Güncel:
İcra Katibliği başvuruları başladı, İcra Katipliği Başvuru Formu, İcra Katipliği başvuru şartları, 5000 Katip alımı ne zaman?

Adalet Bakanlığı tarafından ilk kez alım yapılacak olan İcra Katipliği için başvurular bugün başlıyor. Devlet memuru olma fırsatı olan ve bu yıl ilk kez alım yapılacak olan İcra Katipliği adaylar için büyük bir fırsat olacak. Adaylar çok geçmeden hemen başvurularını yapmaları konusunda uyarılıyor. 

Adalet Bakanlığı tarafından ilk kez alımı yapılacak olan icra katipliği ile ilgili ilan 31/12/2013 tarihinde verildi. Bu alıma ilişkin başvuru şartları, başvuru tarihleri, başvuru şekli, uygulama sınavına kimlerin çağrılacağı, sözlü sınav için gerekli belgeler, başarı listesi oluşturulurken kimlere öncelik tanınacağına ilişkin aşağıda bazı soru cevaplara yer verdik. Sizlerde bu alıma ilişkin merak ettiğiniz hususlarda sorularınızı cevabını her zaman spothaber.com'dan ulaşabilirsiniz. 

İcra Katibi. İcra Katipliği başvuruları ne zaman başlıyor? İcra Katibi nedir ne iş yapar? Adalet Bakanlığı katiplik ilanları. İcra Katibi ilanları. İcra Katipliği başvuru formu. İcra Katibi başvuru şartları. İcra Katipliği sınavları ne zaman? İcra Katipleri ne kadar maaş alacak? İcra Katipliği sınav metinleri? Kimler İcra Katibi olabilir? İcra Katipliği başvuruları ne zaman bitiyor? İcra Katipliği sınavı. İcra Katibi Alınacak İller.  İcra Katipliği uygulama sınavı imlalı mı yapılacak? İcra Katipliği başvuruları nasıl yapılacak? Klavye uygulama sınavları ne zaman yapılacak? hepsi ve daha fazlası spothaber.com'da

1- Kaç icra katibi alınacak? İcra katipleri kadrolu mu sözleşmeli mi olacak?

- Adalet Bakanlığına toplam 5000 icra katipliği kadrosu verildi. Şuan 604 icra katibi alınacak geri kalan kısımda parçalar halinde ilan edilecektir. Alınacak icra katipleri kadrolu olarak görev yapacak.

2- İcra Katipliği başvuru tarihleri ne zaman?

- İcra Katipliği için başvurular 20-31 Ocak 2014 tarihleri arasında yapılacak.

3- İcra Katipliği başvuruları nasıl yapılacak?

- İcra katipliği için başvurunuzu bizzat alım yapılacak birime yapabileceğiniz gibi, başvuru yapacağınız birime gönderilmek üzere bulunduğunuz yerdeki Cumhuriyet Başsavcılıklarına yapabilirsiniz. Bu başvurular aps ile ilgili birime gönderilecek olup aps ücreti başvuranlardan alınacaktır.

4- İcra Katipliği başvuru şartları neler?

Kpss 2012 den en az 70 puan almak
Merkezi sınavın (KPSS‑2012) yapıldığı 2012 yılının Ocak ayının birinci günü itibariyle otuzbeş yaşını doldurmamış olmak (01/01/1977 ve sonrası doğumlu olanlar),
Askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş olmak ya da askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak,
En az lise veya dengi okul mezunu olup, örgün öğretim yoluyla verilen daktilo ya da bilgisayar dersini başarıyla tamamladığını belgelemek veya başvuru tarihinde Milli Eğitim Bakanlığınca onaylı veya kamu kurumu ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslar sonucu verilen daktilo ya da bilgisayar sertifikasına sahip bulunmak,
5- İcra Katipliği başvuru için gerekli belgeler?

İcra Katipliği Başvuru Formu (İndirmek İçin Tıklayın)
Diploma veya mezuniyet belgesinin aslı, kurumca veya belgenin verildiği yer yüksek öğretim kurumunca onaylanmış örneği,
KPSS-2012 sınav sonuç belgesi,
Örgün eğitim yoluyla verilen bilgisayar ya da daktilografi dersini başarı ile tamamladığına ilişkin belge veya Millî Eğitim Bakanlığınca onaylı ya da kamu kurum ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslardan alınmış daktilo veya bilgisayar sertifikası (Okulda bilgisayar veya daktilo dersi alanlar buna ilişkin belge ibraz edecek, bu kişilerden sertifika istenmeyecektir
6- İcra Katipliği sınavına birden fazla komisyonda girebilir miyiz?

- İcra Katipliği sınavına sadece bir komisyonda girme hakkınız bulunuyor. Eğer birden fazla komisyona başvuru yaparsanız tüm başvurularınız geçersiz sayılır.

7- İcra Katipliği uygulama sınavına kaç kişi çağrılacak? Çağrılacak adalar hangi kritere göre belirlenecek?

- İcra katipliği sınavına her komisyonda alınacak icra katibi sayısının 20 katı aday çağrılacak. Örneğin Bursa’ya 40 icra katibi alınacak 40*20 toplam 800 aday klavye sınavına katılacak.

8- Klavye uygulama sınavları ne zaman yapılacak?

İcra katipliği için klavye sınavları 1 Mart 2014 Cumartesi günü yapılacak. Sınavın bitmemesi halinde devam eden günlerde yapılacak.

9- İcra Katipliği Sınavında Hangi Metinler Sorulacak? 

- İcra katipliği sınavında sorulacak metinler sınavdan 1 hafta önce duyurulacak. Bu metinler ile sınavdan bir hafta önceden başlanarak sınav tarihine kadar Katipler.Net’te deneme sınavları yapılacak. Bu sınavların yapılacağı adres sitemizden duyuralacak. Bu sınavlara ücretsiz olarak katılabilirsiniz.

10- İcra Katipliği uygulama sınavı imlalı mı yapılacak?

- İcra katipliği klavye sınavı imlalı olarak yapılacak. İmla kurallarına dikkat edilecek. Ayrıca anlam bütünlüğünün bozulmaması gerekiyor. Kelime ve cümle tekrarı yapmamak, satır atlamamak gerekiyor. Ayrıca yanlış yazılan kelimelerin toplam yazılan kelime sayısının % 40 ını geçmemesi gerekiyor.

11- İcra Katipliği mülakatına kimler çağrılacak?

- Klavye sınavında çok yazanlar sıralanarak alınacak personel sayısının 3 katı aday mülakata çağrılacak.

12- İcra Katibi Alınacak İller?

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Wilson'dan ABD medyasına sert sözler
Ross Wilson, Türk-Amerikan ilişkileri hakkında çıkan haberlere ilişkin "ABD dış politikasını yapan Amerikan...

Haberi Oku