Güncel:
İSKEF Eğitim ve Komite Başkanı Büyükçınar:

EDİRNE (AA) - İstanbul Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Konfederasyonu (İSKEF) Eğitim ve Komite Başkanı Çetin Büyükçınar, ekonomik araç kullanımının ülke ekonomisini etkilediğini söyledi.

Çetin, Edirne İl Özel İdaresi ve Trakya Kalkınma Ajansı işbirliğinde, il özel idaresi toplantı salonunda, ekonomik araç kullanımı ve ileri sürüş tekniklerine ilişkin, özel idare şoförlerine yönelik bir sunum yaptı.

Şirket ve kamu kurumlarındaki şoförlerin iyi araba kullanımının yanında, ekonomik kullanıma da yönelik eğitilmesi gerektiğini söyleyen Çınar, "Ekonomik sürüş tekniği uygulandığı zaman, yüzde 20 gibi çok ciddi bir tasarruf sağlanıyor. Aynı yakıtla 100 kilometre yerine 120 kilometre gidebiliriz. Senelere yayıldığı zaman elde edilen tasarrufta ciddi rakamlar ortaya çıkıyor. Kurumsal firmalar ve devlet kuruluşları bunu keşfetti. Ekonomik araç kullanımı, ülke ekonomisini etkiliyor" diye konuştu.

Kurumların ekonomik araç kullanımı ve ileri sürüş teknikleri eğitimine çok küçük bir bütçe ayırarak, büyük kazançlar elde ettiğini aktaran Büyükçınar, eğitimlerin devlete, ekonomiye ve çevreye katkısının yadsınamaz derecede olduğunu kaydetti.

Aracın yanlış kullanılmasının çevreye ciddi zararlar da verildiğini ifade eden Büyükçınar, "Hepsini biraraya getirdiğimiz zaman, ekonomik sürüş, kişisel ekonomimiz, devlet ekonomisi, dünya ekonomisi ve çevre açısından çok ciddi kazançlar olarak önümüze geliyor" dedi.

 

-"Kraliyet ailesindeki bütün araçlar LPG'li"

 

Büyükçınar, Türkiye'de LPG'li araç kullananların ikinci sınıf vatandaş gibi değerlendirildiğini savundu.

Dünyanın birçok ülkesinde LPG'li araçların kullanıldığını hatırlatan Büyükçınar, "İngiltere kraliyet ailesinin bütün araçları LPG'li. Avrupa'nın birçok ülkesinde LPG taktırdığınız zaman, vergi muafiyetleri ve vergi eksiltmeleri ile ilgili kolaylıklar önünüze sunuluyor" dedi.

Büyükçınar, klimanın ne kadar açık bırakıldığı ve aracı devrinde kullanma gibi konuların da ekonomik kullanımı etkilediğini kaydetti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Bakanlar Kurulu toplandı
Başbakan Davutoğlu başkanlığında toplanan kurul'da iç ve dış gelişmeler masaya yatırılacak.

Haberi Oku