcu aynı zeminde birleşebilmişler. Recep Tayyip Erdoğan, YÖK, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Beden Terbiyesi ne kadar iftihar etseler azdır!" dedi.

 

KAYAALP'İN GEZİ PARKI EYLEMLERİYLE İLGİLİ TWEET'LERİ

 

ermenistan halkı kutlama yapıyormuş taksimi işgal ettik türkiyeye rahatça hakaret edebiliyoruz diye, yazıklar olsun bunlara destek çıkanlara— Rıza kayaalp (@rizakayaalpriza) 8 Haziran 2013

 

orda olmakta vardı ama gönlümüz senle usta, çekemeyenler çatlasın seni, allahına kurban duruşun yeter usta... #ankarabaşbakan" href="http://www.spothaber.com/arama/basbakan">başbakanınıkarşılıyor— Rıza kayaalp (@rizakayaalpriza) 7 Haziran 2013

 

sandık kalkmadı arkadas istemiyorsan verme oyunu, yakip yıkmaya ne gerek var devletin milletin malindan ne istiyorsunuz...— Rıza kayaalp (@rizakayaalpriza) 2 Haziran 2013

 

Sizin yaptıgınız eylemi s.... Vatan hayinleri. sondakika.com/haber/haber-ey…— Rıza kayaalp (@rizakayaalpriza) 6 Haziran 2013

 

rizeşi kardeslerimize hellel olsun fitnecilere fırsat vermediiler.— Rıza kayaalp (@rizakayaalpriza) 6 Haziran 2013

 

"mesele başbakan'ı karşılamak degil arkadaş. Hala anlamadın mı? Gel hadi" hava alanı yolunda...:)— Rıza kayaalp (@rizakayaalpriza) 6 Haziran 2013

 

yazıklar olsun size ermenilere bıraktınız meydanı allah belanızı versin eylemci capulcuları.— Rıza kayaalp (@rizakayaalpriza) 7 Haziran 2013

ETİKETLER
» Okuyucu Yorumları
Güvenlik Kodu
» AA SON DAKİKA

Foto Galeri
Video Galeri
GAZETE MANŞETLERİ
ARKADAŞIMA GÖNDER
Adım Soyadım (*)

E-posta Adresleri


";" ile ayırarak birden fazla kişiye gönderebilirsiniz.
Yazacağınız e-posta adresleri başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Notum